Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Ostatní

Tisk
Dřevo vynikne při vhodném osvětlení

Dřevo vynikne při vhodném osvětlení

Helena Petáková | Čtvrtek, 25. říjen 2012 |

Postavit si srub nebo roubenku to je rozhodnutí, které v člověku možná chvíli zraje, když ale uzraje, má stavba ve svém budoucím majiteli velkého nadšence. Nehledá „jen" bydlení, nestaví „jen" vlastní dům, staví právě z masivního dřeva, protože má tento druh staveb rád a chce také „ve dřevě bydlet". A až za hodně dlouho, možná když už dům stojí, teprve dojde na otázku, jak vybavit jeho interiér, co se do něj vlastně hodí za nábytek, co za svítidla... Přitom zrovna při dobrém osvětlení dřevo vynikne a světlo podpoří atmosféru nového bydlení.

   Svítidla obvykle vybíráme v poslední fázi budování domu, ale myslet na ně je třeba dříve, hlavně z důvodu instalace rozvodů. Není nic horšího než prodlužovací šňůry, které se plazí kolem stěn bytu, i když do dodatečných lišt se dá také mnohé schovat. Zpravidla hned při montáži stavby připravují stavební firmy ve srubovině prostupy pro vedení elektroinstalací, protahují jimi takzvané husí krky a vytesávají místa pro zapuštění zásuvek a vypínačů. Kabely musí být taženy tak, aby se při sesychání konstrukce nepřetrhly nebo jinak nepoškodily.Svítidla obvykle vybíráme v poslední fázi budování domu, ale myslet na ně je třeba dříve, hlavně z důvodu instalace rozvodů. Není nic horšího než prodlužovací šňůry, které se plazí kolem stěn bytu, i když do dodatečných lišt se dá také mnohé schovat. Zpravidla hned při montáži stavby připravují stavební firmy ve srubovině prostupy pro vedení elektroinstalací, protahují jimi takzvané husí krky a vytesávají místa pro zapuštění zásuvek a vypínačů. Kabely musí být taženy tak, aby se při sesychání konstrukce nepřetrhly nebo jinak nepoškodily.

 Dobrý architekt dotvoří dům do závěrečné tečky

Výběr svítidel je otázkou vkusu, má ale i svá pravidlaVýběr svítidel je otázkou vkusu, má ale i svá pravidlaV interiérech srubů a roubenek najdeme nerůznější svítidla – od paroží s umělými svíčkami, přes napodobeniny rustikálních lustrů, po moderní svítidla z různých materiálů, záleží především na osobním vkusu a ekonomických poměrech majitele. Co je vhodné a co ne? Je to asi jako se zeptat, jestli je hezčí modrá nebo červená barva.

 Výběr svítidel je otázkou vkusu, má ale i svá pravidlaOsvětlení musí to být uděláno dobře a pak je vše povoleno, byť to nemusí být zrovna ve stylu, který preferuji a který bych chtěl mít doma.," říká architekt Jan Hájek. „Na konzultacích se svých zákazníků ptám, proč pro svou novostavbu nemají návrh osvětlení od architekta, který dům nakreslil. Z vyhýbavých odpovědí soudím, že často v tom je asi neochota platit za projekt osvětlení. Přitom právě svítidla spolu s řadou jiných detailů přirozeně doplňují celkový návrh domu. A kdo jiný než tvůrce projektu, který domu rozumí a zná ho od A do Z (mluvím o ideálním případě), by je měl navrhnout. I odborný designér (který také v ideálním případě o světlech ví daleko víc než architekt) nemusí během omezené doby pochopit koncept domu, jeho technologické ideje... a může se dopustit chyb. Na druhou stranu si třeba všimne věcí, které unikají architektovi. V každém případě spolupráce s architektem při dotváření interiéru je určitě přínosem."

Výběr a umístění svítidel má svá pravidla

Výběr svítidel je otázkou vkusu, má ale i svá pravidlaPokud si chceme zahrát na designéry sami, bude zapotřebí sednout si v klidu nad plán jednotlivých místností a popřemýšlet, jaká činnost bude v dané místnosti převažovat. Už daleko jsou doby, kdy uprostřed místnosti visel jeden lustra případně v rohu u křesla stála lampa na čtení. Příjemnou pohodu vytvoříme v každé místnosti vhodnou kombinací osvětlení centrálního - hlavního, funkčního - pro práci v kuchyni, v pracovně a pro koupelnu a osvětlení náladového. Pokud neradi experimentujeme a nejsme si jisti svým vkusem, zvolíme sady svítidel, které výrobci nabízejí v jednotném designu. Svítidla by měla ladit, v jedné místnosti bychom neměli nevkusně míchat různé styly.

Výběr svítidel je otázkou vkusu, má ale i svá pravidlaV nízkých místnostech používáme nástropní svítidla, která se ale naopak v místnostech s vysokými stropy ztrácí a nepůsobí esteticky. Vysokou místnost opticky zaplní a sníží zavěšená svítidla. V nabídce obchodů jsou víceramenné lustry, velké celistvé koule, velmi oblíbená jsou také jednoduchá plastová stínidla, zajímavé jsou varianty tří, pěti nebo sedmi drobných svítidel zavěšených v různé výšce. Novější variantou jsou zabudovaná a podhledová svítidla, která dostatečně osvětlí interiér a přitom zůstávají nenápadná. V moderních domech se toto osvětlení upřednostňuje převážně v koupelnách a na toaletách, kde se zapouštějí LED diodová svítidla i do spár dlažeb a obkladů, je to velmi efektivní a zároveň úsporné řešení. Se zabudovanými světly se můžeme setkat také v chodbách, šatnách, případně v ložnici či kuchyni.

 V obývacím pokoji si obvykle každý chce pověsit lustr

Výběr svítidel je otázkou vkusu, má ale i svá pravidlaVýběr svítidel je otázkou vkusu, má ale i svá pravidlaCentrální svítidlo na strop patří, i když bude doplněno jinými druhy osvětlení. Využijeme ho hlavně při běžných činnostech, kdy potřebujeme osvítit co největší prostor, například při úklidu. Je vhodné také do tmavších místností, jako bývají předsíně, nebo do kuchyně, kde také potřebujeme při práci co nejvíce světla. Pracovní plochu kuchyňské linky navíc běžně osvětlujeme zářivkami, umístěnými pod horními skříňkami. Výrobci nabízejí možnost vytvářet paralelně zapojené sestavy po celé délce linky. Významnou roli světlo hraje také nad jídelním stolem, kde se rodina často schází.Nad stoly delšími než tři metry umísťujeme podélné svítidlo s několika zdroji světla.

Výběr svítidel je otázkou vkusu, má ale i svá pravidlaCentrální osvětlení použijeme v ložnici, která má úložný prostor, svítidla můžeme ale také instalovat přímo do skříní. Pokud máme v ložnici jen postel, nepotřebujeme zde hlavní světlo a už od vstupu můžeme ovládat svítidla u postele. Dotykové lampičky nám ušetří tápání ve tmě při hledání vypínače na kabelu nebo kostře lampy. Některé lampy jsou vybaveny takzvaným stmíváním, to znamená, že si intenzitu světla můžeme seřídit od nejsilnější po nejslabší. Stejně tak jedna lampa může přinášet světlo rozptýlené, tedy vhodné pro osvětlení místnosti, a zároveň se dá přepnout na světlo takzvaně čtecí, takové, které nesvítí do očí a dobře se při něm čte nebo pracuje. Na trhu jsou také speciální lampy, které samy upraví svou intenzitu v případě, že je zároveň zapnutý monitor počítače.

Výběr svítidel je otázkou vkusu, má ale i svá pravidlaPokud se rozhodneme pro závěsný lustr v dětském pokoji, doporučují se nerozbitná stínidla tvořená papírovým lampiónem. Také v této místnosti nesmí chybět světlo u postele. Pro nejmenší děti, pro které znamená světlo pocit bezpečí, volíme svítidla s nízkým výkonem, jejichž svit je neruší při usínání nebo ve spánku.

 Kresbu dřeva zvýrazní boční osvětlení

Výběr svítidel je otázkou vkusu, má ale i svá pravidlaVýběr svítidel je otázkou vkusu, má ale i svá pravidlaŠiroké uplatnění nacházejí v obytných prostorech nástěnná svítidla, a to především jako doplněk stropních světel. Slouží nejen ke čtení, ale vytvářejí intimní atmosféru a stylově dokreslují interiér. Pro tyto účely jsou vhodná různá bodová světla, malé reflektory, světla zapuštěná v policích nebo lišty lehce prosvětlující obrazy či výklenky ve stěnách. Jejich citlivým nasměrováním na dřevěnou stěnu, dosáhneme velmi příjemného efektu.Přesně to je ovšem oblast, ve které může zkušený architekt nebo designér interiéru velmi pomoci, zatímco amatér - domácí kutil může hodně uškodit.

 A už jen na závěr: Než začneme vybírat konkrétní osvětlení, je dobré poučit se také o existujících technologiích, abychom například věděli, jakou mají různé zdroje světla svítivost, jakou životnost, jak s nimi můžeme uspořit elektrickou energii. S tím by měl dokázat poradit každý jejich prodavač.

PhDr. Helena Petáková

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?