Tisk
Krov v interiéru: <small>objevte krásu masivních kuláčů</small>

Krov v interiéru: objevte krásu masivních kuláčů

Tomáš Svoboda | Pondělí, 05. květen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Velice přirozenou volbou pro krovovou konstrukci srubových či roubených staveb mohou být odkorněné klády či chcete-li masivní kuláče. Jedná se o esteticky vysoce působivou variantu nosné konstrukce, která je však vzhledem k nutnosti sestavení pomocí klasických tesařských spojů značně náročná. A to jak stránce řemeslné, tak i časové a finanční.


Výrobu takovýchto krovů totiž zatím nelze umístit na dřevoobráběcí linky, jako je to běžné u drtivé většiny dřevěných konstrukcí. „Naopak se stále jedná o vysoce špičkovou řemeslnou ruční výrobu, kde každý nosný prvek, tedy odkorněná kláda, je tvarový originál. Velmi náročné je navíc v současnosti už samotné shánění kvalitního materiálu," vysvětluje Ing. Otakar Koudelka, CSc. ze společnosti OK Pyrus, která patří mezi přední zhotovitele dřevěných konstrukcí.

DaS web krovy1Těžba dřeva je v českých lesích většinou strojová s využitím tzv. harvestorů, a proto vyvstává problém sehnat kvalitní rovné a zdravé stromy. Klády na pohledové krovy se pečlivě vybírají, jelikož musejí být rovné a dostatečně dlouhé s mechanicky nepoškozeným povrchem, což umožní jen ruční těžba. „Samotný krov se pak provádí výhradně při použití nadkrokevní tepelné izolace, aby veškeré prvky, kuláče krovu, byly v interiéru viditelné," doplňuje odborník.

Krovovou konstrukci lze v případě potřeby realizovat i kombinovaným způsobem, kdy viditelné prostorové prvky krovu, jako sloupky, pásky, vaznice či podpěry, jsou z kuláčů, zatímco krokve, které nebudou přiznané v interiéru, mohou být z hraněných trámů. V každém případě však musí být celá konstrukce staticky navržená tak, aby veškeré namáhání srubových stěn bylo svislé, ne vodorovné. Předejde se tím riziku možného vyboulení stěny, kterou proti tlakovému i tahovému namáhání nejlépe zpevní správně zabudované stropní trámy.

DaS web krovy2Masivní kuláče mohou být u roubených staveb použity i na střešních štítech, avšak především kvůli malé stabilitě nejde o příliš vhodné řešení. „Technologicky lepší alternativou jsou proto štíty rámové či svislé deskové, které v našich podmínkách mají svoji tradici. Do těchto typů konstrukcí štítových stěn pak lze snadno osazovat okna či dveře," dodává Koudelka. Podle jeho slov je ovšem nejčastější chybou, která je bohužel pro stavebnictví příznačná, přílišné šetření. A to i na nosných prvcích krovů, které přitom jakožto součást střechy na srubovém domě nejvíce rozhodují o délce životnosti celé stavby.

Velice přirozenou volbou pro krovovou konstrukci srubových či roubených staveb mohou být odkorněné klády či chcete-li masivní kuláče. Jedná se o esteticky vysoce působivou variantu nosné konstrukce, která je však vzhledem k nutnosti sestavení pomocí klasických tesařských spojů značně náročná. A to jak stránce řemeslné, tak i časové a finanční.

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE
Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Realizace”

 • +PLUS DŮM FischerHaus

  +PLUS DŮM FischerHaus

  K padesátiletému výročí založení společnosti FischerHaus byl veřejnosti představen vzorový +PLUS dům „GENERATION X“, který splňuje nejnáročnější kritéria na moderní velice…

 • Vaše nové pohodové bydlení: Dřevostavby a zděné domy na klíč od specialisty

  Vaše nové pohodové bydlení: Dřevostavby a zděné domy na klíč od specialisty

  Postavit si nový dům na klíč je dnes již jakýmsi standardem. Ne všechny firmy ale dokážou nabídnout dokonalý komfort výstavby spojený s výhodnou cenou. I proto se vyplatí přečíst si…

 • Na dřevostavbě šetřete chytře

  Na dřevostavbě šetřete chytře

  Ten, kdo při stavbě nového domu nemusí řešit finance, je opravdovým šťastlivcem. Pro nás ostatní, kteří vydání svých prostředků musí zvažovat poněkud obezřetněji, přijde vhod…

 • Respektovat okolí, ale nesplynout s davem

  Respektovat okolí, ale nesplynout s davem

  Originální spojení kompozice, barevného řešení a struktury materiálů použitých na vnějším plášti určuje výsledný vzhled domu víc než cokoli jiného. Architektonický výraz…

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop