Tisk
Roubený kostelík se vrátil po 74 letech na původní místo

Roubený kostelík se vrátil po 74 letech na původní místo

Redakce | Čtvrtek, 12. leden 2012 |

Přidat na Seznam.cz

V souvislosti s právě probíhajícími pravoslavnými vánocemi jste možná viděli v televizi starobylou dřevostavbu - unikátní roubený kostel v Hradci Králové ze začátku 16. století.

Doposud slouží svému účelu a konají se v něm mše. Kouzelný kostelík tvoří třídílná dřevěná budova krytá šindelovou střechou, nad každou částí budovy se tyčí věžička zakončená dřevěnou kopulí. Interiér kostela je působivý, bohatě vyzdobený množství obrazů svatých. Zachovalo se i původní ohrazení s šindelovou korunou, kterým je kostel venku obklopený.

Dřevěný kostel cestoval po železnici

72HradecKralove4Kostel byl počátkem 16. století postaven v obci Habura na východním Slovensku. V letech 1744–1745 jej převezli do Malé Polany, kde byl během 1. světové války silně poničený. V roce 1934 byly už dřevěné trámy kostela v dezolátním stavu. Tehdy se rozhodlo kostelík naštěstí koupit město Hradec Králové a tím jej zachránilo. Kostel byl roku 1935 rozebraný, přepravený po železnici a umístěný v hradeckých Jiráskových sadech.

 

Kostel je možná z haličského tisového dřeva

Habura1Habura2Příběh má novodobé pokračování. Před třemi lety v Habuře rozhodli, že si kostelík do vesnice navrátí – postaví si jeho kopii. Slovenští tesaři na replice pracovali několik měsíců, předcházelo ještě pořízení fotodokumentace a průzkum originálního kostela v Hradci Králové. Dokonce se přitom zjistilo, že původní kostelík je ještě starší než z let 1502 až 1510, jak se původně myslelo, a nepochází možná ani z Habury. Zřejmě byl postaven v polské Haliči a na východ Slovenska později převezen. Usuzuje se tak podle typu použitého tisového dřeva.

Dva totožné kostely, které dělí 500 let

KLU3c63e5_Habura6Hradečtí se z nové stavby poučili. Měli možnost se podívat, jak jejich původní kostel vypadá zevnitř, trám po trámu. Takovéto seznámení se s podstatou stavby je důležité, protože starý kostelík potřebuje nutně opravy: sanaci proti vlhkosti a dřevokaznému hmyzu. Kruh se tak vlastně uzavřel: koupí dřevěného kostelíku Hradec Králové v roce 1935 zachránil významnou památku slovenské lidové architektury - a v létě roku 2011 se hradečtí vydali do Habury na slavnost vysvěcení novodobé repliky.

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop