Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Dřevostavba zdobená světlem

Dřevostavba zdobená světlem

Dana Jakoubková | Středa, 13. prosinec 2017 |

Vliv denního světla na dynamiku architektonického prostoru je nesporný. Zatímco svítidla jsou inertní součástí architektury, přirozené světlo jako tvůrčí nástroj umí měnit její charakter v toku času a naplnit objekt nesrovnatelnou emocionální hloubkou. Pokud architekt obratně zachytí proud světla zvenčí, může ho dále rozptýlit, odrazit, zlomit či zaměřit i do těch nejtemnější zákoutí a oživit tak zvláštní příchutí vše, čeho se dotkne.

Je zřejmé, že u tohoto domu překonali architekti Vojtěch Kaas a Jan Kalivoda „měřitelné" a ukázali, že práce s přirozeným světlem je mnohem více než jen optimalizace energetického potenciálu budovy.

Dřevostavba dle individuálního projektu

Zadání domu bylo rozsahem běžné velikosti bydlení pro mladou rodinu v pasivním standardu. Dana a Radek kladli jako budoucí uživatelé důraz na maximální otevřenost obytného prostoru a jeho propojení se zahradou. „Než jsme vůbec začali, každý doporučoval navštívit nějakou vzorovou dřevostavbu, abychom zjistili, zda nám bude vyhovovat," vzpomíná Radek. „Ale když stavíte podle individuálního projektu, nejde to tak docela porovnávat, protože váš dům bude prostorově úplně jinde a vlastně jedinečný. Takže jsme nezjistili prakticky nic." „Po první schůzce s architektem nás ale nejistota opustila," přidává se Dana. „Od počátku jsme si padli do noty, a tak jsme dalšího nehledali. Neměli jsme sice jasnou celkovou představu o domě, ale chtěli jsme prosvětlený, vzdušný dům s obývákem a kuchyní v jednom prostoru, protože jsme velice kontaktní rodina. Chceme být pospolu a máme rádi i návštěvy. Proto jsme chtěli mít všechno tak nějak v jednom zorném úhlu. A už z prvního návrhu jsme byli nadšeni."

dřevostavba prosklenná
Pasivní dům a jeho normy

Pro architekty to ale nebylo jednoduché. Než se propracovali k výsledku, navrhli dva kompletně propracované domy. U obou ale měli pocit, že tam něco vazbí, nezapadá. Ani jeden z nich klientům neukázali. Až napotřetí si všechno sedlo. „Asi největším oříškem bylo vyrovnat se s pozemkem odkloněným od jihu, a přesto splnit přání klientů otevřít prostor právě jižním směrem a navrhnout dům jako pasivní," uvádí genezi domu Vojtěch Kaas. „V projekční fázi pak bylo náročné najít správná technická řešení, aby se splnily všechny normy a regulativy pro pasivní dům a dotační program.

Dřevostavba se slunečním trychtýřem

Od konceptu po realizaci pak už nebylo třeba nic měnit. Složitější zadání ale dalo vznik originálnímu, na míru šitému domu." Omezení ze stavebního úřadu a ochranné pásmo elektrického vedení určilo přibližně polohu a půdorysnou stopu. Základní rozdělení objemu vycházelo z poměru funkcí – více v přízemí a méně v patře. „Pro typický prvek stavby s výrazně převýšeným sklem v čele domu se časem vžilo označení sluneční trychtýř, který propojuje interiér s krajinou i oblohou a otevírá nové horizonty," dodává Jan Kalivoda.

„Nabírá v maximální míře světlo a slunce z jihu a nechává ho neopakovatelným způsobem proplynout skrz celý dům až k velkoformátovému prosklení směrem do zahrady, kde se mísí s náladou severního světla. Od podzimu do jara prosvítí slunce celý interiér. Koncept trychtýře zároveň umožnil využít ve velké míře sluneční energii. Díky tomu jsme dokázali navrhnout dům jako pasivní i přes jeho netypickou členitost a velké prosklené plochy na sever."

