Michal Babor | Čtvrtek, 02. červenec 2015 |

Hannu a Melánie žijí už 18 měsíců v novém domě v městečku Bellville v Jihoafrické republice. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o první jihoafrickou dřevostavbu postavenou z CLT panelů NOVATOP. Jak se tento v tuzemských podmínkách doslova unikátní systém osvědčil? A jak se vyrovnává s horkým podnebím jižní Afriky? Za půldruhého roku už manželé posbírali řadu zkušeností, o které se s námi podělí.
Jak se vám žije v Pinotage House? Vnímáte nějaký rozdíl mezi dřevostavbou a obvyklými cihlovými domy?
Hannu: Od zděného cihlového domu se dřevostavba liší výrazně! Celý život jsem žil ve zděných cihlových domech a mikroklima v tomto domě je oproti nim velmi zvláštní, cítíme se zde pohodlněji a zdravěji. Máme rostliny, které s námi roky cestovaly po mnoha místech. Když jsme se přestěhovali do dřevěného domu, začaly růst tak, jako nikdy předtím.
Nedávno bylo u nás v domě na návštěvě hodně lidí z mojí a Melániiny rodiny z celého světa. Po první noci strávené v našem domě jsme od nich vyslechli poznámky, že se ještě nikdy v životě tak dobře nevyspali. O tom není pochyb, protože máme dřevěný dům, který jim poskytl poklidný a ničím nerušený spánek.
Melánie: Jednou z obrovských výhod je skutečnost, že když zavřete všechna okna a dveře, dům je dokonale utěsněn a vy neslyšíte noční zahradní party ze sousedství ani štěkající psy. Je tu ticho a to je něco, čeho si opravdu ceníme. A naopak: když si chcete dát hudbu hlasitěji, nejde od vás k sousedům žádný hluk – pokud tedy necháte všechny dveře a okna zavřené.
Jaké pocity měly vaše návštěvy z nového domu?
Melánie: Líbilo se jim tu a byli překvapeni, když jsme jim řekli, že se jedná o dřevěný dům. A byli ohromeni tím, co se dá udělat se dřevem. Netušili třeba, že dům se dá postavit z masivního dřeva, protože tady jsou obvyklé jen sloupkové konstrukce, beton nebo cihly. Každý, kdo u nás byl, chtěl většinou vědět o masivních dřevěných panelech víc.
Hannu: Překvapení je o to větší, že zvenku má dům omítku, takže jeho podstatu objevíte až uvnitř. Když návštěvám vysvětlíme, že se jedná o dřevěný dům, ptají se nás, proč se cítí tak moc jinak. I když jim vysvětlíme, že dům je dřevěný, moc to nechápou, protože masivní dřevo ve stavebnictví je v Jižní Africe zcela neznámé.
V domě není instalována klimatizace. Postrádáte ji?
Melánie: V domě skutečně nemáme žádnou klimatizaci a nemyslím, že bychom nějakou potřebovali. Protože když večer otevřeme okna a dveře a necháme dovnitř proudit čerstvý vzduch, postupně se zchlazuje a stěny se tak během noci zchladí. V březnu jsme měli v Kapském městě jeden nebo dva dny nejvyššího teplotu 44 °C a uvnitř našeho domu byla příjemných 24 °C.
Fázový posun hraje významnou roli v prevenci letního přehřívání. Jedná se o vlastnost stavby zpomalující vliv extrémních teplot vyvolaných slunečním zářením na teplotu v interiéru. Během doby, kdy je dům vystaven slunečnímu záření, se povrch pláště domu zahřívá a rostoucí teplota materiálu prostupuje dovnitř. Fázový posun je doba, během které se teplotní změna na vnějším povrchu konstrukce projeví uvnitř. Fázový posun panelů NOVATOP se pohybuje od 3 do 7 hodin, podle tloušťky konstrukce. V kombinaci s dřevovláknitou izolací se dá zvýšit až na 15 hodin.
Příklad: Letní slunce zahřívá jižní stěnu domu od 11 do 17 hod. Fázový posun obvodové stěny činí 12 hodin. Teplo ohřáté fasády začne do interiéru pronikat nejdříve ve 23 hodin (11+12). V té době už je ale venkovní teplota nízká, takže větráním lze interiér snadno ochladit.
V létě to tedy funguje! A co v zimě? Používáte nějaké vytápění?
Melánie: Žádné ústřední topení nemáme. Máme krb, ale ještě jsme ho nepoužili. Minulou zimu jsme se obešli bez vytápění – sice mohlo být trochu tepleji, ale určitě nám nebyla taková zima, jako dříve ve zděném cihlovém domě.
To znamená, že žijete ve svém domě už 18 měsíců a ještě jste nevyužili možnost zatopit si nebo využít klimatizaci?
Hannu: Ano a to jsme dost zhýčkaní. Melánie je dost zimomřivá, přesto v zimě nosila doma jen šortky a tričko. A i když jí asi bylo trošku chladno, bylo uvnitř stále příjemně a nepotřebovali jsme žádné topení.
Vnitřní stěny vašeho domu jsou provedeny v pohledové kvalitě dřeva, pozorujete na něm nějaké změny?
Hannu: Tam, kde nebyly dřevěné stěny opatřeny ochranou proti UV záření, jsou patrné barevné změny dřeva. Nám to ale nevadí. Komu se to nelíbí, musí použít nějaký ochranný nátěr, protože slunce v Jižní Africe je velmi ostré, i když do domu svítí třeba nepřímo.
Vnímáte nějaké nevýhody vašeho domu?
Hannu: Možná jsme slepí a záporné věci nevidíme, ale abych byl upřímný: jediná negativní věc na domě je zhýčkanost do budoucna. Pokud si to budeme moct dovolit, nikdy nebudeme znovu žít ve zděném cihlovém domě.
Možná jsme slepí a záporné věci nevidíme, ale abych byl upřímný: jediná negativní věc na domě je zhýčkanost do budoucna. Pokud si to budeme moct dovolit, nikdy nebudeme znovu žít ve zděném cihlovém domě.
Zdroj a foto: Novatop
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Dřevostavby ve světě”
-
Dům svépomocí si postavili z odpadu, šrotu a opotřebovaných věcí
Uprostřed nehostinných slanisek Nové Anglie na severovýchodě USA si nekonvenčně smýšlející rodina rozhodla postavit ještě netradičnější rodinné stavení. A to i za cenu, že jejími…
-
Za svůj nový domov si vybrali zchátralou stodolu, kterou poctivě zrekonstruovali. Její proměna vás překvapí
Postavit nový dům na zelené louce, čti na parcele v příměstském satelitu, není žádný kumšt. Každý architekt vám potvrdí, že skutečnou výzvou jsou netradiční řešení a…
-
Tato nově postavená dřevěná přístavba je zajímavá nejen svým tvarem, ale i příběhem, který za ní stojí
Z rubriky nástavby a přístavby představujeme originální dřevěné rozšíření rodinného domu v Norsku, které balancuje na hraně toho, co je ještě v rámci zažitých stavebních…
-
Bezbariérová dřevostavba s ložnicí pod eukalyptem vznikla za nepříjemných okolností
Romantická minimální zahrádka britského cihlového domu se pro majitelku stala nedosažitelným snem ve chvíli, kdy skončila na invalidním vozíku. Problém jak překonat uskočený kus…