Redakce | Úterý, 22. duben 2025 |

Když se mladý manželský pár lékařů rozhodl opustit panelákový byt a pořídit si vlastní bydlení v rodinném domě, začalo nelehké období hledání ideálního pozemku. Zpočátku chtěli zakotvit blízko centra Liberce, ale žádná z nabídek nesplňovala jejich představy. Postupně tedy rozšiřovali oblast hledání, až nakonec objevili větší pozemek v malé obci s nádherným výhledem na Ještědský hřeben.
Ačkoli místo na první pohled nebylo zcela ideální, postupem času si jej zamilovali a objevili jeho skutečný potenciál. Slunný jihozápadní svah v blízkosti lesa a přírody nabízí dostatek prostoru a soukromí a ideální prostředí pro jejich aktivní životní styl, procházky se psem, sport, zahradničení a další záliby.
Nový začátek
Když se na realizační firmu Michaela a Jan poprvé obrátili, měli již hotový velkorysý návrh železobetonového domu od architektonického studia a vydané stavební povolení. Návrh však zcela nesplňoval jejich požadavky a cenové nabídky stavebních firem výrazně převyšovaly předběžný odhad architekta a jejich finanční možnosti.
I přes ochotu ke kompromisům a snahu návrh upravit museli nakonec původní záměr opustit a pokusit se najít jiné řešení. Své zklamání Jan shodou okolností sdílel s dlouholetým známým, který před několika lety realizoval dřevostavbu v pasivním standardu. Přes realizační firmu se klienti obloukem dostali na schůzku s architektem Tomášem Krupou, spojenou s prohlídkou vzorového domu v obci Koberovy v Českém ráji, kde se příběh Vily v bílém začal odvíjet.
Správné rozhodnutí
Architekt požadavky a očekávání manželského páru vyslechl, představil koncept výstavby energeticky úsporných dřevostaveb DOMY ATREA, včetně poměrně přesného odhadu ceny vlastního domu i doplňkových staveb, nastínil možnosti řešení a navrhl další postup. „Dřevostavba v pasivním standardu nám začala dávat smysl a ukázala se jako dobré východisko z naší složité situace. I přestože jsme do původního návrhu investovali hodně času, úsilí a peněz, rozhodli jsme se spolupráci s předchozími architekty ukončit, což zpětně hodnotíme jako dobrý krok. Následovala schůzka v ateliéru Symbiosa, kde jsme si s architekty upřesnili zadání," říká Jan.
Nelehkým úkolem architektonického tandemu Zuzany Novosadové a Tomáše Krupy bylo maximálně využít přednosti pozemku, přirozeně propojit dům terasami se zahradou a navrhnout jej tak, aby majitelům poskytl dostatek prostoru, požadovaný počet obytných místností i potřebné zázemí – nejen pro současné potřeby, ale i s ohledem na budoucí změny v životě rodiny – a zároveň zůstal finančně dostupný.
Slovo architektky
Vycházeli jsme z původního návrhu, který jsme se snažili ekonomicky optimalizovat. To se povedlo navržením jednoduchého kvádru, který jsme oblékli do dřevěných přístaveb, tak aby dům stále působil velkoryse a elegantně. Vila je vůči příjezdové komunikaci pro dosažení harmonické perspektivy jemně natočena. Dispozice je téměř klasické 5 + kk, ale mohli jsme si dovolit velká okna s krásnými výhledy do všech stran, díky kterým je interiér vzdušný a příjemně prosvětlený.
Povedlo se i propojení domu, doplňkových staveb a zahrady. Se stavebníky jsme se hned na začátku dobře sladili a díky podobným životním postojům jsme v návrhu mohli dostatečně uplatnit principy a prvky udržitelnosti. Byla to velmi příjemná a obohacující spolupráce, jejímž výsledkem je elegantní a nadčasový projekt.
Ing. arch. Zuzana Novosadová
Symbiosa – ateliér architektů
Harmonie tvarů, materiálů a barev
Aby investoři nemuseli znovu absolvovat náročné stavební řízení, vycházeli architekti z půdorysu původního návrhu. Využili kombinace čistých linií, jednoduchých tvarů a přírodních materiálů. Hlavní hmota dvoupodlažního kvádru s bílou fasádou je jemně členěna velkorysými prosklenými plochami modřínových oken. Obytnou část vkusně doplňuje dílna se skladem a garážové stání.
Doplňkové stavby s vodorovným dřevěným obkladem dodávají domu na objemu a plochá střecha plynule přecházející do prostoru zápraží vytváří ladnou horizontální linii, kterou podtrhuje i nízká opěrná zídka ze žulových kamenů. Střechu podpírají dřevěné sloupy s různou tloušťkou. Rytmus tohoto jemného detailu se opakuje také na vjezdové bráně a vchodové brance. Spolu s mírným zalomením plotu u příjezdové komunikace a organickými tvary zpevněných ploch dodává vile jemnou dynamiku a nadčasovou eleganci, kterou ještě umocní postupně vysazovaná zeleň.
Obytnou plochu domu zvětšuje prostorná terasa, kterou majitelé od jara do podzimu hojně využívají. V další etapě k ní přibude venkovní kuchyně, sauna, sklad zahradního náčiní a pergola, která doplní dřevěný límec kolem celého domu. Přestože vila působí velkorysým dojmem, je v krajině usazena velmi citlivě a ladí s domy v sousedství.
Foto: Robert Žákovič
Pojďte dál
„Architekti navrhli funkční dispozici a pomohli nám i s vytvořením konceptu interiéru v praktickém minimalistickém duchu. Vymysleli šikovné detaily, např. sedací parapety a knihovnu, a velké prosklené plochy využili k příjemným průhledům do krajiny. Realizaci interiéru jsme si pak zajišťovali sami," vzpomíná Jan.
Výsledkem vzájemné spolupráce je jedinečný harmonický prostor, který vyniká dostatkem přirozeného světla a plynulým propojením interiéru s terasou a zahradou jak po vizuální, tak i po praktické stránce. Bílá malba stěn a stropů je kombinována s antracitovými prvky a různými odstíny dřeva podlahy, kuchyňské linky, skříněk a jídelního stolu. Nábytek a doplňky v pastelových tónech společně s měnícími se barvami krajiny navozují klid a harmonii. K útulnosti interiéru přispívá i Michaela svými obrazy, kterými dům postupně proměňuje v domácí galerii.
Na míru: Šikovným a hojně využívaným prvkem je knihovna se sedacím parapetem, která rámuje velkou prosklenou plochu s průhledem do zeleně.
Foto: Robert Žákovič
Slovo dodavatele
Když jsem majitele asi po roce a půl od nastěhování navštívil, působili velmi spokojeně. V domě panovala pohodová atmosféra a klid. Během povídání o jejich zkušenostech s bydlením jsem si i já, u šálku výborné kávy s výhledem do zeleně, užíval velmi příjemný pocit. Vila se stala vkusnou ozdobou okolí a zařadila se mezi mé nejoblíbenější projekty. Cením si důvěry, odvahy a konstruktivního přístupu, se kterými klienti ke spolupráci přistupovali. Jejich vytříbený vkus a respekt k okolní krajině a přírodě dodaly projektu jedinečný rozměr. Už se moc se těším na dokončení druhé etapy a zahrady.
Petr Dusil
ATREA s.r.o. | DOMY ATREA
Ideální teplota v zimě i v létě
O komfortní a zdravé vnitřní prostředí se stará systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Větrací a vytápěcí jednotka ATREA DUPLEX RA5 zajišťuje efektivní odvod škodlivin a přívod čerstvého vzduchu s minimální tepelnou ztrátou a bez průvanu. Přívody čerstvého vzduchu jsou v přízemí umístěny pod stropem, ve 2. NP jsou vedeny v podlaze.
Díky cirkulačnímu okruhu zvládne vzduchotechnická jednotka v topné sezóně dům pohodlně vytápět, naopak v období vysokých teplot v létě dokáže i chladit. Jako doplňkové otopné plochy jsou v koupelnách umístěny žebříkové radiátory. O optimální intenzitu výměny vzduchu se starají čidla CO2 v obývacím pokoji a ložnici. Teplotu v interiéru a intenzitu větrání je možné regulovat i pomocí nástěnného ovládacího panelu nebo přes internet na PC či chytrém telefonu.
Oáza klidu: Ložnici dominuje velkoformátová fototapeta v přírodních pastelových odstínech, které se zrcadlí i na obrazech na protější stěně. Velké okno nabízí pohledy na blízký les. Foto: Robert Žákovič
V hlavní roli soběstačnost
V objektu jsou přednostně využity obnovitelné zdroje energie – tepelné čerpadlo vzduch-voda a fotovoltaická elektrárna o výkonu 7,5 kWp, která je doplněna bateriovým úložištěm s kapacitou 10,5 kWh a nabíjecí stanicí pro elektromobil. V případě výpadku dodávky elektrické energie dům s minimálním omezením provozu funguje v otopné sezóně celou noc, v letním období i víc než jeden a půl dne.
Barevná paleta: Kombinace bílé na stěnách a stropě je doplněná o teplé dřevo na podlaze i dalším nábytku. Kontrast vnáší do jinak barevně střídmého interiéru antracitově šedá. Foto: Robert Žákovič
„Od prosince loňského roku jsme navíc přešli na spotové obchodování s elektřinou. Systém chytrého řízení sleduje ceny na burze, spotřebu energie v domácnosti, předpovídá množství slunečního záření a chrání baterii proti zbytečnému nabíjení a vybíjení. Díky využití umělé inteligence řídicí systém data průběžně vyhodnocuje a elektřinu nakupuje v době nízkých cen, v časech vysokých cen naopak dodáváme do sítě. Zapojili jsme se i do tzv. rezidenční flexibility, která nám náklady na energii ještě snižuje, navíc pomáháme stabilizovat výkyvy v distribuční síti. Výhledově ještě přemýšlíme o možném zvětšení výkonu fotovoltaiky a rozšíření kapacity baterií. V kombinaci s baterií a elektromobilem je fotovoltaika skvělá volba. Máme vlastní čistý zdroj energie, elektřinu nakupujeme pouze tři měsíce v roce, náklady neřešíme," pochvaluje si Jan.
Objekt je napojen na veřejnou kanalizaci a vodovod. Dešťová voda je ze střech svedena do retenční nádrže o objemu 6,5 m3 a následně využívána pro zálivku zahrady. V domě jsou připravené druhé rozvody pro možnost budoucího využití přečištěné odpadní vody ke splachování toalet.
Foto: Robert Žákovič
Sladění s domem
„Po přestěhování z panelákového bytu jsem se zájmem nějaký čas experimentoval a hledal ideální nastavení technologií. Servisní technik bydlí v sousední vesnici, a kdykoli bylo potřeba, poradil a pomohl. Teď už nastavení upravujeme, jen když chceme změnit teplotu nebo intenzitu větrání. Na pasivu nejvíc oceňujeme nadstandardní komfort, stále čerstvý vzduch. Když jsou vhodné podmínky, tak často větráme i okny. Vytápíme na 22 °C, v létě skvěle fungují žaluzie, které odstíní přebytečné teplo ze slunce. V době extrémních veder navíc využíváme chlazení. Díky fotovoltaice s bateriemi nás netrápí občasné výpadky elektřiny, vyrobíme přibližně tolik, kolik spotřebujeme. V létě máme přebytky, které využíváme k nabíjení elektroauta, a elektřinu tak nakupujeme hlavně v zimě. Náklady na energie jsou minimální, aniž bychom se nějak omezovali v komfortu. Spíše z důvodu ohleduplnosti k životnímu prostředí přemýšlíme o tom, kdy zapínáme velké spotřebiče," bilancuje Jan.
Spolupráce: Funkční dispozici a základní koncepci interiéru vytvořili architekti. Majitelé se pak s chutí pustili do realizace harmonického prostoru s dostatkem přirozeného světla a vizuálním i praktickým propojením interiéru se zahradou. Foto: Robert Žákovič
Zahrada v přírodním duchu
Plocha pozemku přes 2000 m2 a jeho členitost poskytují majitelům ideální místo pro uplatnění záliby v zahradničení a vytvoření inspirativní zahrady v přírodním duchu, která v sobě spojuje okrasnou i užitkovou funkci, přirozeně rozšiřuje životní prostor a skrývá různá zákoutí pro odpočinek a setkávání s rodinou a přáteli.
„Poté co jsme přečetli hodně knížek a viděli spoustu videí na internetu, jsme se nakonec rozhodli, že si zahradu navrhneme sami. Sedli jsme si se skicákem a pastelkami a postupně začal vznikat návrh, kterého se víceméně držíme. Začali jsme s výsadbou velkých ovocných stromů, částí živého plotu a založením březového hájku u venkovního posezení s ohništěm. Postupně chceme doplňovat další stromy a jedlé keře, máme v plánu velký trvalkový záhon i vyvýšené záhony pro pěstování zeleniny a bylinek," popisuje Jan.
Ozdobou zahrady se brzy stane přírodní jezírko s dřevěným můstkem, bezprostředně navazujícím na terasu, které obohatí jedinečnou atmosféru, zpříjemní okolní klima a poskytne útočiště vodním rostlinám a drobným živočichům.
Plány do budoucna: Prostornou terasu majitelé využívají od jara do podzimu. V další etapě k ní přibude venkovní kuchyně, sauna, sklad zahradního náčiní a pergola, která doplní dřevěný límec kolem celého domu. Foto: Robert Žákovič
Krása a vůně dřeva
„Rozhodně nelitujeme, že jsme se rozhodli začít znovu od nuly a postavit dřevostavbu v pasivu. Vyplatilo se věnovat dostatek času a energie přípravné fázi, kterou nás, naprosté laiky, stejně jako později samotnou výstavbou, tým DOMY ATREA slušně provedl. Nejvíce jsme ocenili krásu materiálu, vůni dřeva, pořádek na stavbě, rychlost výstavby a profesionální přístup řemeslníků. Bylo znát, že lidé pracující se dřevem jsou pečliví, přemýšlí nad detaily a respektují práci ostatních řemesel. Všichni byli velcí detailisté, někdy až na úkor naší netrpělivosti. S výsledkem jsme velmi spokojeni. Po počátečním sladění s technologiemi si užíváme komfortu, provozní náklady jsou minimální. Cítíme se tu opravdu doma a máme dobrý pocit, že bydlíme ohleduplně k okolí i přírodě," uzavírá Jan.
Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2025 pod názvem "Vila v bílém". Hlasujte do 12.5.2025 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Technické info
- Zastavěná plocha: 93 m2
- Užitná plocha: 143 m2
- Konstrukční systém: dřevostavba DOMY ATREA
- Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,12 W/m2K
- Větrání a vytápění: teplovzdušné, větrací a vytápěcí jednotka s rekuperací ATREA DUPLEX RA5
- Zdroj tepla a chladu: tepelné čerpadlo vzduch-voda, fotovoltaika 7,5 kWp, kapacita baterií 10,5 kWh, chytré řízení, elektromobil
- Architektonický návrh: Zuzana Novosadová a Tomáš Krupa, Symbiosa – ateliér architektů
- Projekt: Zdeněk Hlavatý
- Realizace: 2022, Daniel Petříček (v licenci DOMY ATREA), www.domyatrea.cz
Zdroj: DOMY ATREA
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2025
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 119 Kč
koupit časopis
AUTOR ČLÁNKU: DAGMAR ČESKÁ a PETR DUSIL pro časopis DŘEVO&stavby
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Moderní roubenka ve skandinávském stylu byla postavena v rekordním čase
Tak tohle bylo vypočítané! Těžké mraky nad Děčínským Sněžníkem se protrhají a sluníčko vysvitne přesně v tu chvíli, kdy otočím klíčkem a motor auta ztichne. Tuhle návštěvu…
-
Česká víkendová chata ve finském stylu
Chataření bylo a stále je oblíbenou českou kratochvílí. Kdo by nechtěl na víkendy uniknout z kolotoče každodenních povinností a zrelaxovat unavenou hlavu? Právě po tom zatoužili…
-
Naplněný sen v podobě poloroubenky s výhledem na šumavské hvozdy
Se sympatickým, nesmírně harmonicky působícím manželským párem, Alešem a Jarmilou, sedím na zápraží jejich nové poloroubenky a kochám se přímo pohádkovým výhledem na šumavské…
-
Vzorový dům "Na dohled" vám umožní nasát atmosféru dřevostavby na vlastní kůži
Vyzkoušet si pobyt ve vzorovém domě ze dřeva dříve, než se pustíte do stavby vlastního, je stejně potřebné, jako chodit na rande před svatbou. Zjistíte totiž, jestli jednotlivé vztahy…