Osvětlení v přirozeném rytmu

Osvětlení v přirozeném rytmu

Redakce | Úterý, 10. červenec 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Dřív to nebyla žádná věda. Doma jsme měli staré dobré žárovky, které hřály na dotek i na duši svým žlutým útulným světlem. V kanceláři nás zase vítaly chladné zářivky. Sice si někteří z nás mohli připadat jako na pitevně, faktem ale je, že světlo se blížilo tomu dennímu a na tělo mělo podobný vliv. Dnes se koupeme ve svitu obrazovek a svítíme si  barevným koktejlem různých zdrojů. Přiznejme si, kdo z nás ví, co je teplota chromatičnosti nebo plnospektrální zdroj světla – tolik zásadní faktory pro přirozený rytmus těla?

Proč se vůbec zaobírat parametry svítidel, nestačí, že se nám prostě líbí, a když potřebujeme, máme doma dostatek světla pro naše každodenní kratochvíle? Ano stačí, pokud vás nezajímají vlivy světla na lidský organismus a potažmo na náš život.

V člověku fungují takzvané cirkadiánní rytmy, které řídí, kdy je bdělý a kdy spí. Jsou řízeny právě světlem a teplotou chromatičnosti. Studená chromatičnost má nízkou vlnovou délku. Takové světlo nám snadno pronikne do očí a do těla, následně se vyplaví hormon serotonin a my jsme díky tomu bdělí. Teplé světlo má naopak delší vlnovou délku, hůř se dostává do těla, spouští vylučování melatoninu a pomáhá nám usnout. Asi nemusíme dodávat, jak důležité pro naše zdraví je ctít tyto rytmy a umožnit tělu, aby si mohlo načerpat kvality obou

osvětlení v dřevostavbě

 

Život uvnitř způsobil chaos

Venku tento mechanismus funguje zcela přirozeně. Východ i západ slunce generují teplé světlo, zatímco jasné polední slunce je z hlediska tepelné chromatičnosti studené. Jenže my jsme převážně uvnitř, odkázaní na umělé osvětlení. Donedávna i to umělé fungovalo správně. Doma jsme měli žárovky a v kancelářích, nemocnicích, továrnách a dalších veřejných místech byly studené zářivky. S LED technologiemi však nepozorovaně vznikl chaos.

Pro laika je obtížné vyznat se ve všech ukazatelích svítidel, a tak je málokdo řeší. Doma pak máme jedno svítidlo se studeným světlem, druhé s teplým, a v kombinaci s třeba i špatným podáním barev, umístěním a dalšími ne úplně optimálními parametry je to pro naše tělo jeden velký zmatek. Není divu, že pak tolik z nás trpí nespavostí a dalšími poruchami přirozeného rytmu těla.

Jak z toho ven?

Pokud se rozhodneme dát tomuto důležitému aspektu prioritu, jedna z prvních věcí, kterou je dobré udělat, je ujasnit si svoje fungování doma. Bude sloužit převážně relaxaci? Nebo také pro práci z domu? Jaké činnosti a kde budu pravděpodobně vykonávat?

Čím lépe známe a dokážeme předvídat naše potřeby a způsob života, tím lépe si můžeme dům navrhnout a zařídit. Podle našich plánů pak můžeme vybírat do daných prostor adekvátní svítidla s optimální teplotou chromatičnosti, indexem podání barev a intenzity.

Vzhledem k charakteru rodinného bydlení bude pravděpodobně převládat světlo odpočinkové, tedy teplé. „Chce-li mít klient v domě jednotnou teplotu chromatičnosti, aniž by se o ni musel dál starat, doporučujeme 3000 K. Takové světlo úplně neuspává, když si chceme hrát s dětmi, nebo vařit, zároveň ale není tak studené, aby bránilo přirozenému zklidnění a přípravě na spánek“ radí Jan Petráň, světelný specialista ze společnosti Pairam.

interiérová lampa v obývacím pokoji dřevostavby

 

Nastupujícím trendem (a velmi důmyslným řešením) jsou svítidla, která mají teplotu chromatičnosti nastavitelnou. V takovém případě není problém navodit relaxační atmosféru večera teplým světlem nebo naopak prodloužit svoji produktivitu bílým světlem.

Existují jednotlivě nastavitelná svítidla, ale další elegantní možností je systém s centrálním ovládáním propojený do inteligentního celku, který teplotu jemně přenastavuje podle času, případně podle jiných kritérií. Takové řešení se ovšem projeví také na ceně. V každém případě je dobrým krokem oslovit zkušenější a nechat si poradit. Vytvořit opravdu dobrý koncept osvětlení není jen tak.

Dříve stačilo rozhodnout, zda použijeme šedesáti-, nebo stowattovou žárovku, s dnešní širokou nabídkou řešení a druhů svítidel už jde o úplně jinou hru.

Zdravé světlo

Kvalitu světla posuzujeme převážně z hlediska spektrálního složení. Světlo působící jako bílé se skládá z červené, žluté, zelené, modré a fialové barvy. Takového se nám dostane venku, pod jasnou oblohou za bílého dne.

Zatímco přirozené plnospektrální světlo přispívá k celkovému pocitu zdraví a pohody, celá řada umělých zdrojů postrádá některé složky spektra a tím nás uvádí do disharmonie. Existují však plnospektrální svítidla, která produkují takzvané zdravé světlo, kvalitou blízké dennímu.

Pochopitelně nikdy nenahradí přirozený pobyt venku na denním světle, ale jsou ideální podporou do domácnosti, kanceláře, školy, pro umělce, zubaře, muzea i zoo. Toto zdravé světlo je vhodné si dopřávat právě během kde, kdy chceme a potřebujeme být bdělí a plní energie.

koupelnové osvětlení v interiéru dřevostavby

Připravila: Dagmar Česká

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop