Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zahrada

Tisk
Jak a čím dobře natírat pergolu?

Jak a čím dobře natírat pergolu?

Administrator | Pátek, 18. září 2015 |

Pergoly umisťujeme do svých zahrad a na terasy pro zastínění před slunečním svitem i jako okrasný doplněk. Oblíbeným materiálem pro pergoly je dřevo. To však obzvláště v exteriéru vyžaduje důkladnou péči a ochranu.

 

Zahradní stavby jsou vystaveny působení povětrnostních vlivů, dešti, UV záření i mrazu. Pokud si tedy na léto pořizujete novou pergolu, nezapomínejte na její ošetření ochrannými lazurami BONDEX, které prodlouží životnost dřeva a pomohou mu odolávat rozmarům počasí.

Dřevěnou pergolu je dobré chránit co nejdříve. Přírodní vlivy, kterým musí venkovní dřevo čelit, způsobují postupně jeho stárnutí a šednutí. Aby pergola dlouho vydržela a sloužila k našemu užitku, nesmíte podcenit výběr nátěru. Důležitá je také preciznost při přípravě povrchu dřeva před samotnou aplikací lazurovacích laků. Zabráníte tak nejen degradaci dřeva, ale také napadení dřevokaznými houbami a dalšími parazity, kteří dřevu neprospívají.

Kdy natírat pergolu?

Pro natírání venkovního dřeva platí, že teplota podkladu a okolí by měla být mezi 5 – 25°C. Nátěry neaplikujte za prudkého slunečního záření, za deště, mlhy nebo silného větru. Vlhkost vzduchu nesmí být nižší než 30 % a zároveň vyšší než 80 %.

Jak postupovat, aby pergola dlouho sloužila?

Před samotným nátěrem musí být povrch suchý, čistý, zbavený prachu, mastnost a v případě udržovacího nátěru i nesoudržných částí staré barvy. Místo takto poškozeného nátěru nebo tmavšího (zašedlého) dřeva je nutné přebrousit. Pomocí například lakového benzinu vymyjeme z dřeva pryskyřici.

K dlouhodobé ochraně proti dřevokazným houbám, plísním, hnilobě, zamodrání a dřevokaznému hmyzu se hodí nátěr BONDEX PRESERVE obsahující biocidní látky. Bezbarvé, vodou ředitelné napouštědlo používáme jak k preventivnímu, tak i léčebnému ošetření dřeva. Aplikujeme v jedné až dvou vrstvách tak, aby dřevo vsáklo maximální množství účinných látek.

Dřevo ochrání tenkovrstvá lazura

K samotné ochraně pergoly proti působení povětrnostních vlivů jsou vhodné tenkovrstvé lazury, které vytváří tenký film, jsou prakticky vsáknuté do podkladu (neolupují se) a velmi dobře chrání dřevěné části. Ideální řešení je syntetická tenkovrstvá lazura BONDEX MATT. Proniká hluboko do pórů dřeva, zabarvuje povrch na požadovaný přírodní odstín a zvýrazňuje strukturu dřeva. Snadno se aplikuje a vytváří hedvábně matný vzhled. Odolává UV záření, vodě a nepříznivému počasí. Díky velké vydatnosti lazury navíc natřete 10-16m2 podkladu na litr nátěru.

Obnovovací nátěr by měl být aplikován dříve, než dojde k popraskání a sprášení nátěru předchozího. Pro maximální životnost pergoly ošetříme dřevo jednou vrstvou lazurovacího laku s obsahem UV filtru každé 3 roky, maximálně však po 5 letech. Interval ovšem závisí na lokalitě, klimatických podmínkách, konstrukčním řešení pergoly a použitých materiálech.

Bondex Matt

BONDEX MATT

Doporučená cena: 309 Kč (0,75 l); 829 Kč (2,5 l)
Vydatnost: 10 - 16 m2/l v jedné vrstvě podle savosti podkladu

 

thumb Bondex Preserve 2.50 L

BONDEX PRESERVE

Doporučená cena: 289 Kč (0,75 l); 789 Kč (2,5 l); 1 385 Kč (5 l)
Vydatnost: 6 - 8 m2/l v jedné vrstvě podle savosti podkladu

 

Produkty značky Bondex lze zakoupit například v síti prodejen Dům barev (www.dumbarev.cz) a ve vybraných prodejnách barev a laků. Více informací o výrobcích Balakryl najdete na www.bondex.cz.

Vaše komentáře (1)

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

 • Cesta jako cíl

  Cesta jako cíl

  Každá cesta má svůj cíl – v zahradě to může být zahradní domek, zeleninové záhony, besídka nebo třeba lavička s výhledem do krajiny. Cesta ale také žádný cíl mít nemusí a…

 • Čarokrásná zahrada snadno a rychle

  Čarokrásná zahrada snadno a rychle

  Možnost dopřát si klidné chvíle na vlastní zahradě je jedním z důvodů, proč se lidé tak rádi stěhují z rušného města do dřevostaveb na poklidném venkově, kde si děti mohou…

 • Bolí vás ze zahradničení záda? Pořiďte si vyvýšené záhony!

  Bolí vás ze zahradničení záda? Pořiďte si vyvýšené záhony!

  Kyprá a úrodná půda je snem každého zahrádkáře, protože je základem každé produkční zahrady. Proto se ji také snaží stále vylepšovat, ať už kompostem, nastýláním nebo…

 • Přípravy na léto v plném proudu: Nadzemní nebo podzemní bazén?

  Přípravy na léto v plném proudu: Nadzemní nebo podzemní bazén?

  Jestliže už nechcete trávit nadcházející léto na veřejných koupalištích a chcete si pořídit svůj vlastní bazén, pak jste na správné adrese. Při výběru bazénu se totiž nabízí…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner