Tisk
Konec roku 2013 přinese do krize českého stavebnictví naději

Konec roku 2013 přinese do krize českého stavebnictví naději

Dagmar Šimonová | Pondělí, 19. listopad 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Kvartální analýza českého stavebnictví Q4/2012 – tedy za čtvrté čtvrtletí roku 2012, je na světě. Analýza se jako pokaždé snaží poskytnout zcela vyvážené, aktuální a dostatečně podrobné údaje o českém stavebnictví nezbytné pro rozhodování vedoucích představitelů společností podnikajících v dané oblasti. Autory analýzy je společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika, zlatým partnerem výzkumu je společnost SaintGobain Weber Terranova, výhradním právním partnerem společnost Vilímková, Dudák & partners, výhradním partnerem v pojištění společnost Kooperativa.

Studie je zpracovávána na základě údajů získaných ze 100 uskutečněných osobních a telefonních interview s klíčovými představiteli vybraných stavebních společností, které proběhly v říjnu 2012. Výsledkem analýzy je několik důležitých bodů.

01 trend indexu stavební produkceStavební produkce klesla v lednu až září 2012 meziročně o 6,2 %. Ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 se jedná dokonce o pokles o 20,7 %. Negativním tahounem je aktuálně zejména inženýrské stavitelství.

vaclav matyaaVelmi často dostávám otázku, jestli má české stavebnictví již to nejhorší za sebou. Ti reálněji uvažující se raději ptají, jak hluboko může ještě klesnout. Bude to tak hluboko, jak dlouho se bude vývoj ubírat volným pádem, jak dlouho bude stát se zavřenýma očima škrtat v rozpočtech a věřit, že je to jediná správná cesta k ozdravění ekonomiky.
Václav Matyáš, Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR

02 očekávaný a skutečný vývoj stavebnictvíRok 2013 bude podle naprosté většiny ředitelů stavebních společností dalším rokem krize a pokračující kontrakce českého stavebnictví. Pokles by neměl být tak výrazný jako v letošním roce, ale návrat k růstu neočekávají zástupci firem ani v roce 2014.

milan veselskýPředpokládám, že ještě do druhé poloviny roku 2014 bude pokračovat stagnace nebo další mírný pokles českého stavebnictví. Jsem optimista, takže věřím, že přelom roků 2014/15 přinese obrat směrem k růstu.
Milan Veselský, Obchodní ředitel, Metrostav03 vývoj tržeb
V důsledku negativního výhledu pro stavebnictví v roce 2013, zůstávají i predikce poklesu tržeb stavebních společností. Tržby by v příštím roce měly klesnout jak ve velkých, středních tak i v malých firmách. Stabilizace by mohla přijít v roce 2014, kdy je zatím očekáván mírný růst tržeb.

jan trojákBanky vidí příležitost zejména ve financování podstatné veřejné infrastruktury. Tam, kde se snoubí kvalitní implementační riziko zkušených stavebních firem s kvalitním platebním rizikem veřejného zadavatele. Zejména u koncesních zakázek, které jsou založeny na principu dostupnosti a celoživotním cyklu budovaného infrastrukturního díla, je cítit velký apetit ze strany bankovního sektoru. Nicméně s ohledem na očekávané změny v bankovní regulaci, bude i u těchto zakázek potřeba volit vhodné formy financování a dost možná i flexibilně přecházet z jedné formy na druhou v návaznosti na stadium života příslušného projektu.
Jan Troják, Ředitel projektového financování, Československá obchodní banka

04 podíl firem očekávajících zlepšení své pozice na trhuSebedůvěra ředitelů stavebních společností v překonání konkurence v roce 2013 se ve srovnání s červencovým výzkumem mírně zvýšila. Aktuálně své společnosti v tomto ohledu důvěřuje přibližně polovina ředitelů.

marcel souralJe třeba se vrátit se k segmentaci trhu. Velké firmy mají realizovat velké zakázky, na které mají nastavenou organizační strukturu, řídící a kontrolní procesy a strojní vybavení. Středně velké firmy mají pokrývat segment středních zakázek a větších subdodavatelských celků a malé firmy pracovat jako subdodavatelé nebo realizátoři malých zakázek. Pak by každý dělal ve stavebnictví to, co umí nejlépe. Dnes všichni dělají všechno v honbě za získáním zakázky, bez ohledu na to zda to dává smysl nebo ne.
Marcel Soural, Předseda představenstva a generální ředitel, Trigema

05 vývoj vytíženosti kapacit v črVytížení kapacit stavebních společností se ve srovnání s červencovým průzkumem snížilo o 4 procentní body a také v meziročním srovnání je vytížení kapacit nižší. Menší objem zakázek než před rokem potvrzuje třetina společností a tento podíl od minulého výzkumu poklesl.

milan valentaČeské stavebnictví bude v roce 2013 ještě klesat. Jiná možnost není. Dle mého názoru se do roku 2014 přenese určitá stagnace trhu s lehkým nárůstem v jeho konci, v tomto jsem mírný optimista. V dalších letech by mělo dojít k pozvolnému růstu. Stavební společnosti musí zákonitě projít hlubokou restrukturalizací, čím dřív, tím lépe. Snížení nákladů a zvýšení produktivity práce. Je to nezbytné pro ozdravení trhu i konkurenceschopnost.
Milan Valenta, Obchodní ředitel, člen představenstva, Průmstav

06 hranice bezpečné cenyReálné zkušenosti z veřejných výběrových řízení – nejnižší nabídková cena bývá i pod náklady nutnými k realizaci zakázky, více jak polovina firem realizuje na „hranici bezpečné ceny", zkušenost, s požadavkem „konkurenta" o jeho vyplacení z výběrového řízení, potvrzují tři ze čtyř ředitelů velkých společností.

jiří tesařDůvodem, který vede některé společnosti k realizaci pod hranicí bezpečné ceny je snaha „přežít" nepříznivé období recese a udržet kapacity odborného personálu, které jsou v některých segmentech stavebnictví nenahraditelné.
Jiří Tesař, Obchodní ředitel, Subterra


rantišek vaculík kopieK takovému rozhodnutí je vede snaha zachovat své výrobní kapacity a cash flow. Podobný přístup je ovšem podmíněn schopností firmy generovat zisk jinde.
František Vaculík, Generální ředitel, PSJ, a.s.

 

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop