8 rad, jak na dřevostavbě (ne)ušetřit

8 rad, jak na dřevostavbě (ne)ušetřit

Redakce | Pondělí, 09. červen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Většina stavebníků nemá neomezené možnosti financování, a tak musí velmi dobře počítat. Dříve nebo později stojí před otázkou, kde by se dalo na nákladech vhodně ušetřit. Proto je dobré také vědět, kde se to rozhodně nevyplatí.

4 tipy, kde je možné úsporu najít:

  • Zapomeňte na stavby, které jsou mimo vaše možnosti a pro reálné potřeby vaší rodiny předimenzované. Ujasněte si reálné představy a požadavky předem a ušetříte za zbytečně vypracované projekty, z nichž musíte s pocitem zklamání ustupovat a platit za nové.
  • Naplánujte svou dřevostavbu jako pasivní dům – to vám sice může lehce zvýšit pořizovací cenu (zkušení projektanti hovoří o navýšení 0-15 %), nicméně přinese úspory za topení v příštích letech až 90 %. Navíc můžete zažádat o dotaci v rámci programu Nová Zelená úsporám – získat až na 550 000 Kč, takže ve skutečnosti vás to bude stát méně.
  • Svépomocí můžete u dřevostavby vyřešit spoustu následných dodělávek po ukončení hrubé stavby odborníkem (tuto část je skutečně lepší mu přenechat. Předá vám zpravidla nosné obvodové plus vnitřní stěny, stropní konstrukce, střechu včetně krytiny, okna a vchodové dveře - pozor, nabídka jednotlivých dodavatelů se může hodně lišit). Jen je třeba u toho, co budete dělat sami, důsledně dodržovat technologické postupy.
  • Pokud přece jen zjistíte, že vám na celé dílo chybí finance, zvažte, zda některé části (například podkrovní pokoje či garáž) nemůžete dokončit v pozdější fázi. Rozhodně je vhodnější pořídit například do začátku levnější vnitřní vybavení či spotřebiče – na rozdíl od konstrukce domu je můžete snadněji za pár let vyměnit.

Dřevostavba Archcon

4 věci, na kterých se šetřit nevyplatí:

  • Nepodceňte projekt – raději si připlaťte za kvalitní práci takového projektanta, který má se stavbou pasivních dřevostaveb bohatou zkušenost. Je třeba, aby ve vašem budoucím domově všechno hrálo dohromady a přitom to splňovalo i ty vaše potřeby, které vás třeba ještě nenapadly. Nechte si vysvětlit všechno včetně detailů a výpočtů. Zvažte doporučené praktické tipy, ale neustupujte z toho, co je pro vaše blízké důležité.
  • Podobně je to i s výběrem dodavatelské firmy – prověřte její zkušenost (jak dlouho existuje?), získejte reference (kolik podobných staveb úspěšně postavila?) a zajímejte se o materiály, které standardně používá. Předchozí zákazníci rádi sdílí (zejména ty negativní) zkušenosti na internetových fórech – času, věnovaného jejich pročtení, nebudete litovat.
  • A pokud o materiálu pro vaši dřevostavbu rozhodujete sami, rozhodně se nesnažte šetřit na něm! Nenechte se zlákat levným dřevem z nejbližší pily, i když mu říkají stavební řezivo. Ten správný materiál je dřevo certifikované, průmyslově vysušené a tím i při vysoké teplotě dezinfikované (zbavené nežádoucích hub, plísní a zárodků dřevokazného hmyzu). Necertifikované se s největší pravděpodobností bude sesychat a kroutit. Totéž se týká OSB desek – ty nejlevnější mohou do stavby pustit nežádoucí vlhkost a nakonec vám způsobí jen vícenáklady na údržbu či opravy vzniklých poruch. Dostatečně silné izolace pak mají smysl nejen u obvodových stěn, ale také u podlah a stropů. Investice do kvalitních materiálů v této fázi se vám vrátí v budoucnu na úsporách za energie.
  • Ať už vám bude váš domov stavět cizí firma nebo dobrý známý, každopádně investujte do nezávislého stavebního dozoru. Často na stavbách dochází k porušování technologických postupů či správného množství materiálu. Někdy úmyslně, jindy z důvodu najímání nekvalifikovaných pracovních sil. Poměrně častým nešvarem je například dodání tepelné izolace s menší tloušťkou. Stavební dozor vám pohlídá, aby práce probíhaly tak, jak mají, a vše bylo správně podle projektu, vašich představ a rozpočtu.

Mnohdy nám to, co na začátku vypadá dráž, nakonec přináší významnou úsporu – a to levné se ve skutečnosti často při zpětném pohledu nevyplatí.


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #8 Roccatan 2017-11-06 10:27
:-)
Citovat
 
 
0 #7 Aleš Hink 2017-01-06 07:24
Celkem lehce se přenesu přes pojmy stěna, či zeď. Článek, jako celek, je užitečný a přínosný.
Citovat
 
 
0 #6 Beherith 2014-06-12 05:52
Děkuji za užitečné rady. Pěkný článek
Citovat
 
 
0 #5 Helmut Bosch 2014-06-11 11:05
Pane Babore, nemám tušení o čem je zde řeč, došlo k nějakému komunikačnímu šumu/záměně. To co jsem zmínil, není drobná nepřesnost, ale fatální chyba. Je to jak když si pletete naftový a benzínový motor, oba sice vrčí, ale každý má jinou podstatu.
Citovat
 
 
0 #4 Michal Babor 2014-06-10 13:59
Panu Boschovi alias našemu bývalému redaktorovi Petru Houškovi se omlouváme za drobné nepřesnosti. Jak jistě Petře víte, každý začínající redaktor si musí trochu "obrousit hrany" - někomu se to povede dříve, jinému později, někomu dokonce nikdy, viďte?
Citovat
 
 
0 #3 Alen Ambrosová 2014-06-10 11:45
Přínosný článek.
Citovat
 
 
0 #2 Helmut Bosch 2014-06-10 05:29
A abych nebyl jen negativní, tak mě těší že se dělá osvěta pro nerozhodné. Ale beztak jsou rady zbytečné, každý si na to musí přijít sám a tím se poučit.
Citovat
 
 
-4 #1 Helmut Bosch 2014-06-10 05:27
Dostatečně silné izolace pak mají smysl nejen u obvodových zdí, ale také u vnitřních příček, podlah a stropů. Paní Čechová (od které se přejímají články - tento týden již druhý) by si to po sobě měla přečíst, zda to vůbec dává smysl-kurzívou zvýrazněné spojení mě irituje. Proboha, toto je časopis o dřevostavbách a ne o zbytečných cihelných nesmyslech! Dřevostavba má STĚNU, cihelný dům má ZEĎ! A paní Němcová, která toto uveřejnila to měla opravit a ne otrocky přejímat.
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

gotop