Lucie Němcová | Úterý, 26. listopad 2019 |

Správně řešená dispozice působí na první pohled jednoduše. Snadno navodí pocit, že na tom vlastně není nic těžkého a zvládl by ji vytvořit každý. Jenže právě její čisté řešení je výsledkem mravenčí práce odborníka. Dispozice je mapou místností v domě, ale hlavně rámcem pro každodenní život. I nejmenší detaily hrají svoji roli. Po stránce ergonomické, funkční i estetické musí ladit, neboť jakékoli rušivé prvky budou brnkat o naši pozornost bez přehánění každý den.
Řešení správné dispozice v praxi
„Ideální situace nastává, když má stavebník již vybranou parcelu, ví, co chce, a zbytek nechá na architektovi. Když porovnávám první skici a konečnou podobu domu v Hodoníně, rozdíly jsou minimální," vzpomíná architekt a stavitel dřevostaveb v jedné osobě, Pavel Horák z architektonicko-realizační kanceláře Prodesi/Domesi.
„O co jednodušší bylo jednání s majitelem, o to náročnější byla práce s parcelou. „Pozemek nejenže neměl ideální tvar – byl úzký a dlouhý, ale také jsme museli vyřešit problém s nestabilním a vlhkým podložím," vysvětluje Pavel Horák.
Místo čtvercové dřevostavby, která je kompaktními tvary ideální pro pasivní domy, vytvořil obdélník s rozměry 13 × 6 metrů a jižní část západní fasády maximálně prosklil, aby dosáhl maximálních pasivních solárních zisků.
Průvodci na cestě k dobré dispozici
Ing. arch. Pavel Horák
Ing. arch. Václav Zahradníček
Vícepodlažní dřevostavba - energeticky pasivní dům, Hodonín
Komunikace integrované do dispozice dřevostavby
Jednotlivé místnosti a funkční zóny domu jsou přiřazeny k podélné komunikační ose, která se v zadní části přízemí, sousedícím s terasou a zahradou, stává součástí otevřeného obytného prostoru s posezením, kuchyní a jídelní částí. V této komunikační ose je umístěno i schodiště do horního podlaží. Schodiště je vzdušné a umožnilo zabudovat úložný nábytek do prostoru pod ním.
Tip architekta
„Úložné prostory rádi řešíme jako vestavěné součásti interiéru jednotlivých místností, nejlépe v barvách okolních stěn. Takové řešení opticky zvětšuje místnosti, dává jim soudobý architektonický ráz a v neposlední řadě eliminuje plochy k usazování prachu. Máme za to, že vestavěné úložné prostory by měly být samozřejmostí moderního konceptu domu a součástí komfortního bydlení."
Pavel Horák
Část horní chodby směrem k zahradě je zároveň hernou pro potomka s velkorysým oknem a posezením pod ním. Zábradlí schodiště v horním patře je využito jako úložný prostor – otevřená police na knihy. Chodba, ze které se vchází do jednotlivých místností, tedy není jen jednoúčelovou spojovací plochou.
Tip architekta
„Když to jde, neoddělujeme komunikační plochy v domě od přilehlých prostor pevnou stěnou, naopak – integrujeme je. Vytváříme tím vzdušnější a velkorysejší dojem z interiéru i dostatek plochy pro uvolněný pohyb mezi funkčními zónami domu."
Pavel Horák
Obr.: Herna a dětský pokoj jsou společně propojeny a tím vytváří velký prostor nejen na hraní. Foto: Prodesi/Domesi
Obr.: Díky dobrému navržení místnosti se do koupelny vešla vana i sprchový kout. Foto: Prodesi/Domesi
Mohlo by vás zajímat:
Vliv světových stran na řešení dispozice
Dispozičně je vícepodlažní dům rozdělen na společenskou zónu v přízemí a noční část v patře. Architekt kladl důraz na logické uspořádání místností s ohledem na světové strany.
„Velká prosklená plocha přízemí prochází z části východní fasády přes celou jižní a velkou část západní fasády, čímž jsme maximálně umožnili celodenní proslunění společenského prostoru, kde rodina tráví společně nejvíc času. Druhé podlaží je koncipováno jako část s ložnicemi na západě stavby a dětskou hernou nad obývacím prostorem. Vstupní, technické a hygienické zázemí je umístěno u severní fasády," popisuje Pavel Horák.
Obr.: Půdorys 1. nadzemního podlaží. K severní části fasády umístil architekt i garáž se skladem a jedno kryté parkovací stání.
Obr.: Půdorys 2. nadzemního podlaží
Tip architekta
„V návrhu domu vždycky usilujeme především o vytvoření a uspořádání prostor, které zohledňuje složení rodiny, její zvyklosti a každodenní funkční procesy. Každý metr čtverečný má svou cenu, proto nakládáme s dispozicí a plochou co nejracionálněji.
Nejde jen o to, abychom navrhli odpovídající velikosti funkčních ploch, ale zároveň chceme pokaždé docílit optimálního proslunění jednotlivých prostor, propojení společenské části domu s vnějšími prostory terasy či zahrady a v neposlední řadě vytvořit i s pomocí stavebních prvků osobitou, jedinečnou atmosféru vnitřku domu."
Pavel Horák
Přízemní dřevostavba - typový dům Futura Level
Flexibilita řešení
„Kvalitu dispozice typového domu určuje, podle našeho názoru, zásadním způsobem uživatelsky „přátelské" funkční členění, variabilita a modulární přístup. Za důležité považujeme uspořádat v půdorysu přízemního domu místnosti na jedné úrovni tak, aby vznikly dvě základní části – denní, pobytová, a noční, klidová. Modulárním řešením umožňujeme měnit plochu a velikost prostor," dodává architekt.
Síla tohoto konceptu spočívá v tom, že klient si navolí moduly jakkoliv podle jeho potřeb a vznikne tak jeho individuální mix. Všechny mají stejný rozměrový princip, takže dispozice je stále čistá, jasná a přehledná.
Obr.: Půdorys 1. nadzemního podlaží
„Hlavní funkční prostory – obývací pokoj, ložnice rodičů, pokoje pro děti a hosty – jsou soustředěny u jižní fasády. Naopak komunikace s úložnými prostory a kuchyňskou linkou vede podél severní stěny domu. Docílili jsme tak maximálního proslunění nejdůležitějších částí domu a současně vytvořili možnost rozšířit je směrem na jih o pobytovou terasu," vysvětluje architekt Václav Zahradníček.
Spojení funkcí pro velkorysý prostor v domě
Dispozice dřevostavby Futura Level je navržena kolem hlavní komunikační osy procházející celým domem. Na jedné ze stěn tohoto komunikačního jádra jsou skříně, pracovní stůl, kuchyňská linka a šatna, na druhé stěně potom dveře do jednotlivých místností.
„Navrhli jsme spojení obývací odpočinkové zóny, jídelny a kuchyně do jednoho prostoru. Navíc využíváme zvětšení této místnosti o plochu komunikace vedoucí do klidové části domu. V případě takového řešení je největší přidanou hodnotou dostatek místa pro společný a společenský život rodiny. Je ale možné i klasické řešení kuchyňské linky s ostrůvkem orientované bokem ke komunikačnímu jádru."
Tip architekta
„Hlavní fasáda je prosklena okny sahajícími od podlahy až ke stropu, takže se interiér a zahrada za okny mnohem lépe opticky propojují. Filozofií řešení je komfortně a bez překážek "žít na jedné úrovni", od ní se odvíjí taky název domu."
Václav Zahradníček
Četli jste?
Foto: PRODESI/DOMESI
Redakčně upraveno pro web
Nejnovější články v kategorii “Ostatní”
-
Která varná deska je pro vaši kuchyň ta pravá?
Ani v té sebemenší kuchyni nemůže chybět varná deska jako součást sporáku nebo zabudovaná do pracovní desky. Ať už se kloníte spíš k indukci, plynu, nebo dáváte přednost…
-
Vybavte svou kuchyň novými a špičkovými spotřebiči Gorenje
Hledáte do své kuchyně spolehlivé pomocníky, kteří vám ulehčí nejen práci ale především čas a energii? Gorenje představuje novou řadu myček pro bezchybně čisté a suché nádobí…
-
Kuchyňské spotřebiče Whirlpool a Indesit v úplně novém rustikálním stylu
Rustikální styl v sobě kombinuje romantiku venkova a lásku k časům dávno minulým. Dnes se s ním ale nesetkáte jen na chalupách a chatách, ale i v městských bytech. Přináší totiž…
-
Vsaďte letos na červenou a nadělte své dřevostavbě šikovné pomocníky do domácnosti
Marně si lámete hlavu, co si přát nebo naopak co nadělit pod stromeček? Určitě se nespletete, když sáhnete letos po červené. Ta totiž Vánocům moc sluší. Zvlášť, když spojíte…