Roubený nábytek ve stylu amerického Západu je stylový doplněk masivní dřevostavby

Roubený nábytek ve stylu amerického Západu je stylový doplněk masivní dřevostavby

Jiří Kuthan | Čtvrtek, 28. červenec 2016 | | Aktualizováno Středa, 21. srpen 2019

Přidat na Seznam.cz

Máte rádi staré westerny? Když se budete pozorně dívat, možná si všimnete houpacího křesla na verandě roubené usedlosti amerického osadníka nebo židle u krbu ve srubu kanadského lovce kožešin. Budou vyrobeny z hrubě opracovaných tenkých kmenů spojovaných na kulatý čep a dlab. Pokud vám právě takový nábytek chybí pro vytvoření té správné zálesácké atmosféry ve vaší dřevostavbě, můžete se do jeho výroby pustit vlastními silami, nebo se porozhlédnout i po českých výrobcích.

Ručně vyráběný roubený nábytek

Ručně vyráběným roubeným nábytkem (angl. log furniture, nábytek z polen) si tradičně zařizovali své domovy severoameričtí osadníci. K dispozici měli jen ty nejjednodušší nástroje a jako materiál používali kmeny stromů, které rostly v okolí jejich nově budovaných obydlí.

Dnes je roubený nábytek v Severní Americe stále velice populární. Představte si ložnici, ve které trůní obrovská roubená postel s přehozem vyšívaným indiánskými motivy, na stěně nad ní visí staré sněžnice, v nohách postele je pak nezbytná roubená lavice s kožešinou. Ale i ostatní místnosti, od jídelny až po koupelnu, jsou zařízeny roubeným nábytkem a veranda má roubené zábradlí... Snad každý srub nebo roubený dům je zařízen v tomto stylu.

roubeny-nabytek-kreslo

Obr.: Roubené křeslo

Dřevo pro výrobu roubeného nábytku

Výrobou roubeného nábytku se v USA a Kanadě zabývá řada firem, od malých rodinných dílen až po velké podniky s více než stoletou tradicí. Tradičním materiálem byly kmeny ořechovce (angl. hickory), jehož dřevo vyniká zvláštní pevností a pružností. Navíc i relativně staré stromy měly kmeny s malým průměrem, proto byl ořechovec pro výrobu nábytku velmi oblíben.

V současnosti se používají spíše jiné dřeviny: borovice, osika, bílý nebo červený cedr. Každá z uvedených dřevin dává svou barvou, strukturou a tvarem výrobku jedinečný charakter. K zvýraznění jeho vzhledu se využívá také přirozeného zakřivení, ohybů, suků a vad kmenů.

roubeny-nabytek-suseni-dreva

Obr.: Sušení dřeva na výrobu roubeného nábytku

Jak se roubený nábytek vyrábí?

Vytěžené kmeny se odkorní a suší. Sesycháním kulatiny vznikají ve kmenech praskliny, které podtrhují styl roubeného nábytku. Před vlastní výrobou se povrch kmenů různým způsobem upravuje. Skalní příznivci milují nábytek vyrobený jen z hrubých kmenů, ručně opracovaných pořízem a sekerou. Výrobci však nabízejí i množství různých jiných povrchových úprav (například hoblováním, broušením, pískováním), vhodných i do méně "drsných" interiérů.

Polena potřebné délky a průměru se spojují na kulatý čep a dlab. Čep je možné vyrobit různým způsobem. Tradiční postup, ale poněkud pracný, je ruční opracování konce polena s použitím pořízu a rašple. Rychlejšího a přesnějšího výsledku se dosáhne s použitím speciálních fréz. Vypadají jako mnohonásobně zvětšená ořezávátka na tužky a upínají se do dostatečně silné ruční vrtačky. Na americkém trhu se tyto frézy dají snadno koupit ve velkém výběru, pro různé průměry polen a pro různé průměry, délky a tvary čepů. Při výrobě ve velkém měřítku se potom používají speciální jednoúčelové obráběcí stroje.

roubeny-nabytek-vyroba-cepu

Obr.: Výroba čepu

roubeny-nabytek-freza

Obr.: Fréza na výrobu čepu

Dlaby se vyrábějí pomocí širokých vrtáků (sukovníků) odpovídajícího průměru. Velmi užitečnou pomůckou je stojan na vrtačku s nastavitelným náklonem. Přesné vyvrtání dlabu pod správným úhlem proti pomyslné ose různě zakřiveného polena je asi nejobtížnějším úkonem celé výroby roubeného nábytku.

roubeny-nabytek-hotovy-cep-a-dlab

Obr.: Hotový čep a dlab

Následně se spoje lepí speciálními disperzními nebo polyuretanovými lepidly na dřevo. Hotový nábytek se upravuje lakováním (např. přírodními oleji, vosky nebo polyuretanovými laky s UV filtrem), případně mořením.

roubeny-nabytek-botnik

Obr. Roubený botník

Redakčně zkráceno a upraveno pro web.

Jiří Kuthan

Baví mě vše kolem počítačů a internetu. Od tvorby webů jsem se přesunul k tvorbě obsahu a momentálně pronikám do tajů dřevostaveb, abych věděl, jakou si pro sebe postavit. Pokud právě neladím obsah tohoto webu, utíkám do přírody, kde dobíjím energii při pozorování ptáků.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop