Tisk
Má to svoje výhody míti chajdu u vody... (foto videospot)

Má to svoje výhody míti chajdu u vody... (foto videospot)

Dana Jakoubková | Pátek, 14. červenec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

...zpíval Waldemar Matuška před třiceti lety. S ohledem na neustávající zprávy o změně klimatu a stoupání vodní hladiny to ale nebude od věci ani dnes, a už vůbec ne dostačující. Mnohem praktičtější bude postavit si „archu" přímo na vodě. Jeden nikdy neví... A i kdybychom se na předpovídaný „vodní svět" nemuseli adaptovat, už jen proto, že je v létě čím dál větší sucho, je přátelství domu s vodou více než fajnovou alternativou.

MINI dřevostavba na vodě

Moderní interiér vypadá překvapivě prostornější, než prozrazuje technický výkres. Iluze velkého prostoru je dosaženo maximalizací přirozeného světla, prosklenými stěnami a bílou výmalbou. V sedmatřiceti merech obytné plochy jsou rozložené tři místnosti – obývák s jídelnou, kuchyně a ložnice – s kapacitou až šesti nocležníků. Navíc je tu kouplena s toaletou a techniská místnost ukrývající filtrační soustavu na užitkovou vodu čerpanou přímo z řeky a ohřívanou elektrickým průtokovým ohřívačem. Hlavním prvkem odpadní soustavy je biologická čistička zabudovaná do jednoho z železobetonových pontonů. Topení nebylo třeba řešit, protože se jedná o sezónní rekreační objekt. V případě potřeby stačí jen připojit mobilní otopné zařízení na elektřinu, která je přivedena ze břehu. Dalších třicet metrů prostoru pak poskytuje obvodová terasa, opatřená protiskluzovou dřevěnou podlahou a žebříkem pro vstup do řeky.

Základním stavebním prvkem chaty jsou dřevěné KVH hranoly (sloupková konstrukce) opláštěné odvětranou fasádou z tepelně upravené severské borovice a uvnitř obložené OSB deskami. Tepelnou a akustickou izolaci zajišťuje výplň z kamenné vlny, v podlaze je použitý extrudovaný polystyren. Střecha a boční stěny jsou navíc pokryté pozinkovaným plechem.

Život na vodě není pro každého. Proč opuštět pevnou zem, aby se člověk musel přizpůsobit pohybu hladiny, menší ploše domu a relativní nejistotě? Odpověď je jednoduchá: voda je život a voda všechno mění.


Technické parametry:
Zastavěná plocha: 44 m²
Užitná plocha: 37 m²
Spodní stavba: železobetonový ponton s EPS jádrem
Konstrukční systém: sloupková s vnitřním nosným OSB pláštěm
Tepelná izolace: podlaha a střecha – foukaná celulóza, stěny – kamenná vlna
Fasáda: tepelně upravená sibiřská borovice
Střešní krytina: PVC fólie
Okna: hliníkové izolační dvojsklo
Podlahy: plovoucí laminátová podlaha a lino
Teplo: mobilní zdroj nebo stropní infračervené panely
Skladba stěny (směrem zevnitř): tapety, nosná OSB, nosná stloupková konstrukce KVH s TI, paropropustná fólie, rošt, dřev. obklad
Celková tloušťka stěny: 19,5 cm
Projekt a realizace: MANDL – Living on Water, s. r. o., www.mandl-low.sk

 Půdorys a řez ke stažení - ZIP


- další články seriálu Dřevěné MINI stavby najdete v sekci Zajímavosti

- další foto videspoty na youtube kanálu DŘEVO&stavby

  

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop