Dagmar Čechová | Pátek, 13. červen 2014 |

Pravděpodobně nikdo z vás si na ni ve skutečnosti nevzpomíná. Na tu opravdu první. Bylo vám něco málo přes rok a mnohokrát jste ji s bezprostřední radostí zase zbourali, abyste ji vzápětí znovu, často s dopomocí, postavili. Ano, láska k dřevostavbám je v nás takříkajíc odjakživa.
První dřevostavbou většiny lidí byl komín z dřevěných kostek. Ať již s motivy zvířátek nebo oblíbených pohádkových postaviček. Již desítky let je děti, daleko dříve, než z nich dokážou poskládat obrázky, staví jednu na druhou. Podle této schopnosti se dokonce kontroluje správný psychomotorický vývoj dítěte(mezi 13.-15. měsícem by mělo zvládnout dát dvě kostky na sebe, ve dvou letech už osm).
Zkušenější stavebníci pak hned po zvládnutí komínu tytéž dřevěné kostky použijí jako stavební materiál pro svůj hrad. A i když bude opakovaně násilně dobyt nepřátelskými vojsky (děti prostě bourání baví snad ještě více než stavění), kostkám se nic nestane.
Ani pak děti hra s kostkami neomrzí. Než přijde na řadu skládání jednotlivých natištěných obrázků do šesti velkých předloh, použijí je ještě mnohokrát třeba jako náklad pro svoje auta, dopravní bariéry či ploty. Někteří výrobci dřevěných hraček dnes na kostky přidávají různá písmenka či číslice, ale řekněte sami – kdo z vás nevzpomíná na klasické obrázky ze statku?
Dřevěné hračky frčí
Děti je milují, rodiče vyhledávají, babičky nosí. Dřevěné hračky se trvale těší velké oblibě u všech generací. V každém pokojíku najdete kromě kostek také různé dřevěné nářadí, skládačky či puzzle, domečky pro panenky či auta. Ve starším věku dětí pak přicházejí na řadu různé hlavolamy a stavebnice.
Mezi nevětší výhody dřevěných hraček patří:
- bezpečnost – rodiče nemusí mít strach, že se jejich dítě při hře poraní o ostré hrany či může nějaké drobné části spolknout
- zdravotní nezávadnost – dřevěné hračky jako přírodní materiál neobsahují karcinogeny ani jiné škodlivé látky
- odolnost a životnost – nerozbijí se za pár dní, naopak - ať s nimi děti dělají cokoliv, tyto hračky snadno přežijí do další generace
- estetická stránka – hračky z přírodního dřeva se často používají dokonce jako dekorace dětských pokojů, protože pohled na ně je velmi příjemný a místnost pak působí útulně
- ekologická šetrnost – výroba dřevěných hraček je energeticky nenáročná a jak při výrobě, tak při jejich likvidaci nedochází k uvolňování toxických látek
- vhodnost použití od útlého věku – hrát si s nimi smysluplně dokážou děti od batolat po školáky
- ruční výroba – samozřejmě to neplatí u všech, ale specielně dřevěné hračky jsou dodnes i u mnoha českých firem vyráběny ručně a se smyslem pro detail
- nadčasovost – nepodléhají módním trendům a stejně jako my jsme kdysi „tahali kačera", vydlabávali lodičky z dřevěné kůry či nám děda vyřezával dřevěného koníka, stejné hračky děti milují i dnes
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…