Michal Babor | Sobota, 18. červenec 2020 |
Estonský národní park Sooma rozkládající se nedaleko města Pärnu tvoří vzácné lužní lesy, vřesoviště, rašeliniště a typické bažiny. Protékají jimi drobné přítoky řeky Pärnu, které svou vodou během jarního tání (nazývaného někdy jako páté roční období) zaplavují přilehlé okolí. Tvoří tak ideální prostředí pro výskyt losů, bobrů, divokých hus a dalších, především vodních živočichů. Studenti z různých vysokých škol přišli s nápadem, jak oblast zaplavenou vodou zpřístupnit lidem a vytvořili Veetee – v překladu vodní cestu.
Studentská dřevostavba na vodě poskytuje přístřeší, ohniště a saunu
Mokřiny jsou jedinečným biotopem atraktivním druhovou diverzitou, zároveň jsou ale těžko přístupné k bližšímu zkoumání. Tradiční estonské lodi haabja, které se vyrábějí dlabáním z jednoho kusu kmene, jsou určeny zejména turistům ke krátkodobé návštěvě.
Cílem letní školy Wilderness organizované estonským architektonickým ateliérem b210 ve spolupráci s architekty Sami Rintalou a Pavlem Stamenovicem bylo navrhnout a postavit tři plovoucí konstrukce – přístřeší, ohniště a saunu, které by mohly sloužit k několikadennímu pobytu v oblasti. Dva ze tří objektů dnes slouží veřejnosti jako součást místního lesa, pouze sauna testováním neprošla a klesla do vodních hlubin.
obr.: Studenti z různých vysokých škol přišli s nápadem, jak oblast zaplavenou vodou zpřístupnit lidem a vytvořili Veetee – v překladu vodní cestu. Foto: Tõnu Tunnel
"Jde sice o architektonický prvek, ale jeho logika odpovídá plovoucímu objektu. Ať už se k němu dostanete po souši, či po vodě, přivítá vás otevřenou náručí k relaxaci a rozjímání."
Foto: Tõnu Tunnel
obr.: Cílem letní školy Wilderness organizované estonským architektonickým ateliérem b210 ve spolupráci s architekty Sami Rintalou a Pavlem Stamenovicem bylo navrhnout a postavit tři plovoucí konstrukce – přístřeší, ohniště a saunu, které by mohly sloužit k několikadennímu pobytu v oblasti. Foto: Tõnu Tunnel
Studenti stavěli dřevostavby bez projektu
Protože letní škola trvala pouhých deset dní, byl proces projektování a výroby velmi rychlý – krátký výlet do mokřadů během východu slunce, během kterého se v hlavách studentů už formovala podoba objektů, které měly vzniknout z hromady trámů. Po krátkém brainstormingu už každá ze tří skupin začala pracovat na vlastní struktuře v měřítku 1:1. Každý z téměř čtyřmetrových objektů je nesen dvěma řadami plechových sudů.
„Studenti si v praxi vyzkoušeli, jaké to je stavět bez podrobného projektu, jen s letmými náčrty na odřezcích dřeva nebo obalech od potravin. Tak nejlépe pochopili, že má-li nějaká stavba skutečně dobře fungovat, musí k ní být zpracován náležitý projekt včetně konstrukčních detailů. A to byl jeden z cílů naší letní školy," uvádí jeden z organizátorů Sami Rintala.
"Veetee není ani loď, ani dům – právě hraniční charakter této struktury je nejzajímavější."
Foto: Tõnu Tunnel
Mohlo by vás zajímat...
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Oheň v dřevostavbě hoří jinak
Mezi velmi diskutovaná témata stavebnictví v poslední době bezesporu patří i úprava norem ohledně výšky budov v souvislosti s požárně-bezpečnostní ochranou. I v našich časopisech…
-
Holandské dřeváky si jednoduše zamilujete!
Hledáte originální obuv, která je zdravotně nezávadná a ještě ke všemu pohodlná? Zkuste na nohu obout kvalitní holandské dřeváky od společnosti UNIS-N! Vybírat můžete ze široké…
-
Škola mistrů
Za každou stavbou, v každém domě, kde stojí pevné stěny a mezi nimi útulné pokoje, stojí neviditelní mistři. S precizností a oddaností tvoří základy našich domovů a pracovišť. V…
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…