Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Zajímavosti

Veetee: <small>Malá dřevostavba pro páté roční období</small>

Veetee: Malá dřevostavba pro páté roční období

Michal Babor | Pátek, 27. duben 2018 | | Aktualizováno Středa, 08. květen 2019

Estonský národní park Sooma rozkládající se nedaleko města Pärnu tvoří vzácné lužní lesy, vřesoviště, rašeliniště a typické bažiny. Protékají jimi drobné přítoky řeky Pärnu, které svou vodou během jarního tání (nazývaného někdy jako páté roční období) zaplavují přilehlé okolí. Tvoří tak ideální prostředí pro výskyt losů, bobrů, divokých hus a dalších, především vodních živočichů. Studenti z různých vysokých škol přišli s nápadem, jak oblast zaplavenou vodou zpřístupnit lidem a vytvořili Veetee – v překladu vodní cestu.

Studentská dřevostavba na vodě poskytuje přístřeší, ohniště a saunu

Mokřiny jsou jedinečným biotopem atraktivním druhovou diverzitou, zároveň jsou ale těžko přístupné k bližšímu zkoumání. Tradiční estonské lodi haabja, které se vyrábějí dlabáním z jednoho kusu kmene, jsou určeny zejména turistům ke krátkodobé návštěvě.

TonuTunnel.com Veetee_TT83267_drevostavba_titul2

Obr.: Studenti z různých vysokých škol přišli s nápadem, jak oblast zaplavenou vodou zpřístupnit lidem a vytvořili Veetee – v překladu vodní cestu. Foto: Tõnu Tunnel

Cílem letní školy Wilderness organizované estonským architektonickým ateliérem b210 ve spolupráci s architekty Sami Rintalou a Pavlem Stamenovicem bylo navrhnout a postavit tři plovoucí konstrukce – přístřeší, ohniště a saunu, které by mohly sloužit k několikadennímu pobytu v oblasti.

TonuTunnel.com Veetee_TT61605_drevostavba

Obr.: Cílem letní školy Wilderness organizované estonským architektonickým ateliérem b210 ve spolupráci s architekty Sami Rintalou a Pavlem Stamenovicem bylo navrhnout a postavit tři plovoucí konstrukce – přístřeší, ohniště a saunu, které by mohly sloužit k několikadennímu pobytu v oblasti. Foto: Tõnu Tunnel

Dva ze tří objektů dnes slouží veřejnosti jako součást místního lesa, pouze sauna testováním neprošla a klesla do vodních hlubin.


Veetee není ani loď, ani dům – právě hraniční charakter této struktury je nejzajímavější. Jde sice o architektonický prvek, ale jeho logika odpovídá plovoucímu objektu. Ať už se k němu dostanete po souši, či po vodě, přivítá vás otevřenou náručí k relaxaci a rozjímání.


TonuTunnel.com Veetee_TT83345_drevostavba_gril

Obr.: „Studenti si v praxi vyzkoušeli, jaké to je stavět bez podrobného projektu, jen s letmými náčrty na odřezcích dřeva nebo obalech od potravin. Tak nejlépe pochopili, že má-li nějaká stavba skutečně dobře fungovat, musí k ní být zpracován náležitý projekt včetně konstrukčních detailů. A to byl jeden z cílů naší letní školy," uvádí jeden z organizátorů Sami Rintala. Foto: Tõnu Tunnel

Studenti stavěli dřevostavby bez projektu

Protože letní škola trvala pouhých deset dní, byl proces projektování a výroby velmi rychlý – krátký výlet do mokřadů během východu slunce, během kterého se v hlavách studentů už formovala podoba objektů, které měly vzniknout z hromady trámů. Po krátkém brainstormingu už každá ze tří skupin začala pracovat na vlastní struktuře v měřítku 1:1. Každý z téměř čtyřmetrových objektů je nesen dvěma řadami plechových sudů.

TonuTunnel.com Veetee_TT61465_drevostavba

Obr.: Veetee není ani loď, ani dům – právě hraniční charakter této struktury je nejzajímavější. Foto: Tõnu Tunnel

„Studenti si v praxi vyzkoušeli, jaké to je stavět bez podrobného projektu, jen s letmými náčrty na odřezcích dřeva nebo obalech od potravin. Tak nejlépe pochopili, že má-li nějaká stavba skutečně dobře fungovat, musí k ní být zpracován náležitý projekt včetně konstrukčních detailů. A to byl jeden z cílů naší letní školy," uvádí jeden z organizátorů Sami Rintala.


Podívejte se na další projekty studentů vytvořené v rámci letní školy.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?