6 tipů na moderní, praktickou a útulnou předsíň v dřevostavbě

6 tipů na moderní, praktickou a útulnou předsíň v dřevostavbě

Markéta Gajdošová | Úterý, 11. září 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Předsíň. Vstupní brána do našeho bezpečného přístavu, kterou přitom tak často zanedbáváme. Ale právě tato místnost by nás i naše hosty měla vítat pohodovou atmosférou. Atmosférou, která nám už při vkročení do náruče našich domovů umožní zapomenout na pracovní stres, stejně jako na tíhu uplynulého dne. Přesto je však předsíň často i v těch nejkrásnějších interiérech poněkud opomíjená. Vlastně stačí málo, aby se i tato upozaděná část bytu proměnila v útulný koutek, do kterého se budete pokaždé rádi vracet.

Předsíň si naši pozornost rozhodně zaslouží. Pojďme se společně inspirovat, jak z obyčejného odkladiště bot a kabátů vytvořit prostor, jenž vás při každém příchodu znovu přivítá svou čarovnou a hlavně útulnou atmosférou a navíc je uzpůsobený každodennímu fungování.

Jak tedy na to?

V našich tipech jsme se inspirovali tradičním čínským učením feng-šuej, ale také u moderních architektů a designerů.

Tip č. 1: V duchu minimalismu - netvořme skladiště

Minimalismus je zvlášť u majitelů dřevostaveb v posledních letech velmi v oblibě. Původně vznikl už v 50. letech minulého století jako sochařský a malířský styl, postupně se však začal rozšiřovat do všech oblastí našich životů, včetně interiérového designu. Dnes je velmi rozšířeným mimo jiné i pro jeho šetrnost k životnímu prostředí. A právě při zařizování útulné a moderní předsíně je možné jeho kouzlo obzvláště docenit.

Feng-šuej společně s rozumem a moderním designem hlásají, že bychom z prostoru vchodových dveří neměli dělat skladiště. Dveře by měly jít otevírat co nejvíce, jinak energie v domě, podle expertky na toto starodávné učení Olgy Buškové, takzvaně „zkysne."
Když se na to podíváme z moderního a praktického hlediska: "to poslední, co chceme po náročném dni, je ihned při vstupu do domova narazit na překážku a na dveře, které se nám ani nechtějí otevřít".

Minimalismus v předsíni je však vhodný začlenit v podobě úložných systémů, které příliš nevyčnívají do prostoru a pak nás, i naše návštěvníky, předsíň přivítá vzdušným a otevřeným prostorem.

jak-na-utulnou-predsin-v-drevostavbe-bez-skladiste

Tip č. 2: Bez světla útulnou atmosféru nenavodíte

Podobně jako ostatní místnosti, i ponurou předsíň můžete s pomocí trocha světla jako zázrakem proměnit. Samozřejmě pokud už máte dřevostavbu na klíč postavenou, zdroj přirozeného světla dodatečně doplníte jen těžko, ale i umělé osvětlení dokáže vaši předsíň proměnit.

Do předsíně se hodí spíše teplé světlo, které navozuje relaxační pocit klidu a pohody. Světlo podle Olgy Buškové, expertky na feng-šuej, vám ukazuje cestu nejen do dalších místností, ale také vám osvětlí vaši cestu v životě.

jak-na-utulnou-predsin-v-drevostavbe-svetlo

Tip č.3: Nezapomeňte na kouzelné zrcadlo

Možná vám neprozradí, kdo je na světě nejkrásnější, ale i přesto má v předsíni své nezastupitelné místo. Kouzelné je v tom, že i maličkou místnost na pohled rozšíří a nebudete v ní mít nepříjemně stísněný pocit.

Kromě toho vám před odchodem umožní bleskově zkontrolovat, jestli vám například někde nečouhá něco, co by čouhat nemělo nebo naopak. Dbejte však na to, abyste zrcadlo neumístili naproti věšáku nebo jiného místa, na kterém je nahromaděná spousta věcí, tím byste kýžený efekt zvrátili.

jak-na-utulnou-predsin-v-drevostavbe-zrcadlo

Tip č. 4: Spojte příjemné s užitečným aneb jak na úložné prostory

Přes všechen minimalismus do předsíně přece jen některé věci neodmyslitelně patří. Klíče, obuv nebo kabát je třeba někam schovat. V případech, kdy nemůžeme do předsíně zakomponovat vestavěnou skříň, můžeme sáhnout po řešení dva v jednom.

Například botník lze pohodlně spojit se sedátkem. A když si ho necháme udělat na míru přímo od truhláře, máme jistotu, že do interiéru zapadne, jako kdyby v něm byl odjakživa.

Úložné prostory se dají vhodně použít jako prostředek, pomocí kterého vyjádříme svou osobitost a vkus, bez nichž tu pravou atmosféru v předsíni rozhodně nenavodíme.

jak-na-utulnou-predsin-v-drevostavbe-botnik

Tip č. 5: Na volbě barev a osobitých doplňků záleží

Správná volba barev na stěnách i podlahách v interiéru, je pro pocit spokojenosti po příchodu domů i při vítání návštěv zásadní. Obecnou radu v tom, jakou barvu volit, však nečekejte. V předsíni opravdu záleží pouze na vás a vaší rodině.

Jestliže nechcete v předsíni stále čistit běhoun, můžete podlahu ozvláštnit třeba barevnou dlažbou. Meze vlastní představivost se nekladou ani u zdí a doplňků.

Olga Bušková doporučuje předsíň ozdobit rodinnou fotografií se všemi členy domácnosti, včetně případných mazlíčků. Tím podle feng-šuej totiž do prostoru vysíláte informaci, že jej obývá šťastná rodina.

Stejně tak si můžete předsíň ozdobit vaším oblíbeným citátem nebo obrazem. Dobře však může posloužit i stroze minimalistický styl, pokud zrovna ten má k vašemu srdci nejblíž.

jak-na-utulnou-predsin-v-drevostavbe-minimal

Tip č. 6: Nezapomínejte ani na vstupní okolí dveří

Příjemný pocit návratu domů si můžeme navodit ještě předtím, než vůbec zastrčíme klíč do zámku. Stačí si pořídit rohožku, která nám den co den na tváři vykouzlí úsměv a už jen podle ní každá návštěva pozná, že je na správné adrese. Nic nezkazíte ani pěknou zvonkovou melodií a dveřmi, které na první pohled dávají najevo, kdo za nimi bydlí, ale i to, že se přes ně nikdo nepovolaný jen tak nedostane.

 

Předsíň je, jakožto vstupní prostor do vašeho obydlí, vaší vizitkou i místem, které vám během pár okamžiků může projasnit den.
Přesto ji spoustu lidí zanedbává a nepovažuje za důležitou. Nedělejte stejnou chybu.
Zkuste zakomponovat alespoň pár ze zmíněných tipů a uvidíte, jak se vám bude rázem ve vaší dřevostavbě bydlet ještě o trošku pohodlněji.

Markéta Gajdošová

 

Zajímám se především o design a interiéry, ale i veškeré zajímavosti, které se v oboru dřevostaveb objeví. Sama bydlím v paneláku, ale o dřevostavbách si ve volných chvilkách sním.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop