Když napadne dřevostavbu tesařík
Redakce | Čtvrtek, 18. srpen 2011 |

Napadení masivního dřeva srubu tesaříkem krovovým se může výjimečně stát a vyžaduje okamžitou reakci a důsledné řešení. Tesařík krovový ale hlavně napadá starší neodkorněné dřevo, čerstvé výjimečně. Pokud napadne dřevostavbu, likvidace se provádí po zjištění stavu a stupně napadení. V úvahu přichází několik různých postupů.
Jeden z nejškodlivějších škůdců
Na poškození tesaříkem se může přijít zejména tak, že se z dřevěných trámů začnou vypadávat drobné piliny a navíc se v noci a za ticha dá zaznamenat poměrně hlasité chroupání, což je velice nepříjemné a je to znamením, že se děje něco vážného. Pokud tento specifický a nepřeslechnutelný zvuk majitel domu uslyší, je třeba začít pátrat. Tím spíše, že povrch klád nebývá nijak viditelně poškozený a zdánlivě se vůbec nic neděje; piliny mohou vypadávat někde za nábytkem, zpočátku nepozorovaně. Ale po zadloubnutí do dřeva se začne situace ihned jevit v úplně jiném světle: mohou se zjistit i obrovské dutiny po chodbách tesaříků, a to třeba jenom několik milimetrů pod povrchem dřeva (viz foto).
Problém s tesaříkem krovovým tkví v tom, že může žít takto nepozorovaně ve dřevě až deset let a nevadí mu vůbec nízká vlhkost dřeva. Přitom jeho larvy mají velký apetit, v požírání dřeva jsou výkonné. Larvy většinou rozežírají povrchové vrstvy dřeva a chodbičky plní drtí a výkaly.
Mechanická likvidace, mikrovlnná metoda a tlaková injektáž
Pokusy tesaříka zlikvidovat mechanicky (tedy odstraněním poškozených částí a impregnací dřeva) jsou první volbou, ale někdy bývají jen částečně úspěšné. Pokud se to nepovede, osloví se firma provádějící likvidaci mikrovlnnou metodou. Tato metoda je nákladnější a hodí se u tenčího dřeva, u velkých průměrů klád je neúčinná a to někdy i po dvou provedeních. Jinou metodou je tlaková injektáž, kdy se dřevní hmota napouští insekticidem pod tlakem 60 až 86 atmosfér.
Termosanace a plynování
Další možnost likvidace tohoto škůdce je teplým vzduchem nebo plynováním. První z těchto možností – termosanace teplým vzduchem – je drahá a náročná na provedení. Proto je výhodnější nejdříve zkusit plynování. Je relativně levné a jednoduché a zdravotně nezávadné. Nevýhodou je, že likvidace proběhne pouze z interiéru dřevostavby, což ale nevadí, pokud je dřevo napadeno převážně na vnitřní straně kmenů. Metoda plynování přináší výborné výsledky – u domu na obrázcích například byla aplikována před měsícem a účinek byl stoprocentní.
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…