Tisk
Dřevostavby jako multifunkční stavby na mnichovské výstavě

Dřevostavby jako multifunkční stavby na mnichovské výstavě

Michal Babor | Středa, 16. listopad 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Mnichovské Muzeum architektury připravilo u příležitosti Mezinárodního roku lesů velkou výstavu „Stavění se dřevem – cesty do budoucna". Výstava probíhá v Pinakotéce moderny a jejím cílem je představit technické, ekonomické a výtvarné možnosti dřeva.

„Dřevo jako stavební materiál získalo během několika let nezanedbatelný význam. Ukázalo se, že nabízí možnosti, o nichž bychom ještě před pár lety mohli tvrdit, že jsou nerealizovatelné," říkají v průvodní zprávě organizátoři výstavy, která probíhá ve spolupráci s Technickou univerzitou v Mnichově.

Druhý les ve městě

bild1320850811317 bild1321004958933Jednou z mnoha výhod nejstaršího stavebního materiálu je pozitivní přínos k trvale udržitelnému stavění. Důvěrně známý materiál se však dnes musí prezentovat s moderní tváří. Právě to je jedním z cílů mnichovské výstavy: zprostředkovat široké veřejnosti proměny dřeva v čase a představit ho v možná až nečekaných souvislostech.

Výstava začíná v symbolickém lese – zdroji materiálu i života na naší planetě. Zhruba třetina zemského povrchu je pokryta lesy, které lze vnímat také jako materializovanou sluneční energii. Vznikají totiž v procesu fotosyntézy, při níž se uvolňuje oxid uhličitý a kyslík. Les se tak stává důležitým klimatickým faktorem a dárcem života, jeho produkty poskytují práci a živobytí 1,6 miliard lidí. Aby bylo možné tento význam udržet, je třeba o les pečovat v souladu s trvale udržitelným rozvojem, který je v Německu už řadu let zakotven v legislativě (pojem „trvale udržitelný rozvoj" pochází právě z oboru lesnictví). Díky častějšímu využívání dřeva je možné i ve městě vytvořit „druhý les", který by významně přispěl k absorpci oxidu uhličitého a zlepšení životního prostředí.

Dřevostavby větší než rodinné domy

bild1321004959240Z expozice základů dřevěného stavitelství nás výstava zavede do části prezentující ekologický a energetický potenciál dřeva na základě vědecky podložených poznatků. Expozice technologických vlastností dřeva představuje nové výrobní metody, které dávají stavebnictví zcela nové možnosti, jež z energetického a ekonomického hlediska výrazně předčí ostatní stavební materiály.

Závěrečná část výstavy pak prezentuje výběr dřevostaveb z celého světa jako náhled nových možností architektonického a výtvarného výrazu. Jednotlivé objekty jsou uspořádány podle různých témat a architektonické kvality. Centrem pozornosti jsou dřevostavby jako větší objekty, proto v prezentaci rodinné domy chybějí.

Doprovodný program

bild1321005580502publikaci vydané k výstavě analyzuje devět renomovaných odborníků ekologický význam, technologický potenciál a nové estetické možnosti důvěrně známého materiálů. Kniha představuje na 52 vybraných mezinárodních příkladech nové digitální výrobní možnosti a architektonickou pestrost moderních dřevěných konstrukcí od nízkoenergetického domu až po nosné konstrukce výškových budov.

V rámci doprovodného programu proběhne 14.12.2011 přednáška architekta a profesora mnichovské Technické univerzity Hermanna Kaufmanna, v příštím roce pak ještě odborné sympozium a workshop pro odborníky.

Výstava končí 5. února 2012.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop