Terasa dřevostavby: <small>pokoj bez stropu</small>

Terasa dřevostavby: pokoj bez stropu

Redakce | Pátek, 01. červenec 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Vzhledem k cenám stavebních pozemků bychom měli také okolí naší dřevostavby náležitě využít. Zahrada představuje jakýsi doplněk domu a zvětšení jeho užitné kapacity zvláště v letním období. Terasa by měla být jedním z prvních prvků, které si do zahrady pořídíme.

V létě naboso

14_P1030630Nemusíme stavět ze dřeva, abychom si dokázali náležitě vychutnat pocit z dřevěné terasy. Veškeré pozitivní vlastnosti, které dřevo má, se promítají i do tohoto prvku zahradní architektury, který v poslední době získává stále více na významu. Dřevo se na poledním letním slunci nerozpaluje tak jako beton nebo dlažba, takže je pochozí naboso, což může být příjemné zejména tehdy, navazuje-li terasa na bazén. Obavy, že dřevěný povrch má nižší životnost než betonová nebo keramická dlažba, jsou částečně pravdivé, částečně liché: dřevo samozřejmě nevydrží na věky – to je daň za přírodní materiál a opticky zajímavější zahradní prvek. Pokud ale dodržíme některé základní konstrukční zásady a zvolíme odpovídající materiál, vydrží dřevo na terase v dobré kondici minimálně jednu generaci.

Povrchy na výběr

09_dreamstime_5448655Výběr konkrétního druhu dřeva záleží především na finančních možnostech stavebníka. Tuzemské měkké dřevo, nejčastěji smrk nebo borovice, jsou nejlevnější, na druhou stranu mají ale omezenou životnost a především vyžadují ochranný nátěr, který je třeba často i jednou za rok obnovovat. Střední cenovou kategorii a zároveň střednědobou životnost nabízejí například douglaska, severský smrk či severský modřín, ale také tuzemské dřeviny ošetřené tlakovou nebo tepelnou impregnací. Dostáváme se tak k tropickým dřevinám, jejichž cena kolem tisícikoruny za metr čtvereční plně reflektuje jejich vysokou životnost – bez ošetření vydrží odolávat dešti a sněhu až padesát let (massaranduba, ipe, cumaru; jiná exotická dřeva mají životnost kolem 30 let – teak, merbau, jatoba). Důvod? Vlhké a tropické klima je ideální pro rozvoj dřevokazných hub. Aby jim stromy dokázaly odolávat, musí si vytvořit speciální přírodní fungicidy, které ve dřevě přetrvávají i po jeho zpracování.

Více si přečtěte v časopise Dřevo a stavby 1/2009.

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop