Tisk
Jak snížit ve stavebním průmyslu emise uhlíku? Stavte ze dřeva!

Jak snížit ve stavebním průmyslu emise uhlíku? Stavte ze dřeva!

DAS | Úterý, 11. červenec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Zkušenost ze stavebního průmyslu po celém světě ukazuje, že dřevo je oproti jiným stavebním materiálům šetrnější k životnímu prostředí a jeho užíváním by stavební průmysl snížil globální emise uhlíku až o 31 %. Evropská Unie proto spustila projekt MORE – CONECT, který má navrhnout velkoplošnou výrobu zateplovacích panelů z obnovitelných zdrojů. V projektu je zapojeno Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, firma RD Rýmařov a další podniky i univerzity ze šesti zemí EU.

Pracovní konference projektu Evropské unie MORE - CONNECT

V projektu jsou zapojeny RD Rýmařov a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT spolu s dalšími podniky a univerzitami ze šesti zemí EU, aby byly zastoupeny různé klimatické podmínky, stavební technologie a kulturní aspekty. Vedoucím projektu je Peter Op 't Veld z Nizozemska. Senior konzultant v Huygen Engineers and Consultants, také je profesor na Hasselt University a vedoucí mezinárodních projektů v programech Horizont 2020.

obr upravenyProjekt má navrhnout velkoplošnou výrobu zateplovacích panelů, které budou z obnovitelných zdrojů, snadné na výrobu a montáž, a přizpůsobí se různým typům stávající výstavby. Renovace pláště domu sníží energetické ztráty domu a zavedený rozvod elektřiny a datových sítí přispěje ke zvýšení kvality vnitřního prostředí. Nová technologie se mimo Česka testuje na sociálním bydlení v Nizozemsku, Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Portugalsku a Švýcarsku. Poválečné výstavby v těchto zemích slouží jako modely pro zlepšení energetické efektivnosti stávajících budov v Evropské Unii.

Stavebnictví je ve hledáčku evropské energetické politiky, protože až 40 % celkově vyrobené energie se spotřebovává v budovách. Stavby jsou také zdrojem 36 % emisí skleníkových plynů. Výzkum a využití nových technologií ve stavebnictví je jednou z cest EU na snižování energetické náročnosti budov. Odhaduje se, že v 9 z 10 stávajících budov budou lidé bydlet i v roce 2050. Opatření se tak netýkají jen nové výstavby, ale i již existujících staveb, z nichž až tři čtvrtiny mají být energeticky neefektivní.

Evropská studie ukázala, že až 80 milionů Evropanů, žije v podmínkách, které mohou škodit jejich zdraví. Nová technologie tak myslí nejen na energetickou náročnost budov, ale také na materiály, které přispějí ke zlepšení vnitřní teploty, vlhkosti a kvality vzduchu.

2017-06-19 (3) (1)Cílem je vypracovat návrh na montované multifunkční díly, které se jednoduše přizpůsobí potřebám zákazníka, zaručí rychlou renovaci, a to vše za dostupnou cenu. Na lince pro dřevostavby RD Rýmařov se tyto díly vyvíjí a podnik má také zaručit rekonstrukce nejen v České Republice ale i ve státech EU.

Zkušenost ze stavebního průmyslu po celém světě ukazuje, že dřevo je oproti jiným stavebním materiálům šetrnější k životnímu prostředí. Užíváním udržitelně pěstovaného dřeva by stavební průmysl snížil globální emise uhlíku až o 31 %.

Konference bude projednávat naplňování závazků projektu a projednávat zavedení a výsledky pilotních projektů.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zdravé bydlení”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop