Dagmar Šimonová | Neděle, 12. září 2021 |

Na náměstí v Limburku nedaleko německého Koblenzu stojí prastarý dům. Postavili ho někdy ve 14. století tehdy obvyklou technikou hrázděného zdiva – dřevěná nosná konstrukce, dnes bychom řekli těžký dřevěný skelet, s výplní volných vnitřních prostor nenosným materiálem, nejčastěji hlínou nebo vepřovicemi. dnes dům vypadá, jako by ho postavili loni a ne před polovinou milénia. Ještě zajímavější je ale jeho interiér.
Zcela zásadní rekonstrukce
Při dendrochronologickém průzkumu byly objeveny nejstarší části z roku 1536, dá se ale předpokládat, že dům je starší. Zásadní rekonstrukce se dočkal o sto let později – přibylo mimo jiné vřetenové schodiště, které se zachovalo dodnes.
V 19. století byla zvětšena okna, dům byl kompletně omítnut a změněna byla také podoba horní části štítu. Poválečné období nepřineslo domu nic dobrého – modernizace a renovace byly nahodilé, prvky nosné konstrukce propisující se do interiéru byly zakryty deskami a omítnuty.
Obchod s hodinkami a šperky v přízemí byl v provozu až do roku 2012, kdy dům koupili noví majitelé a pustili se do rekonstrukce. Spolupracovali při tom nejen s odborníky–praktiky, ale i s památkáři, a tak není divu, že dům získal v roce 2014 spolkovou cenu Řemeslo v památkové péči.
Dnes dům v přízemí a prvním podlaží obývají majitelé, další dvě patra jsou upravena jako apartmány ke krátkodobému pronájmu. Apartmá ve druhém podlaží je menší, vybavené prvky v retro stylu. Otevřený prostor zahrnuje obytnou a jídelní část s kuchyní, odpočinkový kout a ložnici dostupnou průchodem přes koupelnu.
Řada malých okének v jídelně působí jako soubor obrázků, zvláště pronikají-li jimi sluneční paprsky. Okna jsou dvojitá, venkovní vitrážové okno je replikou původní výplně. Moderní apartmá v podkroví je dvoupodlažní – ve špičce přímo pod střechou je ložnice, spodní patro je obytné s kuchyní a koupelnou.
obr.: Řada malých okének v jídelně působí jako soubor obrázků, zvláště pronikají-li jimi sluneční paprsky. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
obr.: Hlavní obytný prostor většího apartmánu. Schodišti vedoucímu do ložnicového patra dodává vzdušnost prosklené zábradlí, prostor pod ním je šikovně využit jako zapuštěná knihovna. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
obr.: Kuchyně s jídelním stolem ve výklenku je malá, stylově čistá. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
obr.: Hrázděná konstrukce se na mnoha místech propisuje do interiéru a stává se významným výtvarným prvkem. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
obr.: Menší apartmá ve druhém podlaží má i sníženou výšku stropů, proto byly trámy zakryty a zabíleny, aby se výška ještě více opticky nesnižovala. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
obr.: Do miniaturní ložnice se vchází přes stejně malou koupelnu. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
obr.: Deska pod umyvadlem bývala kdysi obložením stěny. Foto: RlabusArchitektur / Plötze 17
Mohlo by vás zajímat...

Byt na 36 metrech čtverečních působí vzdušně a otevřeně a zároveň vytváří flexibilní životní prostor
Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Příklad rekonstrukce staré roubené chalupy tradičními postupy
Přízemní roubené stavení z oblasti Polabí, konkrétně z Nymburska, tak trochu klame tělem: na první pohled by nezkušenému pozorovateli mohlo uniknout, že se jedná o dřevěnou stavbu.…
-
Povedená rekonstrukce historické zemědělské usedlosti
Výchozím stavem rekonstrukce zemědělské usedlosti v rakouském Feldkirchenu byl zchátralý hornokorutanský dvůr vybudovaný na lesní mýtině někdy v 18. století. Vyzděná stájová…
-
Nástavba z masivních dřevěných panelů vyřešila problém s nedostatkem místa
Dům postavený svépomocí mezi lety 1977-1979 ze škvárobetonových panelů se stal, stejně jako jeho sourozenci, terčem mnoha odborných diskuzí. Vysoká koncentrace radonu ve škvárobetonu…
-
Nový krov přinesl starému domu po rekonstrukci metry navíc
Když se noví majitelé, kteří koupili chátrající dům v klidné pražské lokalitě, rozhodli pro rekonstrukci, bylo jasné, že by stavba potřebovala nafouknout, aby vyhovovala potřebám…