Archiv aktualit

První dům, první dřevostavba, poslední domov

Dana Jakoubková | Úterý, 23. duben 2024

obrázek článkuOlga se Štěpánem byli již na počátku uvažování o domě rozhodnuti pro dřevostavbu. Jasno měli i v tom, že půjde o konstrukční systém z CLT panelů. Dokonce si už vybrali i realizační firmu, která má s panely zkušenost, a – představte si to – v ruce drželi platné stavební povolení. Mohlo by se tedy zdát, že výstavba už bude „brnkačka". Jenže leckdy i prkotina hodí do plánů „vidle". V tomto případě to ale vlastně bylo ku prospěchu věci.

 
 

Iva Šmídová: Hezký interiér lze udělat za každý rozpočet

Redakce | Pondělí, 22. duben 2024

obrázek článkuNáš domov je ten nejdůležitější prostor. Trávíme zde spoustu času, ovlivňuje naši pohodu i zdraví. Je proto důležité, aby byl hezký a funkční. „K jeho zařizování bychom proto měli přistupovat s pokorou, trpělivostí i elánem, ale hlavně systematicky. Každý jednotlivý krok je totiž pro celkový výsledek důležitý a všechno se vším souvisí," říká bytová designérka Iva Šmídová. V rozhovoru radí, jak to realizovat v praxi.

 
 

Neobyčejná dřevostavba ve strmém svahu

Redakce | Čtvrtek, 18. duben 2024

obrázek článkuKdyž se Jakub s manželkou rozhodl pro stavbu vlastního domu, měl jasno ve třech věcech. Hledal pozemek s výhledem, chtěl, aby dům navrhl architekt, který mu vdechne přidanou hodnotu a plánoval ho vybudovat jako dřevostavbu. I když stavba domu je často otázkou mnoha kompromisů, tohle byly stěžejní parametry, ze kterých nechtěl couvnout. A podařilo se. Výsledek? Spokojená mladá rodina, jejíž nadšení s přibývajícími „odbydlenými" léty stále narůstá.

 
 

Působivý interiér v dřevostavbě Olivera a Ingrid na nás udělal opravdu dojem

Dana Jakoubková | Úterý, 16. duben 2024

obrázek článkuDo domu Olivera a Ingrid jste mohli společně s naší redakcí nakouknout v prvním čísle časopisu DŘEVO&stavby roku 2022. Protože na nás jejich interiér zapůsobil, rozhodli jsme se vám ho ještě více přiblížit. Zeptali jsme se jeho tvůrce – interiérového designéra Martina Sučana, jak projekt a realizace vznikala, a spokojených majitelů, jak se v něm žije, co na něm oceňují ze všeho nejvíce a co by třeba dnes už udělali jinak.

 
 

Okouzlující hrázděnka pro velkou rodinu

Redakce | Pondělí, 15. duben 2024

obrázek článkuNa Českolipsko jsme se z redakce vypravili už v květnu, když dlouhá zima konečně opatrně přešla v jaro. Od rána lilo jak z konve, ale meteoradar sliboval zázraky. A stalo se. V netradiční částečně zděné, částečně roubené a částečně hrázděné novostavbě nás uvítala usměvavá paní domu Katka, kráva Evička i tři ovečky. A nad výbornými skořicovými šneky a teplým čajem nám vyprávěla, jak od Teplic až přes Veltrusy doputovala šestičlenná rodina se čtyřmi králíky, dvěma psy a jedním papouškem právě do tohohle malebného kraje.

 
 

Hrdinové budoucnosti aneb vývoj českého školství v oboru dřevostavby

Dana Jakoubková | Čtvrtek, 11. duben 2024

obrázek článkuLesní hospodářství a navazující dřevozpracující průmysl má v České republice dlouholetou tradici. Stavební průmysl sice musel v segmentu staveb na bázi dřeva nadlouho usnout, ale čím dál častěji jej lidé oživují zájmem o dřevostavby. A modelové scénáře je v tom podporují; odhalují reálný předpoklad, že i kdyby nastaly nejnepříznivější okolnosti, v budoucích 5–10 letech lze v tomto segmentu očekávat vzestupnou tendenci. Dřevostavby jsou totiž symbolem touhy po udržitelném bydlení. A přesto se v tomto oboru potýkáme s ironií současnosti – nedostatkem kvalifikovaných profesí.

 
 

Srdcová záležitost v podobě cedrové roubenky na kopci

Redakce | Pátek, 12. duben 2024

obrázek článkuMalebná krajina jižních Čech ubíhá za oknem auta a čím víc se blížím svému cíli, malému městečku poblíž Tábora, tím je idyličtější. Zvlněné louky střídají smíšené lesy a krajina působí uklidňujícím dojmem. Tady bych také dokázala bydlet, říkám si, a vůbec se nedivím, že si Jakub s Alenou ke svému bydlení vybrali z celé republiky právě tohle místo.

 
 

Pilíře udržitelné výstavby aneb skrytá síla dřeva

Dana Jakoubková | Pátek, 05. duben 2024

obrázek článkuPředstavte si svůj vysněný dům, který není jen krásný a pohodlný, ale také je v souladu s přírodou. Místo, kde se cítíte dobře, protože víte, že jste při jeho výstavbě učinili dobré rozhodnutí pro budoucnost svou, svých dětí i budoucnost planety. To je vize, kterou vám dřevostavba může nabídnout. Ovšem ne každý stavitel ji dokáže naplnit. Je tedy na vás zajímat se a vyžadovat, přijmout dřevo jako spojence v boji za zelenější svět.

 
 

Na stavbě své roubenky se podílel vlastníma rukama a dům vypiloval do nejmenšího detailu

Dana Jakoubková | Pondělí, 08. duben 2024

obrázek článku„Pořádně se dívej, tohle už asi nikdy neuvidíš,“ pravil mistr tesař k učedníkovi. „Václave, vy jste fakt magor. V dnešní době si osadit okna s otvíráním dovnitř i ven?“ Dvě věty vytržené z kontextu stavby této roubenky trefně vystihují jejího majitele. Vášnivý staromilec, pracant a puntičkář se potřeboval na stavbě nejenom vlastnoručně podílet, ale vymazlit ji do takových detailů, až projektant nabyl přesvědčení, že sonduje pro konkurenci.


Líbil se Vám článek?
 
 

Dvě jedinečné dřevostavby v jednom balení

Markéta Kristová | Úterý, 09. duben 2024

obrázek článkuPlánujete stavět dům a patříte mezi ty, kteří chtějí bydlet v jedinečném domě podle svých představ? Nechte se inspirovat touto originální dřevostavbou podle individuálního návrhu, která splňuje požadavky na komfortní bydlení nejen u svých majitelů ale také v oblasti, ve které je postavena.

 
 
 
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop