Lucie Němcová | Středa, 11. červenec 2018 |

Typový a přitom individuální. Jednoduchý, ale s mnoha důmyslnými detaily. Prošpikovaný dřevem, které našemu zraku neunikne ani venku, ani uvnitř. Pasivní typový dům realizovaný ze své série jako první. Tahle nenápadná stavba je v lecčem vpravdě neobyčejná.
Motivace stavět dřevostavbu
Dvoupokojový byt začal být naší rozrůstající se rodině těsný, a protože přirozeně tíhneme ke všemu severskému, udělali jsme si rozsáhlejší průzkum dřevostaveb a definitivně se rozhodli, že tohle je náš směr. Nastudovali jsme si také vlastnosti masivních dřevěných panelů, vyhledali zkušenosti „seveřanů“ s tímto typem konstrukce a s důvěrou v úsudek architekta a dodavatele šli do toho.
Vize domu
Očaroval nás jeden konkrétní typový dům navržený architektem a tenhle výběr rovnou rozhodl o dodavatelské firmě. Chtěli jsme „malý“ domek s otevřeným obytným prostorem a třemi ložnicemi. Lehko udržovatelný, ale zároveň obložený dřevem, aby zestárl spolu s námi.
Realizace dřevostavby pod dozorem
Celý proces přípravy projektu a administrativní řešení finančního pokrytí rozpočtu trval asi rok. Samotná realizace pak zabrala sedm měsíců. Stavba byla řešena na klíč, což bylo skvělé rozhodnutí. Měli jsme vlastní stavební dozor, ale spíš takový symbolický, „přátelský“. Ukázalo se, že je obrovskou výhodou, když projekt realizuje společnost, která zároveň stojí za projektem. Odpadlo přesvědčování, že je nutné stavět opravdu podle projektu, které je v našem stavební prostředí už téměř folklórem. Myslím si, že díky tomu se také podařilo dodržet rozpočet. Nebylo třeba plnit žádný „cizí“.
Technické řešení v pasivu
Dům je pasivní a je vytápěn tepelným čerpadlem. Museli jsme si na jeho ovládání samozřejmě zvyknout, neměli jsme žádnou předchozí zkušenost, ale jsme s ním úplně spokojeni a veškerá rozhodnutí bychom udělali stejně.
Jak se žije v domě ze dřeva
Díky dřevu stavba působí velmi teple a současně čistě. Na dřevěných panelech máme tenkou vrstvu bílého oleje, aby struktura dřeva zůstala jasně viditelná. Dům je skvěle dispozičně řešený, prostory působí nekomplikovaně až minimalisticky. Jinak ale máme pocit, že se život v dřevostavbě od bydlení v jiných typech domů nijak významně neliší.
Vaše komentáře (0)Podívejte se na další obrázky a půdorys této dřevostavby a dejte jí svůj hlas v soutěži Dřevostavba roku.
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Kouzelná roubenka na okraji Beskyd je vymazlená do posledního detailu
Říká se, že náhody neexistují. Za vším stojí osud. Pokud to tak je, tak tahle kouzelná roubenka na okraji Beskyd byla svému majiteli Honzovi skutečně souzená. A přestože ji postavil…
-
Srub namísto roubenky
Zadání téhle návštěvy u Zlína bylo jasné jako facka. Srub uprostřed zahrady přece nemůžu minout. Jenže navigace najednou hlásila konec cesty a já byla uprostřed vsi, kde silnici…
-
Bezbariérová dřevostavba chytře splývá s okolní přírodou
Sen o moderním a funkčním bydlení s důrazem na estetiku a ohleduplnost k přírodě se v předloňském roce zhmotnil na okraji obce Vrané nad Vltavou. Tato unikátní dřevostavba je…
-
Krásná cedrová roubenka poblíž řeky Vltavy zatím slouží jako víkendová chata
V chatové osadě Živohošť, v bezprostřední blízkosti poklidných vltavských meandrů, vyrostla před pár měsíci na pozemku mezi vzrostlými stromy úchvatná roubenka. Tak trochu…