Časopis DŘEVO&stavby 2/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Malá dřevostavba uprostřed garsonky

Malá dřevostavba uprostřed garsonky

Lucie Němcová | Úterý, 27. prosinec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Stačí 17 metrů čtverečních k plnohodnotnému životu? Jaká je vlastně minimální velikost příjemného bydlení? Má být diktována předpisy, nebo je otázkou jedinečnosti člověka a prostoru? Každý máme jinou odpověď. Majitel dvou nevelkých bytových jednotek spolu s týmem ateliéru SAEM tu svoji jednoznačně nalezli a je více než kladná.

„Vezmeme jednotku. Stačí 17 metrů čtverečních. V jejím středu zasaďme strom. Živoucí hmotu! Do kmene zarůstá vše nezbytné – kuchyň, stůl, skříň i toaleta. V jeho koruně pak usínáme!", zní úvodní slova autorské zprávy k projektu...

chodbakuchyňkoupelna
Středová konstrukce symbolizující strom

„Impulzem pro kreativní řešení byl uvědomělý investor, který koupil v Praze dva prostory o velikosti 17 m2 a chtěl je upravit tak, aby se v nich dalo bydlet," vysvětluje architekt Michal Procházka z ateliéru SAEM. Šlo o dvě nájemní jednotky pro mladé lidi, nebo ty, kteří hledají něco netradičního a do Prahy dojíždí za prací. „Po pár standardních návrzích přišel nápad na středovou dřevěnou konstrukci symbolizující strom a ponechání maximálního množství dřeva přiznaného. Na začátku byla vize opatřit dřevo grafity, nakonec jsme ale materiál ponechali v jeho jedinečné přírodní podobě," dodává Michal Procházka.

kuchyně detailobývákpatro detail
V podstatě jde o dva malé mezonety

Hlavní zásadou celého konceptu je neztrácet výšku tam, kde není třeba, ať už jde o kuchyňskou linku, stůl, skříně, umyvadla nebo záchodové mísy. V horní části prostoru díky tomu mohlo vzniknout komfortní místo na spaní a navýšit tak užitnou plochu o cenné metry navíc. Udávaná plocha bytů je tedy 17 m2, ale v podstatě jde o malé mezonety. Koupelna a předsíň jsou odděleny dispozičně, zatímco kuchyň a ložnice jsou odděleny pouze opticky.

Jako hlavní konstrukční materiál posloužily masivní celodřevěné panely NOVATOP v pohledové kvalitě. NOVATOP nabízí totiž hned tři výhody v jednom: subtilnost – panely mají tloušťku jen 42 nebo 84 milimetrů, statickou nosnost a do třetice finální interiérový povrch v podobě masivního smrkového dřeva ve vysoké designové kvalitě. Dřevo je ošetřeno vybělovacím dekoračním voskem. Ostatní povrchy jsou obloženy přírodním kaučukem, který může být i ve výrazných barvách a je tak příjemným kontrastem ke světlému dřevu. Bytové jednotky jsou vytápěny podlahovou infrafolií, velmi praktickým řešením právě pro rekonstrukce.

Čtěte více o celodřevěných panelech NOVATOP
Nejlepším zdrojem informací jsou zkušenosti stavebníků, kteří také při stavbě či rekonstrukci použili technologii masivních celodřevěných panelů.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop