Časopis sruby&roubenky 4/2016
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
9 nejčastějších chyb při realizaci dřevostavby v rozhovoru se stavitelem

9 nejčastějších chyb při realizaci dřevostavby v rozhovoru se stavitelem

Redakce | Úterý, 06. únor 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Na každého budoucího stavebníka čeká na jeho cestě k vysněnému bydlení mnoho zádrhelů a komplikací, jejichž řešení bere čas i energii. Není však nutné vše vyzkoušet na vlastní kůži, oblasti, v nichž se nejčastěji chybuje, jsou stále stejné, jen ne dostatečně známé. O shrnutí a rady, jak se vyvarovat chyb, jsme požádali Ing. Davida Javorského.

1 Výběr dodavatele dřevostavby - roztříštěnost

Každý budoucí stavebník si musí předem stanovit, zda má čas, chuť a dostatek vědomostí se stavbě intenzivně věnovat, nebo si nechá postavit dům na klíč a vše bude řešit pouze s jedním dodavatelem, který si práce koordinuje podle daného harmonogramu. Pokud je na stavbě dodavatelů více, stává se poměrně často, že některý nesplní stanovený termín a to má následně vliv na průběh prací a termíny jiných dodavatelů, kteří, zejména v plné sezóně, často nedokáží pružně reagovat na tyto změny a celá stavba se tak prodlužuje a komplikuje, v horším případě i prodražuje. Pokud si tedy stavebník objedná stavbu domu na klíč, měl by být součástí smlouvy pevný termín a alespoň jednoduchý harmonogram průběhu prací.

02 DSC27872 Náklady na dřevostavbu - špatný odhad

Otázka, která přijde vždy: Kolik to celé bude stát? Bohužel, tuto otázku často slýchám ještě dříve, než znám přesné požadavky zákazníka. Vždy je tedy dobré mít pro předběžný výpočet ceny co nejpřesnější informace. Pokud má daný dodavatel zkušenosti s dodávkami staveb na klíč, má k dispozici rozpočty, ze kterých může při předběžných výpočtech vycházet a odvodit tak cenu domu, na který ještě není zpracován projekt. Pokud zkušenosti se stavbami na klíč nemá, jeho odhady celkových nákladů mohou být velice nepřesné, což pak může mít za následek komplikace s financováním v závěru stavby. Nenechte se zlákat nízkými odhady, nevyplácí se to.

 3 Šetření na nesprávných místech

„Kamarád, který také stavěl dům, mi říkal, že 26 cm izolace ve střeše je zbytečně moc, že on dával 20 cm a stačí to." S podobnými výroky se občas setkávám. Při zpracování projektu se snažíme vycházet ze zkušeností a platných norem. Pokud se tedy stavebník řídí neodbornými informacemi od kamarádů, příbuzných a podobně, možné úspory se jeví lákavě, ale komu by se chtělo za pár let rozebírat podkroví a doplňovat izolaci, protože se zjistilo, že šetřil na nesprávných místech. Někdy se stává, že přijde řemeslník, který sice může odvádět dobrou práci, ale o dané problematice nemá informace v širších souvislostech a s cílem získat zakázku s co možná nejnižší cenou špatně poradí. Všem tedy doporučuji vybrat vždy kvalifikovanou dodavatelskou firmu či projektanta a s nimi konzultovat vše, s čím si nevíte rady. Zodpovědný dodavatel i projektant se bude snažit vždy dobře poradit, protože ví, že mu to v budoucnu může přinést další zakázky, založené na referencích spokojených zákazníků.

01 VD4 Výběr projektanta pro dřevostavbu

„Chci stavět, potřebuji projekt". Toto ví asi každý, kdo má v plánu postavit si dům, ale podle čeho vybrat projektanta? Jak se zorientovat v nabídkách? Na počátku je třeba ujasnit si, zda má jít o vícestupňový projekt zahrnující vše od studie až po skutečné provedení stavby, nebo investor požaduje pouze jednostupňovou dokumentaci pro stavební povolení, podle které bude i stavět. Protože druhá varianta je u stavby rodinného domu častější, budu se věnovat jí. Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou může být klidně i 100 %. Podstatné je, co vše nabídka zahrnuje. Jak detailně je projekt zpracován a v jakém měřítku, zda jsou v něm specifikovány všechny materiály a skladby... Důležité jsou také zkušenosti projektanta – jeho minulé zakázky, zda zpracovává 3D vizualizace a také například, zda může poskytnout kontakty na své zákazníky, kteří by podali reference. A v případě stavby srubu, roubenky či dřevostavby je na místě základní otázka, zda má daný projektant s těmito stavbami nějaké zkušenosti, případně jak rozsáhlé. Vyprojektování jednoho srubu totiž neznamená, že projekční kancelář umí projektovat dřevostavby... Bez ohledu na výše uvedené ale platí, že není možné vybrat si projektanta bez osobního setkání a rozhovoru, kde si ujasníte, zda jste vůbec schopni najít společnou řeč, pokud jde o materiálové a koncepční řešení budoucího domu.

5 Výběr dodavatele dřevostavby a osobní kontakt

Většina budoucích stavebníků už obvykle ví, co chce stavět, kde, kolik chce do stavby investovat a podobně, ale pak přicházejí další otázky: Kdo mi dům postaví? Jak si správně vybrat a nenaletět? Jaké budu mít záruky? Jak poznám, že mé rozhodnutí bude správné? Otázek je mnoho, ale hned na poslední existuje jednoduchá odpověď. Správnost svého rozhodnutí zjistíte až poté, co ho uděláte, dříve to nikdy nejde. Tak to funguje v životě u všeho. Pokud budete chtít svému manželovi nebo manželce koupit dárek, máte sice spoustu indicií, jimiž se můžete řídit, ale až když dárek předáte, opravdu se dozvíte, jestli vaše rozhodnutí bylo správné, nebo ne.

stavba dřevostavby konstrukceNa počátku je obvykle rozeslání poptávky. Je to tak jednoduché – stačí pár řádků a nákres rozeslat vybraným firmám nebo, v horším případě, prvním patnácti z vyhledávače. Internet je anonymní médium a kvalita cenové nabídky může odpovídat kvalitě vaší poptávky. Čím méně informací zákazník firmě poskytne, tím méně přesná a pro výběr dodavatele více zavádějící je pak zpracovaná nabídka. Vždy je dobré stanovit si priority, které by měl budoucí stavitel domu splňovat. Mezi ně například patří historie firmy, počet realizovaných staveb, rozsah nabízených služeb, vzdálenost firmy od místa stavby, vystupování a jednání zástupců firmy...

Po základním výběru firem splňujících stanovená kritéria je stejně jako v případě projektanta vždy nutná osobní schůzka k ujasnění průběhu případné spolupráce, seznámení s některými realizacemi i s firmou samotnou – jak funguje, co vše nabízí a třeba také, jaké má plány do budoucna. K vlastnostem spolehlivé firmy patří otevřenost, kvalitní, jasná a rychlá komunikace a plnění předem daných termínů a dohod.

6 Výběr dodavatele dřevostavby podle ceny

Málokdo jde při výběru dodavatele stavby přímo za konkrétní firmou, většina zákazníků porovnává nabídky od více stavitelů. Ovšem výběr například z patnácti rozpočtů přináší spíše chaos než výhodu. Vhodnější je vybrat na základě výše uvedených kritérií tři až pět firem a ty pak poptat s konkrétními požadavky na cenovou nabídku. Optimální je uvést do poptávky vždy co nejvíce informací o požadavcích na rozsah dodávky a případně i specifikaci materiálu, aby byly nabídky srovnatelné. Ale rozhodně neplatí, že nejlevnější nabídka je i nejvýhodnější. Vždy je zapotřebí nabídce důkladně porozumět a na případné nejasnosti se zeptat. Zase se tedy dostáváme k tomu, že bez osobního jednání není výběr dodavatele srubu či roubenky možný.

03 DSC29257 Nevhodný pozemek pro srub, roubenku

Koupě pozemku pro stavbu je jeden ze základních a nejdůležitějších kroků ve výstavbě nového domu. Správný pozemek musí splňovat mnoho kritérií a vždy je dobré nechat si vybraný pozemek posoudit odborníkem – nejlépe projektantem.

8 Nedostatečná kontrola průběhu stavby

Každý stavebník by měl mít v průběhu výstavby vždy přehled o prováděných pracích. Při plánování stavby vyvstává mnoho otázek, na které není možné z různých důvodů před samotnou realizací odpovědět a řeší se pak průběžně v momentě, kdy na danou problematiku při výstavbě přijde řada. Je tedy potřebné, aby na stavbě probíhaly pravidelné kontrolní dny, kterých se účastní jak stavebník, tak i odpovědný zástupce dodavatele či dodavatelů. Při nich by měly být kontrolovány prováděné práce, jejich stav v porovnání s časovým harmonogramem a měly by být řešeny nejasnosti, které v průběhu stavby vznikají. Pokud stavebník z odborných nebo časových důvodů nemá možnost se kontrolních dnů zúčastnit, měl by si na tuto činnost najmout takzvaný technický dozor investora, který ho bude zastupovat, kontrolovat prováděné práce a předkládané faktury a bude ho průběžně informovat o postupu výstavby. Rozhodně se to vyplatí.

9 Podcenění údržby srubu, roubenky

Často se stává, že majitelé nového srubu či roubenky zapomínají na fakt, že i dům je nutné udržovat v dobré kondici. Znamená to zejména povolování rektifikačních šroubů, kontrolu funkčnosti a těsnosti oken, obnovu vnějšího nátěru, kontrolu stavu dřevěných stěn, ale také různé revize a podobně. Dodavatel stavby by měl poskytovat bezplatné poradenství a konzultace v případech, kdy majitel domu objeví něco nestandardního, s čím si neví rady, vždy je dobré, když nabízí i možnost pravidelných prohlídek a údržby srubu či roubenky.

Foto DJIng. David Javorský
stavitel srubů a roubenek


Dodavatele vaší dřevostavby si můžete vybrat v našem seznamu Ověřených dodavatelů.

SaR 4-2016

Líbil se Vám článek?

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop