Dana Jakoubková | Neděle, 21. listopad 2021 |
Pro někoho může být stavba domu stejně náročná jako sobotní křížovka pro absolventa Menzy. Pro stavebníka, který ovládá technologii zvanou cordwood, jde jen o volnočasovou aktivitu s ekologickým podtextem, která není o nic složitější než projíždění televizních kanálů. Jen je trochu zdlouhavá. Jste-li však majitelem lesa nebo pořádné hromady kulatiny zbavené kůry, bude stavba vašeho domu i ekonomicky výhodná.
Vyzdívání ze dřeva
Při pohledu z dálky se tváří jako kamenný dům. Že jde o dřevostavbu, je patrné až při bližším prozkoumání. Zatímco dřevěné domy postavené tradičním způsobem obvykle vyžadují dlouhé a vysoce kvalitní dřevo ve velkém množství, pro domek postavený technologií cordwood masonry – vyzdívání ze dřeva – potřebujete dlouhých trámů jen několik pro nosný skelet domu a zbytek, to znamená stěny, už se staví z krátkých polen měkkého dřeva.
Tloušťku stěny si určuje stavebník tím, jak dlouhá polena si nařeže. Ta se ukládají okraji do lůžka ze směsi písku, cementu a vápna kolmo k podélné ose stěny. Použijí-li se jako plnivo mezery vzniklé mezi vnitřní a vnější maltovou vrstvou například piliny, znásobí se izolační vlastnosti stěny. Je-li vyskládaná z měkkého, dobře vysušeného dřeva (příkladně borovice, modřínu nebo břízy), které minimálně mění své objemové vlastnosti, nebudou polena praskat či se oddělovat od malty a stěna bude dobře dýchat, respektive pracovat s interiérovou i exteriérovou vlhkostí.
Přítomnost vápna v maltě, ale i v pilinové výplni pak zabrání tvorbě plísní. Někdo by to mohl považovat za akt zoufalství nemajetných, jiný za stavbu někde na půli cesty mezi hromadou polen a dřevěnou chatou. Pravdou však je, že v zemích, kde je stavební zákon smířlivější, se touto metodou staví nejen trvale obyvatelné domy, ale i veřejné a komerční budovy.
Poněkud staromódní vzhled lze totiž samozřejmě kombinovat s moderními mitochondriemi ekologického provozu, jako je solární systém pro získávání energie, podlahové topení uložené do pískového lože, zachytávání a využití dešťové vody nebo „chladivá" zelená střecha. Fanoušci přírodního stavitelství tento návrat ke kořenům vítají, český stavební úřad se chytá za hlavu. Kolik zajímavých a funkčně prověřených alternativ bydlení však vzniklo jen proto, že se normy tu a tam lehce obešly?
obr.: Dokážete-li nahromadit dostatek polen, můžete si levně postavit plnohodnotný dům někde mezi dřevěnou chatkou a dřevěnou hromadou. Foto: Richard Flatau / KimAnna & Michael
Foto: Richard Flatau / KimAnna & Michael
"Architektura je to trochu bláznivá, ale s „chlupatými" zelenými střechami, útulnými proporcemi a lidovou tvořivostí mají tyhle domečky nezaměnitelný šmrnc."
obr.: Stěna z polen vypadá stejně zevnitř jako zvenku. Máte-li umělecké sklony, můžete v ní vytvořit sérii minisvětlíků z lahví nebo ji vyzdobit ve stylu funky; korálky, mušlemi či barevnými střepy... Foto: Richard Flatau / KimAnna & Michael
Foto: Richard Flatau / KimAnna & Michael
Názorná ukázka stavební technologie cordwood
Oficiální video od autora Jeffrey H Deana z jeho YouTube kanálu Jeffrey H Dean
Motivační komentář
Technologii cordwood lze ideálně využít pro stavbu malého domu svépomocí. Je to častá volba alternativců, snílků a hypíků, zkrátka lidí, kteří mají nadšení pro jednoduchou, udržitelnou výstavbu, která nestojí mnoho.
Za předpokladu dodržení základních pravidel, jakými jsou zabránění styku polen mezi sebou, dodržení dostatečného přesahu střechy a odizolování vrchní stavby od terénu například kamennou podezdívkou, pak takový dům přetrvá věky, jak dokladují nálezy ze Sibiře nebo USA, staré až tisíc let. www.cordwoodconstruction.org
Richard Flatau
lektor workshopů cordwood výstavby
Další dřevěné ministavby
Život v domku na 36 metrech čtverečních přináší čtyřčlenné rodině emoční, finanční a časovou svobodu
Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…