Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 12. červenec 2012 |

V roce 2010 proběhlo slavnostní otevření zajímavé budovy – hlavního sídla Centra pro původní obyvatele Kanady. V srdci Toronta tak bylo vytvořeno místo, na kterém pracovalo mnoho architektů a umělců takovým způsobem, aby svými prvky respektovalo a podporovalo původní „domorodou" kulturu. Uvnitř rekultivované administrativní budovy z 80. let vyrostla i dřevostavba tzv. Longhousu, která obdržela cenu za netradiční a líbivý design.
Centrum pro původní obyvatele prostupují znaky regionální kultury
Centrum si klade za cíl vytvořit sociální a kulturní zázemí pro původní obyvatele, hlavně děti a rodiny. Komplex o rozloze téměř 2 800 m2 se nachází v srdci centra velkého Toronta a díky rozsáhlému prostoru ozeleněné střechy poskytuje místním obyvatelům alespoň kousek přírody v urbanizované krajině. V rámci budovy se zde nachází krizové centrum pro děti, umělecké studio, psychlogické centrum a sociální a administrativní služby.
V rámci velkého prostoru zelené střechy mohou návštěvníci posedět u ohniště, navštívit menší výukový prostor – malou kopulovitou dřevostavbu, nebo si projít zemědělskou zahrádku s typickými místními plodinami, jako je sladká tráva, tabák, kukuřice, fazole nebo tykve.
Na revitalizaci betonového centra spolupracovali architekti ze studia Levitt Goodman Architects Ltd. s umělci z řad původních obyvatel, několika grafickými designery a krajináři, jež se postarali o ozelenění střechy. Grafici ve spolupráci s místními umělci vytvořili moderně pojaté přírodní motivy, pomocí kterých vtiskli budově kulturní identitu a odlehčili její instituční charakter. Například známá regionální textilie inspirovala rozvlněný motiv, který prostupuje celé vstupní podlaží jež tvoří velká uvítací vstupní hala s recepcí.
Výkonný ředitel je na svou instituci pyšný, z hlediska setkávání lidí a navazování nových přátelství prý funguje výtečně
Součástí projektu bylo také vytvoření tzv. Longhousu, budovy ze dřeva, která slouží jako výukový prostor nebo místo pro různá setkávání, zasedání a schůze. Interiér celé budovy je zařízen s ohledem na komfort a pohodu návštěvníků, při jeho vytváření bylo použito zejména množství přírodních a v neposlední řadě lokálních materiálů, jako je březové a cedrové dřevo, vápenec nebo červená břidlice.
Autorem fotografií je Ben Rahn.
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Dřevostavby ve světě”
-
Dům svépomocí si postavili z odpadu, šrotu a opotřebovaných věcí
Uprostřed nehostinných slanisek Nové Anglie na severovýchodě USA si nekonvenčně smýšlející rodina rozhodla postavit ještě netradičnější rodinné stavení. A to i za cenu, že jejími…
-
Za svůj nový domov si vybrali zchátralou stodolu, kterou poctivě zrekonstruovali. Její proměna vás překvapí
Postavit nový dům na zelené louce, čti na parcele v příměstském satelitu, není žádný kumšt. Každý architekt vám potvrdí, že skutečnou výzvou jsou netradiční řešení a…
-
Tato nově postavená dřevěná přístavba je zajímavá nejen svým tvarem, ale i příběhem, který za ní stojí
Z rubriky nástavby a přístavby představujeme originální dřevěné rozšíření rodinného domu v Norsku, které balancuje na hraně toho, co je ještě v rámci zažitých stavebních…
-
Bezbariérová dřevostavba s ložnicí pod eukalyptem vznikla za nepříjemných okolností
Romantická minimální zahrádka britského cihlového domu se pro majitelku stala nedosažitelným snem ve chvíli, kdy skončila na invalidním vozíku. Problém jak překonat uskočený kus…