a.janousek | Středa, 23. září 2015 |

Tradiční japonské tesařské spoje jsou nejsložitější na světě. Podívejte se na několik videí, jak takové precizní a velmi pevné spojení trámů vypadá v praxi.
Tradiční japonské domy jsou vyrobené ze dřeva. Jde většinou o domy s konstrukcí z dřevěných hranolů, jako hlavní materiál stěn a příček se používal papír napnutý na lehkém dřevěném rámu. Design a konstrukce tradičních japonských domů jsou dány hlavně nutností vypořádat se s náročnými přírodními podmínkami. Dům musel dobře odolávat zemětřesení, bouřím a častým dešťům. Mentalita Japonců také vyžadovala dobré zasazení domu do okolního prostředí, variabilitu vnitřního prostředí a také dlouhou trvanlivost a dobrou opravitelnost. Není proto divu, že japonští řemeslníci během staletí vypracovali techniku spojování dřeva, která na nás působí až skoro nadpozemsky.
Na následujících videích můžete vidět přípravu tesařských spojů a následné spojování trámů. Podle odborníků je v Česku jen pár lidí, kteří umí totéž. Spoje trámu, jak je provádí japonští tesaři, jsou velmi pevné a údajně se pevnostně vyrovnají homogennímu dřevu. Všimněte si také, jak na sebe na trámu navazuje i kresba dřeva.
Součástí konstrukce tradičního japonského domu je jeden nebo více prohnutých a méně opracovaných stropních trámů. Podle některých názorů tento trám konstrukci domu zpevňuje a lépe rozkládá deformační síly vzniklé při zemětřesení. Mnohem pravděpodobněji jde ale pouze o tradici, estetiku, případně různé metafyzické aspekty, které obyčejný "gajdžin" asi ani chápat nemůže.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…