Helena Petáková | Pátek, 05. srpen 2016 |

Fyzický pohyb a slunce – v tomto spojení si určitě představíme aktivity související se zdravým životním stylem, při kterém si přeneseně řečeno dobíjíme baterky. Načerpat novou energii a při tom nabít skutečné baterie potřebné pro právě používanou elektroniku, to už je tak trochu science fiction z dílny studentů architektury Massachusettského technického institutu v Bostonu, USA.
Mezioborový tým mladých designérů, soustředěný do KVA studia (Kennedy & Violich Architecture), dostal při příležitosti oslav stopadesátého výročí své univerzity jednoduché zadání – za šest týdnů a jen s malým rozpočtem vytvořit veřejný interaktivní objekt. Mezi klasickými stavbami univerzitního kampusu se tak v den D objevila unikátní sada solárních houpacích lehátek Soft Rockers, která mohou sloužit uživatelům ke studiu nebo k aktivnímu odpočinku při četbě a poslechu hudby, zároveň však představují i malou důmyslnou elektrárnou. Na rozdíl od městské infrastruktury vyrábí „čistou“ energii zapojením lidské síly v podobě dynamického houpavého pohybu.
Dosažení cíle – dobití vestavěné napájecí baterie – by však jen touto cestou bylo dost namáhavé. Hlavní práci proto obstarává slunce prostřednictvím flexibilních tenkovrstvých fotovoltaických systémů, které zvnějšku kopírují povrch lehátka a jsou spolu s osvětlením a inovativní výkonovou elektronikou integrovány do jeho designu.
Každý Soft Rocker umí naklánět své solární panely na přímé sluneční paprsky a dokonce se zároveň přizpůsobuje hmotnosti sedící osoby. Získaná energie může být použita k dobíjení všech elektronických pomůcek zapojením do tří USB-portů nebo k vnitřnímu osvětlení dřevěné houpací smyčky. Uživatelé si tak mohou i v noci vychutnat světlo z obnovitelných zdrojů při četbě, práci nebo relaxaci s přáteli, protože osvětlený objekt je také atraktivní ozdobou každé zahradní společenské akce. Interaktivní Soft Rocker má tak i sociální význam, je adaptabilní ve své formě pro různé místní podmínky, reaguje na aktuální potřeby člověka a celkově naplňuje moderní představy o zdravém životním stylu.
Sama konstrukce lehátka je součástí programu, který zkoumá výrobní technologie zpracování rychle rostoucích měkkých dřev, která se obvykle v architektuře nevyužívají. KVA studio nedávno získalo mezinárodní ocenění za nový způsob ohýbání dřeva, jenž je také součástí digitální výuky na místní univerzitě. K vytvoření souvislé klenuté konstrukce využívá moderní parametrické 3-D modelování a robotické výrobní rameno, aby každá část tenké tvarované překližky přesně zapadla do druhé. Tuto technologii zpracování dřeva ve spojení s flexibilními solárními panely studentské architektonické studio už úspěšně aplikovalo také v návrhu a při realizaci obytného sídliště.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Velké bydlení v malém domě
Když se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě…
-
Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě
Po pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a…
-
Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby
Závislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm…
-
Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu
Nebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou…