Lucie Němcová | Neděle, 20. prosinec 2020 |

Stačí 17 metrů čtverečních k plnohodnotnému životu? Jaká je vlastně minimální velikost příjemného bydlení? Má být diktována předpisy, nebo je otázkou jedinečnosti člověka a prostoru? Každý máme jinou odpověď. Majitel dvou nevelkých bytových jednotek spolu s týmem ateliéru SAEM tu svoji jednoznačně nalezli a je více než kladná.
„Vezmeme jednotku. Stačí 17 metrů čtverečních. V jejím středu zasaďme strom. Živoucí hmotu! Do kmene zarůstá vše nezbytné – kuchyň, stůl, skříň i toaleta. V jeho koruně pak usínáme!", zní úvodní slova autorské zprávy k projektu...
Středová dřevěná konstrukce symbolizující strom
„Impulzem pro kreativní řešení byl uvědomělý investor, který koupil v Praze dva prostory o velikosti 17 m2 a chtěl je upravit tak, aby se v nich dalo bydlet," vysvětluje architekt Michal Procházka z ateliéru SAEM. Šlo o dvě nájemní jednotky pro mladé lidi, nebo ty, kteří hledají něco netradičního a do Prahy dojíždí za prací. „Po pár standardních návrzích přišel nápad na středovou dřevěnou konstrukci symbolizující strom a ponechání maximálního množství dřeva přiznaného. Na začátku byla vize opatřit dřevo grafity, nakonec jsme ale materiál ponechali v jeho jedinečné přírodní podobě," dodává Michal Procházka.
obr.: Dřevostavba v interiéru vznikla pomocí panelů NOVATOP. Foto: archiv SAEM
obr.: Dřevo je ideálním materiálem pro vytvoření útulného a funkčního prostoru. Foto: archiv SAEM
obr.: Dřevostavba v garsonce poskytla také obývací prostor. Na 17 metrech čtverečních něco těžko uvěřitelného. Foto: archiv SAEM
obr.: Patro na spaní vypadá velmi přívětivě. Koruna pomyslného stromu poskytuje útulné soukromí. Foto: archiv SAEM
Inspirujte se dalším povedeným bydlením na malé obytné ploše
Byt na 36 metrech čtverečních působí vzdušně a otevřeně a zároveň vytváří flexibilní životní prostor
V podstatě jde o dva malé mezonety
Hlavní zásadou celého konceptu je neztrácet výšku tam, kde není třeba, ať už jde o kuchyňskou linku, stůl, skříně, umyvadla nebo záchodové mísy. V horní části prostoru díky tomu mohlo vzniknout komfortní místo na spaní a navýšit tak užitnou plochu o cenné metry navíc. Udávaná plocha bytů je tedy 17 m2, ale v podstatě jde o malé mezonety. Koupelna a předsíň jsou odděleny dispozičně, zatímco kuchyň a ložnice jsou odděleny pouze opticky.
Jako hlavní konstrukční materiál posloužily masivní celodřevěné panely NOVATOP v pohledové kvalitě. NOVATOP nabízí totiž hned tři výhody v jednom: subtilnost – panely mají tloušťku jen 42 nebo 84 milimetrů, statickou nosnost a do třetice finální interiérový povrch v podobě masivního smrkového dřeva ve vysoké designové kvalitě.
Dřevo je ošetřeno vybělovacím dekoračním voskem. Ostatní povrchy jsou obloženy přírodním kaučukem, který může být i ve výrazných barvách a je tak příjemným kontrastem ke světlému dřevu. Bytové jednotky jsou vytápěny podlahovou infrafolií, velmi praktickým řešením právě pro rekonstrukce.
Čtěte více o celodřevěných panelech NOVATOP. Nejlepším zdrojem informací jsou zkušenosti stavebníků, kteří také při stavbě či rekonstrukci použili technologii masivních celodřevěných panelů.
obr.: Součástí interiéru je také dostatek úložného prostoru. Foto: archiv SAEM
obr.: Malá dřevostavba symbolizující strom elegantně řeší rozčlenění minimálního prostoru k bydlení. Foto: archiv SAEM
"Udávaná plocha bytů je tedy 17 m2, ale v podstatě jde o malé mezonety."
Foto: archiv SAEM
obr.: Součástí rekonstruovaného prostoru je velmi moderní a funkční koupelna. Foto: archiv SAEM
Mohlo by vás zajímat...
Život v domku na 36 metrech čtverečních přináší čtyřčlenné rodině emoční, finanční a časovou svobodu
Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Citlivá rekonstrukce venkovské poloroubenky je skutečnou inspirací pro všechny milovníky genia loci
Majitelé podstávkového domu, tolik charakteristického pro architekturu severních Čech, chtěli dům citlivě zrekonstruovat tak, aby zachovali původní vzhled a ráz a přitom v něm…
-
Díky promyšlené rekonstrukci se z nevyhovující chaty stala prostorná a oku lahodící dřevostavba
Chata ve svahu na krásném místě obklopená kol dokola vzrostlými lesy, přitom od Prahy co by kamenem dohodil. Ideální konstelace, i když... Chtělo by to víc ložnic. A pořádné…
-
Vydařená rekonstrukce historické chalupy ve spojení dřeva, skla a kamene
Rekonstrukce 130 let starého domu s příznačným názvem Skleněná chalupa spolehlivě přitahuje zrak i pozornost. Na první dojem je možná trochu schizofrenní – je to otisk dob dávno…
-
Do rozsáhlé rekonstrukce historické chalupy se pustili s láskou a odhodláním
Měkká zelená tráva přechází v úzkou asfaltku, po které se o víkendech prohání rodinky na kolech. Na rohu ční Boží muka, jež se stala důležitým orientačním bodem a místem…