dřevostavba prosklenná interiér

Zvolené konstrukční řešení umožnilo vytvořit srdce domu – velkorysý, vzdušný obytný prostor. „Jsme maximálně nadšeni. Je tady sluníčko, světlo, přesně takhle jsme si to představovali. Nedokážeme ani popsat, jak je náš dům báječný," rozplývají se oba majitelé, a Kaas k tomu dodává: „Dřevěné panely Novatop posloužily jako velkorozponové nosníky, díky kterým bylo po troše počítání a statiky možné překonat rozpětí pod nosnou stěnou až osm a půl metru bez podpory a také vytvořit výrazné horizontální okenní otvory. To by bylo v klasickém zděném systému poměrně komplikované a nákladné."

dřevostavba prosklenná kuchyně
Příště bychom volili dřevostavbu kompletně na klíč

Realizaci stavby pak architekti hlídali v úloze autorského a technického dozoru. Jednou týdně dojížděli na kontrolní den a fungovali jako projekční a technická podpora. Stavba se nerealizovala generální dodávkou na klíč, majitelé si koordinovali subdodávky sami se všemi plusy i mínusy s tím spojenými. Klíčovou osobou pro stavebníky by býval byl kvalifikovaný technický dozor, který by na místě každý den hlídal kvalitu provedení a soulad s dokumentací. „Jelikož se nám to v plné míře nepodařilo zajistit, stavba se protáhla na pět měsíců," dodává majitel domu. „Některé subdodávky činností na sebe nenavazovaly, takže o efektivitě se nedá mluvit. Dnes bychom určitě nechali postavit dřevostavbu kompletně na klíč."

dřevostavba prosklenná s terasou

Komentář dodavatele
Ing. Václav Pinďák, 3AE s. r. o.

Tuto stavbu považuji za jednu z konstrukčně nejvyspělejších, jaké jsme měli možnost realizovat. Překvapuje mě to o to více, že se jednalo o naši první spolupráci s PROGRES ATELIEREM i o jejich první architektonický návrh z CLT panelů. Při navrhování nosné konstrukce domu architekti dokázali využít velmi efektivně všech možností konstrukčního systému a projevit tak nezvyklý cit pro materiál i jeho možnosti. Jen díky tomu mohla vzniknout jedinečná konstrukce, která tuto stavbu definuje a kterou jsme rádi realizovali. Pokud realizujeme návrhy, které zpracováváme s externími architekty, poskytujeme jim servis v poskytnutí řešení, která využíváme. Proto byl pro mě dalším překvapením přístup a vstřícnost architektů i klienta a jejich vzácná shoda na řešeních, která jsme navrhovali, a která vedla k tomu, že můžeme všichni obdivovat dům v původně navržené podobě. Díky této úspěšné spolupráci přijali architekti naši nabídku na spolupráci na projektu typových domů Novahome, kam jsme měli čest zařadit i návrh vycházející právě z jejich ateliéru.

Slovo architektů
Ing. arch. Vojtěch Kaas, Ing. arch. Jan Kalivoda
PROGRES ATELIER

Na tomto projektu nás bavila především otevřenost a pozitivní energie. Počáteční ostych z nestandardního řešení vystřídalo nadšení a touha vše dotáhnout do finále, vyrovnat se se složitým zadáním plným protikladů a využít na maximum možnosti konstrukčního panelového systému. Spolupráce s odvážnými a pohodovými klienty tak dala vzniknout originálnímu životnímu prostoru, jehož užívání si klienti podle pozitivní zpětné vazby náramně pochvalují.

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Život s vůní borovice

  Život s vůní borovice

  Už cesta k téhle poloroubence stála za to. Horský výstup bez kyslíkového přístroje. Ten kopec mě překvapil, byl totiž strmější, než se jevil. Vyšla jsem ho velmi svižně, protože…

 • Stavba - škola života

  Stavba - škola života

  Příběh, který začal u katalogového projektu na úplně jiném pozemku, končí stavbou od architektů na novém místě a spokojenými obyvateli v jejich vysněném bydlení. Cesta sem však…

 • Druhý život chaloupky jako z pohádky

  Druhý život chaloupky jako z pohádky

  Rekonstrukce staré dřevostavby obvykle předpokládá, že zůstane zachována alespoň část původního objektu a vytvořením kompletu starého a nového s katalyzátorem v podobě lidské…

 • S odkazem na původ

  S odkazem na původ

  Tato rodinná dřevostavba se narodila z přírodních materiálů a tvůrčí improvizace jako objekt vysochaný v krajině prosté zahradních klišé. Tak trochu futuristická, přesto s odkazem…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?