Tisk
Dřevěná MINI stavba ve jménu zemité alchymie (video)

Dřevěná MINI stavba ve jménu zemité alchymie (video)

Dana Jakoubková | Pondělí, 09. říjen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Pro někoho může být stavba domu stejně náročná jako sobotní křížovka pro absolventa Menzy. Pro stavebníka, který ovládá technologii zvanou cordwood, jde jen o volnočasovou aktivitu s ekologickým podtextem, která není o nic složitější než projíždění televizních kanálů. Jen je trochu zdlouhavá. Jste-li však majitelem lesa nebo pořádné hromady kulatiny zbavené kůry, bude stavba vašeho domu i ekonomicky výhodná.

Cordwood masonry = vyzdívání ze dřeva

Při pohledu z dálky se tváří jako kamenný dům. Že jde o dřevostavbu, je patrné až při bližším prozkoumání. Zatímco dřevěné domy postavené tradičním způsobem obvykle vyžadují dlouhé a vysoce kvalitní dřevo ve velkém množství, pro domek postavený technologií cordwood masonry – vyzdívání ze dřeva – potřebujete dlouhých trámů jen několik pro nosný skelet domu a zbytek, to znamená stěny, už se staví z krátkých polen měkkého dřeva.

Mermaid Cottage u ok
Tloušťku stěny, sílu izolace a prodyšnost stěn si zvolte sami

Tloušťku stěny si určuje stavebník tím, jak dlouhá polena si nařeže. Ta se ukládají okraji do lůžka ze směsi písku, cementu a vápna kolmo k podélné ose stěny. Použijí-li se jako plnivo mezery vzniklé mezi vnitřní a vnější maltovou vrstvou například piliny, znásobí se izolační vlastnosti stěny. Je-li vyskládaná z měkkého, dobře vysušeného dřeva (příkladně borovice, modřínu nebo břízy), které minimálně mění své objemové vlastnosti, nebudou polena praskat či se oddělovat od malty a stěna bude dobře dýchat, respektive pracovat s interiérovou i exteriérovou vlhkostí. Přítomnost vápna v maltě, ale i v pilinové výplni pak zabrání tvorbě plísní.


Architektura je to trochu bláznivá, ale s „chlupatými" zelenými střechami, útulnými proporcemi a lidovou tvořivostí mají tyhle domečky nezaměnitelný šmrnc.


Mermaid cottage exterior 2u ok
Akt zoufalství anebo moderní a úsporná stavba?

Někdo by to mohl považovat za akt zoufalství nemajetných, jiný za stavbu někde na půli cesty mezi hromadou polen a dřevěnou chatou. Pravdou však je, že v zemích, kde je stavební zákon smířlivější, se touto metodou staví nejen trvale obyvatelné domy, ale i veřejné a komerční budovy. Poněkud staromódní vzhled lze totiž samozřejmě kombinovat s moderními mitochondriemi ekologického provozu, jako je solární systém pro získávání energie, podlahové topení uložené do pískového lože, zachytávání a využití dešťové vody nebo „chladivá" zelená střecha.


Richard Flatau
lektor workshopů cordwood výstavby

Technologii cordwood lze ideálně využít pro stavbu malého domu svépomocí. Je to častá volba alternativců, snílků a hypíků, zkrátka lidí, kteří mají nadšení pro jednoduchou, udržitelnou výstavbu, která nestojí mnoho. Za předpokladu dodržení základních pravidel, jakými jsou zabránění styku polen mezi sebou, dodržení dostatečného přesahu střechy a odizolování vrchní stavby od terénu například kamennou podezdívkou, pak takový dům přetrvá věky, jak dokladují nálezy ze Sibiře nebo USA, staré až tisíc let.
Mermaid Cottage 1f best for CCBP okMermaid Cottage uu ok

 www.cordwoodconstruction.org


Vyzkoušejte si tento dům

The "Mermaid Cottage" Del Norte – chata postavená technologií cordwood stojí v americkém Koloradu a můžete si ji pronajmout přes portál Airbnb.


Fanoušci přírodního stavitelství tento návrat ke kořenům vítají, český stavební úřad se chytá za hlavu. Kolik zajímavých a funkčně prověřených alternativ bydlení však vzniklo jen proto, že se normy tu a tam lehce obešly?

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop