Funkcionalistický dům šitý na míru

Funkcionalistický dům šitý na míru

Lucie Němcová | Čtvrtek, 14. říjen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Uhlazená, elegantní, jednoduchá a přímá architektura funkcionalismu udává rámec pro život ve světlém a vzdušném vnitřním prostoru. Je neutrálním plátnem pro stále se měnící dění uvnitř. Nyní mu sekunduje zemitý interiér s historickými kousky, ale zanedlouho tomu může být jinak. Tvarosloví domu však tyto proměny s nadhledem unese.

Dřevostavbu jsem zvolil naprosto záměrně. Zatímco jsem stále ještě bydlel ve zděném domě, postupně jsem od přátel, spokojených obyvatel dřevostaveb, slýchal o jejich výhodách. Když uzrál čas na změnu, začal jsem se vzdělávat v oboru a navštěvovat veletrhy, kde jsem si později po zralé rozvaze vybral dodavatele.

Doma není jen uvnitř


V několika předchozích bydleních jsem si mohl osahat, jak různá řešení fungují a co mi vyhovuje. Do rodinného domu jsem se narodil a zahrada je pro mě neodmyslitelnou sou částí životního prostoru.

I když ruch velkoměsta mám rád, pro život potřebuji klidné místo a blízkost přírody, proto jsem hledal pozemek mimo hlavní město s přijatelnou dojezdovou vzdáleností, což se podařilo.

Okolí je tím nejdůležitějším, z toho důvodu jsem vybral parcelu z části obklopenou nezastavitelným územím. Místo zůstane takové, jaké je, bez další zástavby. Z terasy se můžete dívat do přírody a pozorovat srnky.

nizkoenergeticka-skeletova-drevostavba-lucern-navsteva-exterier-2nizkoenergeticka-skeletova-drevostavba-lucern-navsteva-exterier-3

 

Jasná vize dřevostavby = snazší cesta


Velmi se mi líbí styl funkcionalistických brněnských vil. Již během první konzultace s architektem jsem přišel s pár vizualizacemi pro lepší představu mé vize domu a již počáteční výstupy mi lahodily. Přál jsem si, aby nový dům působil vzdušně, lehce a minimalisticky.

V jeho jádru měla být prostorná obytná místnost – spojení relaxační zóny, jídelny a kuchyně. První patro mělo být pouze pro mne a ne pro hosty, proto je v přízemí hostinský pokoj se vstupem k bazénu a na zahradu. Bezbariérový, stejně jako vstup a dolní koupelna.

Pracovna v horním patře se mi v předchozím bydlení neosvědčila, proto tentokrát zůstala v přízemí. Horní patro tak slouží pouze odpočinku. Důležité pro mne bylo mít terasu s bazénem, kam vejdu suchou nohou přímo z interiéru, aniž bych musel přes trávník.

Do budoucna bude zahrada takovou útulnou soukromou oázou a spolu s přízemím to také bude místo pro veškeré společenské dění v domě.

nizkoenergeticka-skeletova-drevostavba-lucern-navsteva-exterier-5nizkoenergeticka-skeletova-drevostavba-lucern-navsteva-exterier-4

 

Radost v každém kroku


Když se dům zhmotňuje, je to zážitek sám o sobě. Hrubá stavba ještě tak dokonale nevypadá, ale jak práce postupují dál, máte větší a větší radost. Je pro mne ohromně důležité, jak se mi v domě spí. Tady cítím takový klid a nejenže se tu dobře odpočívá, ale rád se sem vracím. Není to o velikosti, ale o energii.

nizkoenergeticka-skeletova-drevostavba-lucern-navsteva-interier-obyvaci-pokoj-1nizkoenergeticka-skeletova-drevostavba-lucern-navsteva-interier-obyvaci-pokoj-2

 

Hra s prostorem uvnitř dřevostavby


Interiér v čase ještě dozná nějakých změn. Současný nábytek jsem již vlastnil a je pravda, že sem dodává úplně jinou zemitou složku. Neměl jsem prozatím prostor přizvat interiérového designéra a teprve se uvidí, jestli interiér odlehčíme nebo zůstaneme v zemitějších tónech.

Mám rád, když interiér není sterilní a nefunguje pouze jako okrasa. Tento současný styl je takovou protiváhou čisté architektuře domu. Mám rád propojení moderna a historie, jeho kontrast. Je pro mě důležité mít také velký stůl, aby se mohla sejít rodina, přátelé, a abych jim mohl navařit a postarat se o ně.

nizkoenergeticka-skeletova-drevostavba-lucern-navsteva-interier-obyvaci-pokoj-3nizkoenergeticka-skeletova-drevostavba-lucern-navsteva-interier-schodiste

 

Místa v domě, která majitele těší


A které detaily jsou nejoblíbenější? Skvělý je vstup do domu, velmi vzdušný a příjemný. Užívám si denní světlo v celém objektu a vůbec světelnost jako takovou. Líbí se mi prostory perfektně vymyšlených koupelen, výhledy do přírody z celého domu, obývací pokoj, zahrada, terasa...

Také schodiště je krásný zajímavý prvek, i když pravda skleněné zábradlí není nejpraktičtější. Zvolil bych ho ovšem znovu. Celkově jsem z domu prostě nadšený a těším se, co život v něm přinese.

nizkoenergeticka-skeletova-drevostavba-lucern-navsteva-interier-koupelna-1nizkoenergeticka-skeletova-drevostavba-lucern-navsteva-interier-koupelna-2

 

Komentář dodavatele


Pan majitel měl jasnou představu o vzhledu domu i typu designu. Přestože se jednalo o náš první návrh funkcionalistického domu, paní architektka Vozková se jej skvěle zhostila. Dům je plně šitý na míru a nevychází z žádného typového projektu. Reaguje přímo na zdejší pozemek.

Výzvou během realizace pro nás byly především kulaté prvky – kulatá okna musela mít pro výrobu určitý poloměr, takže jsme je v průběhu o něco zvětšovali.

Dovézt dům do oblouku na panelech není možné, postavit přesný oblouk ze dřeva také není jen tak a k tomu ještě atypické schodiště se skleněným zábradlím, které bylo na provedení velmi náročné. Naši řemeslníci si ale se vším perfektně poradili.

Rád bych také zmínil, že dům byl v celém průběhu kontrolován Výzkumným vědeckým ústavem dřevařským (stejně jako všechny naše domy).

Tato nezávislá instituce kontroluje například projektovou dokumentaci, statiku v projektu i realitě, vlhkost dřeva před zaklopením, průvzdušnost blower door testem i celou stavbu na závěr. Stavebník pak dostane certifikát a má cennou zpětnou vazbu o kvalitě provedení.

lukas-cernik-lucern-stav
Lukáš Černík
LUCERN dřevostavby s.r.o.

Pohled redaktora


Tento dům ve mně zanechal otisk elegance a vznešenosti, kterými byl protkán od vnějšku k nejmenším vnitřním detailům. Nijak mu však tento fakt neubral na útulnosti. Z detailů promlouvá preciznost, s jakou do procesu majitel evidentně vstupoval. Zkrátka jasné představy pomáhají definovat dotažený výsledek. Baví mě také, jak dřevěná nosná konstrukce může nechat vzniknout i takovému domu. Hádali byste, že jde o dřevostavbu?

ing-arch-Lucie-Nemcova
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka

Technické parametry


  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 204 m2
  • Užitná plocha: 212 m2
  • Konstrukční systém: skeletová dřevostavba, difuzně otevřená stěna, skladba LUCERN MINERAL
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,138 W/m2K
  • Projekt: LUCERN dřevostavby s.r.o., Ing. arch. Jaroslava Vozková
  • Realizace: LUCERN dřevostavby s.r.o., www.lucern.cz, 2017

drevoastavby-moderni-drevostavba-LUCERN-pudorys

DaS 5-2018

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop