Helena Petáková | Pátek, 12. duben 2013 |

Přirozené systémy čištění vody jsou jednoduché, ekonomicky výhodné a šetrné k přírodě, a proto je vyhledávají také příznivci ekologického a energeticky úsporného bydlení. Kořenové (vegetační) čističky odpadních vod fungují na stejných principech jako přirozené mokřady, kde probíhají samočistící procesy. Na rozdíl od mechanicko-biologických (klasických) čističek nepotřebují elektřinu ani chemické látky.
Základním principem kořenové čističky je průtok předčištěné odpadní vody kořenovým filtrem. Před kořenovým filtrem musí být voda zbavena mechanických nečistot, případně může být anaerobně předčištěna. Předčištění probíhá ve vícekomorovém septiku, nebo v případě obcecních čističek v sedimentačních nádržích. Poté vtéká voda do kořenového filtru, kde pomalu protéká přes filtrační materiál osázený mokřadní vegetací. Doba zdržení – doba, po kterou se voda v systému čistí, je přibližně deset dní.
Čištění odpadní vody probíhá samovolným (gravitačním) průtokem odpadní vody přes vrstvu anorganického substrátu – štěrku obaleného samovolně narostlým bakteriálním povlakem. V celém profilu kořenové čističky neustále probíhají oxidačně-redukční a biologické pochody, které mění nebezpečné složky do forem zcela neškodných pro životní prostředí.
V kořenové čističce dochází k celé řadě přirozených procesů, které lze rozdělit na aerobní (za přístupu kyslíku), probíhajících v povrchových částech kořenové čističky a v blízkosti kořenů rostlin, a na anaerobní (bez přístupu kyslíku), které se uplatňují v septiku, v hlubších částech kořenového pole a v blízkosti vtoku odpadní vody do kořenového pole.
Základní uspořádání kořenové čistírny
Jak je kořenovka vnímána úřady?
Vyčištěná voda vytékající z kořenovky má parametry odpovídající příslušným předpisům. Vzhledem k jednoduchosti přirozeně fungujícího systému, jsou tyto parametry po celý rok bez výkyvů. Úřady proto nemají důvod čističku nepovolit, což dosvědčují stovky čistíren po celé ČR.
Výhody
• Vyžadují minimální údržbu
• Nepotřebují elektrickou energii
• Umí čistit všechnu vodu z domácnosti (ze záchodu, koupelny, kuchyně atd...)
• Využívají přirozené procesy čištění odpadní vody
• Mají dlouhou životnost (při dobré údržbě desítky let)
• Nízké provozní náklady – kořenové čistírny mají pětkrát až desetkrát nižší provozní náklady oproti mechanicko-biologickýcm čističkám
• Dobře snáší nestálý přítok vody a nestálou kvalitu vody
• Je možné je využít i na jednotné kanalizační síti. Obec tím pádem nemusí stavět novou oddílnou kanalizaci
• Jsou krásné (od jara do podzimu na nich kvetou vlhkomilné květiny)
• Vytváří nové biotopy
• Příznivě ovlivňují mikroklima okolí
• Vykazují dobrý čistící účinek již od zahájení provozu
• Obecní kořenové čistírny mají mnohonásobně nižší provozní náklady než klasické ČOV
Omezení
Kořenová čistička vyžaduje plochu 5 m2 na obyvatele. Další prostor je potřeba na další objekty (cca 2 m2 na obyvatele). Jedná se o objekty mechnického předčištění, regulační šachtu, podzemní zasakovací příkop.
Zdroj a další informace na www.korenovky.cz
Vaše komentáře (4)Nejnovější články v kategorii “Zahrada”
-
Sbírání dešťovky je trendy
Na povrch planet padají různé věci; na Venuši je to kyselina sírová, Jupiter a Saturn obtěžkávají diamanty, ale jen na Zemi jako jediný známý svět v naší sluneční soustavě padá…
-
Udržitelnost doma i na zahradě aneb jak na ekologické bydlení?
Když se řekne ekologické bydlení a udržitelnost, co si jako první představíte? Někdo solární panely, jiný recyklování a další šetření s vodou. To vše je správně. Pro…
-
Vytvořte si na zahradě oázu odpočinku, poradíme jak na to!
Ať už je to jakkoliv, poradíme jak snadno a rychle vykouzlit domácí oázu odpočinku na vaší zahradě.
-
Užijte si romantiku na zahradě díky altánu, loubí či zahradnímu domku
Možná trochu klišé, ale kdo si dokáže užívat chvíle letního volna na zahradě a má k dispozici zahradní altán, loubí nebo obytný domek, jistě potvrdí, že právě to může být…