Tvarově i technicky jednoduchá dřevostavba

Tvarově i technicky jednoduchá dřevostavba

Lucie Němcová | Úterý, 01. září 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Ten den slunce svítilo snad jen v tomto údolí. Málem jsme to s fotografem vzdali a ani sem nedojeli ze strachu, že budeme fotit šedivou oblohu. Zachránila to přesvědčivá slova a optimismus majitele Petra. Pobýt na tomto místě pak bylo za odměnu. Přivítali nás nejen sympatičtí manželé a jejich dvě rozverné dcerky, ale také krásná vzrostlá zahrada se sadem. Milovníky přírody, klidu a českého venkova si tohle místo, kde není signál žádného mobilního operátora, divoká zvěř by vám bez plotu doslova jedla z talíře a kde v noci vládne absolutní tma, prostě získá.


Dřevostavby nezatěžují pozemek

„Už zhruba od svých osmnácti let jsem věděl, že budu stavět dřevostavbu," začíná náš rozhovor Petr. „Tehdy jsem ještě neměl jasno, jaký typ, pouze srub mi nebyl blízký."

Nejen touha bydlet ve dřevě, ale také fakt, že dřevostavby tolik nezatíží pozemek a stavba netrvá tak dlouho, přitáhlo Petra se Šárkou k dřevostavbám. „Nelíbilo se mi, že když je hrubá zděná stavba dokončená a všechno lícuje, přijdou udělat rozvody, čímž ty cihly pěkně sestavené v nějakém systému rozbijí," dodává Petr.

Dlouhá léta před samotnou stavbou domu pak sbírali informace a mapovali oblast stavění ze dřeva. Měli tak přehled o konstrukčních systémech i firmách. Dřevostavba byla jasná, rozhodovalo se pouze o technologii a dodavateli.

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-exterier-terasa-zahrada-cesta-k-domu-

Tvar: Návaznost na tradiční domy zajišťuje jednoduchý archetypální tvar stavby. Přízemní objekt, o jednoduchém obdélníkovém půdorysu a sedlová střecha. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-exterier-zahrada-skalka-vyhled

Foto: Martin Zeman


Příkrý svah testuje techniku

Vzhledem ke špatně dostupnému pozemku majitelé usoudili, že bude možný pouze systém sloupkové konstrukce (two by four), ale skutečnost je nakonec jiná. „Místní firmu s výrobou třicet kilometrů od nás jsme dlouho míjeli v domnění, že montovaná technologie na našem místě není možná. Jaké pak bylo překvapení, když nám řekli, že je. Těšilo nás, že pracují s difuzně otevřenou skladbou stěny a není v ní OSB deska, a tak jsme řekli ano, do toho jdeme." Dostat na pozemek jeřáb se nakonec ukázalo jako velké adrenalinové dobrodružství, které vyšlo až na druhý pokus, ale povedlo se!

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-exterier-zahrada-stromy-kvetiny

Poloha: Stavba je posazena v nejvyšší části pozemku. Za zády ji chrání hustý les, po jedné straně velký košatý strom a před ní se otevírá nejen vlastní zahrada, ale celé údolí s malou vesnicí. Takhle má podle feng shui vypadat ideální pozice domu na pozemku i v krajině. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-exterier-chodnik-kolem-domu-kamenna-zidka

Foto: Martin Zeman


K dokonalosti místa chybí už jen dřevostavba

A jak se majitelé ocitli právě tady? Mohou za to rodinné kořeny: „Pozemek býval tety, jezdíme sem léta a budujeme zahradu, dům byl vlastně takovým posledním krokem." Každý, kdo přijede, je uchvácen výhledem. Není daleký, spíš takový komorní, do útulného uzavřeného údolí. Díky tomu zde není větrno. Je krásně vidět, jak se mění roční období. „Mám tady ve vsi rodiče, sestra má pozemek nedaleko i babi s dědou tu žili. Má to určitě své výhody být blízko rodiny," dodává Petr.

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-exterier-terasa-vyhled-do-kraje

Vstupní dveře: Modrý akcent oživuje jinak střídmé barevné duo bílé a černé. Foto: Martin Zeman


Dřevostavba přízemní, jednoduchá, tradiční i moderní

„Nemáme rádi složitosti, takové ty vikýřky, přístavky a podobně. Chtěli jsme spíše klasickou chalupu, ale zároveň s moderními prvky, ne ta malá okénka." Dřevěný obklad, který majitelé původně zvažovali, nahradila bílá fasáda. „Zdálo se nám dřeva už hodně, vzhledem k terase a okolnímu lesu, a tak jsme zůstali u bílé v kombinaci s tmavou střechou. Zpestřením jsou pouze modré dveře, takový akcent, kterým jsme to chtěli trošku ozvláštnit," usmívá se Petr. Když si nakreslili svoji představu půdorysu domu, shodou okolností se téměř přesně strefili do jednoho z typových domů. Stačilo pouze upravit některé rozměry.

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-exterier-terasa-hs-portal

Velké okno: Chalupa ano, ale moderní. Velké francouzské okno v obývacím pokoji je tedy nutnost. Více jich v domě není třeba. Foto: Martin Zeman


Technologie? Minimálně

„Od začátku bylo inzerováno, že dům je nízkoenergetický. Stavba je to malá a otevřená, takže stačí zatopit v krbových kamnech a vytopí se celá," pochvaluje si Petr. Majitelé nechtěli dům s vysokými náklady, což se jednoznačně naplnilo. „Nemáme rádi komplikované technologie. Nechtěli jsme nic nastavovat, ani žádnou rekuperaci. Prostě velmi jednoduchý systém. A zatím je to skvělé, měli jsme první vyúčtování elektřiny za tento rok a platili jsme necelých 20 000 Kč. Jsou to náklady za topení, ohřev vody, světla, veškeré spotřebiče i čističku."

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-interier-kuchyne-jidelni-stul

Kuchyně: Střídmost v barvách, tvarech i doplňcích nemusí působit sterilně. A naopak, interiér s nádechem tradičního venkovského nemusí být přeplácaný a přeplněný nejrůznějšími dekoracemi. Foto: Martin Zeman


Letní horko v dřevostavbě

A jak je to s letním horkem? „V létě stačí zatáhnout bílé textilní závěsy, což bylo i pro nás překvapením. Když už se teplota vyšplhá nad pětadvacet, večer se dům krásně vyvětrá díky lesu za humny. Těšíme se, až trošku povyroste náš sad, protože pak bude klima ještě trošku jiné."

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-interier-obyvaci-pokoj-rohova-sedacka-velkoformatove-okno-vyhled

obr.: V detailech jsme se záměrně neutápěli. Řekli jsme si, že vybereme z toho, co je, odjeli do blízkého malého města a za jednu návštěvu prostě vybrali. Nekonečné možnosti dneška jsou mnohdy zbytečnou ztrátou energie, člověk v nich může zabřednout. Foto: Martin Zeman


Uvnitř útulno

„Chtěli jsme v interiéru hodně dřeva, takže kromě nábytku máme i dřevěnou podlahu," doplňuje Šárka. Zařízení je jednoduché ve světlých barvách a lehkým nádechem do Provence. „Mám ráda tento styl, ale nešli jsme úplně do typických doplňků, nechtěli jsme prostor přeplnit. Chybí pak jen malý krůček ke kýči. V tomhle směru nám spíš sedí střídmější severský styl."

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-interier-obyvaci-pokoj-krbova-kamna-knihovna-vstup-na-terasu

Obývací pokoj: Ohnisko domu s posezením, kamny, jídelním stolem a výhledem je místem, kde je rodina pospolu a když není na zahradě, pravděpodobně ji najdeme právě tady. Foto: Martin Zeman


Žití podle přírody

„Hodně si užíváme rok podle přírody a venkovský život, oba to máme rádi. Už od února trávíme hodně času na zahradě. Venku jsme skoro pořád, na což jsou zvyklé i děti." Díky zahradě mají majitelé i trošku svých zásob, které mohou skladovat v samostatně vybudovaném sklípku ve svahu za domem. „Zahradě ale neotročíme, uprostřed léta klidně odjedeme na 14 dní a ona to prostě přežije."

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-exterier-zahrada-sklipek

Sklípek: Plánujete užitkovou zahradu? Pak myslete na to, kde uskladnit úrodu. Chladný suchý sklípek je v takovém případě k nezaplacení. Stavebníci jej vybudovali zvlášť ve svahu za domem. Foto: Martin Zeman


Rady budoucím stavebníkům

„Aby nad věcmi zase tak nepřemýšleli a dali na zdravý rozum. A když už si něco zvolí, ať jsou s tím spokojeni. Plno lidí udělá nějaká rozhodnutí a pak přemítají, zda udělali dobře. To je zbytečná ztráta energie," dodávají jednohlasně Šárka s Petrem.

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-interier-loznice


"Lidé nám říkali, že jsme měli dům udělat větší. Přece nikdy nevíme. Ale my víme! Takhle je to pro nás perfektní."


navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-interier-detsky-pokoj

Foto: Martin Zeman

Komentář redaktorky

„Nezapomeňte, malé ovlivňuje velké", říkával náš učitel feng shui. Tohle pravidlo se mi vybavuje často a během této návštěvy o to víc. A nebylo to pouze nápisem na tabuli vedle kuchyně „Malé věci dělají velké dny". Byla to určitá čistota a jednoduchost v prostoru a celkovém přístupu k životu, která generuje pocit spokojenosti. Schopnost vidět věci bez zbytečných komplikací a pochyb, schopnost radovat se z toho, co je a zbytečně neřešit, co nejde změnit. A pak to nejdůležitější – schopnost ocenit i ty zdánlivě nejobyčejnější věci. Tedy zdánlivé drobnosti („malé") vytvářejí onen „velký" a důležitý pocit hojnosti a štěstí.

Vnímala jsem, jak jsou majitelé spojeni s místem, plynou s ročním cyklem a změnami v přírodě, většinu času tráví na zahradě péčí o ni. Tvarově i technicky jednoduchá stavba poskytuje útulný domov s minimálními nároky na jakékoli ovládání a údržbu. Stačí občas přihodit dvě tři polínka po návratu ze zahrady, když je venku opravdu zima, a pak už se jen kochat ohněm.

V tomhle domě mi bylo tak dobře, že by mi stačilo prostě jen společně mlčet a koukat z okna na ten nepopsatelný výhled do malého komorního údolí s kostelní věží.

ing-arch-Lucie-Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka


Technické parametry

  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 115,9 m2
  • Užitná plocha: 98,3 m2
  • Konstrukční systém: difuzně otevřená konstrukce DifuTech® CLIMA PLUS
  • Teplo: elektrokotel s radiátory
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,16 W/m2K
  • Projekt a realizace: ATRIUM s.r.o., www.atrium.cz

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-pudorys

navsteva-drevostavby-kdyz-male-ovlivnuje-velke-atrium-rez-stenou


mail-ico-poptavka

Líbí se vám tato dřevostavba? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost ATRIUM je výrobcem a dodavatelem vysoce kvalitních dřevostaveb s unikátní technologií DifuTech® - difuzně otevřený konstrukční systém, kterým staví moderní energeticky úsporné dřevostavby po celé republice, na Slovensku a také v Rakousku. Specializací firmy je zejména výstavba individuálních domů podle architektonických studií klientů, případně individuální úpravy typových domů. V současné době dosahuje její roční výstavba 60–90 rodinných domů.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 
DaS 6-2017

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop