Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Nábytek a doplňky

Roubený nábytek ve stylu amerického Západu je stylový doplněk masivní dřevostavby

Roubený nábytek ve stylu amerického Západu je stylový doplněk masivní dřevostavby

Redakce | Čtvrtek, 28. červenec 2016 | | Aktualizováno Úterý, 20. srpen 2019

Máte rádi staré westerny? Když se budete pozorně dívat, možná si všimnete houpacího křesla na verandě roubené usedlosti amerického osadníka nebo židle u krbu ve srubu kanadského lovce kožešin. Budou vyrobeny z hrubě opracovaných tenkých kmenů spojovaných na kulatý čep a dlab. Pokud vám právě takový nábytek chybí pro vytvoření té správné zálesácké atmosféry ve vaší dřevostavbě, můžete se do jeho výroby pustit vlastními silami, nebo se porozhlédnout i po českých výrobcích.

Ručně vyráběný roubený nábytek

Ručně vyráběným roubeným nábytkem (angl. log furniture, nábytek z polen) si tradičně zařizovali své domovy severoameričtí osadníci. K dispozici měli jen ty nejjednodušší nástroje a jako materiál používali kmeny stromů, které rostly v okolí jejich nově budovaných obydlí.

Dnes je roubený nábytek v Severní Americe stále velice populární. Představte si ložnici, ve které trůní obrovská roubená postel s přehozem vyšívaným indiánskými motivy, na stěně nad ní visí staré sněžnice, v nohách postele je pak nezbytná roubená lavice s kožešinou. Ale i ostatní místnosti, od jídelny až po koupelnu, jsou zařízeny roubeným nábytkem a veranda má roubené zábradlí... Snad každý srub nebo roubený dům je zařízen v tomto stylu.

roubeny-nabytek-kreslo

Obr.: Roubené křeslo

Dřevo pro výrobu roubeného nábytku

Výrobou roubeného nábytku se v USA a Kanadě zabývá řada firem, od malých rodinných dílen až po velké podniky s více než stoletou tradicí. Tradičním materiálem byly kmeny ořechovce (angl. hickory), jehož dřevo vyniká zvláštní pevností a pružností. Navíc i relativně staré stromy měly kmeny s malým průměrem, proto byl ořechovec pro výrobu nábytku velmi oblíben.

V současnosti se používají spíše jiné dřeviny: borovice, osika, bílý nebo červený cedr. Každá z uvedených dřevin dává svou barvou, strukturou a tvarem výrobku jedinečný charakter. K zvýraznění jeho vzhledu se využívá také přirozeného zakřivení, ohybů, suků a vad kmenů.

roubeny-nabytek-suseni-dreva

Obr.: Sušení dřeva na výrobu roubeného nábytku

Jak se roubený nábytek vyrábí?

Vytěžené kmeny se odkorní a suší. Sesycháním kulatiny vznikají ve kmenech praskliny, které podtrhují styl roubeného nábytku. Před vlastní výrobou se povrch kmenů různým způsobem upravuje. Skalní příznivci milují nábytek vyrobený jen z hrubých kmenů, ručně opracovaných pořízem a sekerou. Výrobci však nabízejí i množství různých jiných povrchových úprav (například hoblováním, broušením, pískováním), vhodných i do méně "drsných" interiérů.

Polena potřebné délky a průměru se spojují na kulatý čep a dlab. Čep je možné vyrobit různým způsobem. Tradiční postup, ale poněkud pracný, je ruční opracování konce polena s použitím pořízu a rašple. Rychlejšího a přesnějšího výsledku se dosáhne s použitím speciálních fréz. Vypadají jako mnohonásobně zvětšená ořezávátka na tužky a upínají se do dostatečně silné ruční vrtačky. Na americkém trhu se tyto frézy dají snadno koupit ve velkém výběru, pro různé průměry polen a pro různé průměry, délky a tvary čepů. Při výrobě ve velkém měřítku se potom používají speciální jednoúčelové obráběcí stroje.

roubeny-nabytek-vyroba-cepu

Obr.: Výroba čepu

roubeny-nabytek-freza

Obr.: Fréza na výrobu čepu

Dlaby se vyrábějí pomocí širokých vrtáků (sukovníků) odpovídajícího průměru. Velmi užitečnou pomůckou je stojan na vrtačku s nastavitelným náklonem. Přesné vyvrtání dlabu pod správným úhlem proti pomyslné ose různě zakřiveného polena je asi nejobtížnějším úkonem celé výroby roubeného nábytku.

roubeny-nabytek-hotovy-cep-a-dlab

Obr.: Hotový čep a dlab

Následně se spoje lepí speciálními disperzními nebo polyuretanovými lepidly na dřevo. Hotový nábytek se upravuje lakováním (např. přírodními oleji, vosky nebo polyuretanovými laky s UV filtrem), případně mořením.

roubeny-nabytek-botnik

Obr. Roubený botník

Redakčně zkráceno a upraveno pro web.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?