Inspirace ze severu aneb jak se staví a bydlí v souladu s přírodou

Inspirace ze severu aneb jak se staví a bydlí v souladu s přírodou

Ondřej Krejčí | Pátek, 22. květen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Severské země patří mezi průkopníky v oblasti udržitelné architektury. Využívání lokálních zdrojů, přírodních materiálů, ale i odvaha experimentovat spojuje architekty ze severských zemí, kteří přijedou do Prahy přednášet. Cyklus přednášek Severská cesta připravil spolek KRUH.

Norské národní turistické trasy, současná architektura v krajině, jako jsou vyhlídky, přístřešky a stezky, se staly od konce devadesátých let synonymem norské kvalitní architektury. Pro Finsko jsou to zase typické dřevěné sauny, jichž po celé zemi najdete více než 1, 5 miliónu a některé z nich patří mezi výjimečné architektonické počiny.

Švédsko vyniká kvalitní architekturou pro bydlení, v níž klade důraz na dostatek denního světla a nadčasovost. Všech těchto témat se ujmou hosté, kteří přijedou do Prahy přednášet v rámci cyklu Severská inspirace.

Že kvalitní architektura může vznikat v přírodě daleko od měst, dokládá projekt norských národních turistických tras, které se staly od konce devadesátých let vlajkovou lodí tamní architektury. Za dvacet let tu vzniklo více než 200 kvalitních počinů současné architektury rozprostřených po celé zemi.

vyhlidka-Trollstigen-Norsko-Reiulf-Ramstad-Arkitekter

obr.: Vyhlídka u návštěvnického centra Trollstigen, Norsko. Autoři projektu Reiulf Ramstad Arkitekter. Zdroj: Reiulf Ramstad Arkitekter


Zodpovědnost k životnímu prostředí

„Ze severských zemí si vybíráme zajímavé přístupy, které by mohly být aplikovány i v našem prostředí. Chceme ukázat současný přístup k architektuře ve Skandinávii a vztah architektů k přírodě a naší planetě. Severské země patří mezi nejodpovědnější ve spojitosti k životnímu prostředí, a to se odráží i v jejich postoji k architektuře," říká k tématu Marcela Steinbachová, architektka a zakladatelka spolku, která získala v roce 2016 cenu Architekt roku.

Ukázkovým příkladem takové architektury je sauna Loÿly od ateliéru AVANTO postavená na helsinském nábřeží v bývalé industriální oblasti. Pro stavbu, jejíž součástí je i restaurace, parking a vyhlídková terasa, použili architekti finské borovicové dřevo, které časem přirozeně šedne.

Budova tak stárnutím bude postupně splývat s kamenitým pobřežím, na němž je postavena. Studio, jehož jméno mimochodem znamená v překladu „díra v ledu pro skákání po saunování", získalo za stavbu mnoho ocenění.

jak-se-stavi-a-bydli-v-prirode-AVANTO-Helsinky-foto


drevoastavby-casopis-titulka-2-2020-200x238

Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2020

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 95 Kč

koupit časopis

 

jak-se-stavi-a-bydli-v-prirode-AVANTO-Helsinky

obr.: Sauna Loÿly od ateliéru AVANTO, Helsinky. Zdroj: avan.to

Den architektury slaví úspěch

Stavbou veřejné sauny navíc iniciovali architekti rozvoj zanedbaného nábřeží. Spolek KRUH v roce 2020 slaví 20. výročí svého založení. Kromě pravidelných přednáškových večerů se zahraničními architekty pořádá také festivaly Den architektury a Film a architektura.

„Přijde mi až neuvěřitelné, že jsme u činnosti vydrželi neuvěřitelných 20 let a že Den architektury má tak obrovský úspěch v rámci celé republiky. Máme spoustu nápadů do budoucna, jak rozšířit naši činnost, a na některé z nich se můžete těšit už v letošním roce. To hlavní ale zůstává – pomáhat šířit osvětu o současné kvalitní architektuře," uzavírá Marcela Steinbachová.

MgA.-Marcela-Steinbachova-zakladatelka-spolku-KRUH
MgA. Marcela Steinbachová
zakladatelka spolku KRUH

Připravované přednášky

Přednášky nejen o výše uvedených projektech by měly proběhnout v průběhu května a června, plánovaná dubnová přednáška byla zrušena kvůli epidemii koronaviru. Aktuální informace budou uvedeny na webových stránkách spolku KRUH.

Předpokládání pozvaní architekti a teoretici:

  • Čt 14.5. v 19:30 | CAMP IPR , Haugen / Zohar Arkitekter (Norsko) & AVANTO (Finsko)
  • Čt 4.6. v 19.30 | CAMP IPR , Vardehaugen (Norsko) & Opaform (Norsko)

Změna programu vyhrazena.


Mohlo by vás zajímat...

Tamní styl bydlení v severských zemích Jarka přesvědčil k tomu, aby si postavil dům ve finském stylu
DaS 2-2020
Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop