Zděný dům byl mimo hru, místo toho dali majitelé přednost montovanému bungalovu

Zděný dům byl mimo hru, místo toho dali majitelé přednost montovanému bungalovu

Redakce | Úterý, 01. prosinec 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Mít sny o novém bydlení bývá velmi příjemné ale po období snění následuje mnohdy složité rozhodování a plánování. Kde, co, jak, za kolik, s kým? Majitelé tohoto domu však ve všech zásadních otázkách měli celkem jasno.

Žili jsme ve velkém městě, v činžovním domě. Od toho se také odvíjely naše představy o změnách. Toužili jsme po samostatně situovaném rodinném domě se zahradou, lákalo nás více soukromí a zároveň jsme chtěli mít možnost vyjít ze svého obydlí přímo na terasu a třeba bosou nohou až na trávník. Také jsme si chtěli pořídit psa a ten potřebuje svůj prostor.


Montovaná dřevostavba jako záruka bezstarostnosti

Nikdy jsme neuvažovali o klasickém zděném domě, naopak se nám vždy spíše líbila možnost stavět dům montovaný. Hodně to souvisí s faktem, že v této technologii spatřujeme záruku určité bezstarostnosti celého procesu stavby. Stejně důležité pro nás také bylo, aby naše nové obydlí splňovalo nároky kladené na nízkoenergetickou stavbu. A samozřejmě, aby ve všech rozhodujících vlastnostech byla zaručena vysoká kvalita.

To dohromady pak rychle vedlo ke konečnému rozhodnutí vybírat mezi domy OKAL. Tuto značku jsme znali dlouho. Vsadili jsme proto na dlouhou tradici a dobrou pověst. V tom druhém případě však už spíš než na pověst zdejších socialistických „okálů", na oněch takřka 86 tisíc úspěšně realizovaných staveb rodinných domů OKAL hlavně v Německu, kde nároky investorů i požadavky místních přísných norem jsou tradičně mimořádně vysoké.

jednoduchy-bungalov-terasa

obr.: Terasa se rychle stala klíčovým místem nového obydlí. Zprostředkovává kontakt se zahradou, došlo k propojení interiéru s bezprostředním okolím domu. Foto: Michal Sochor

jednoduchy-bungalov-stit

obr.: Velké prosklené plochy situované od jihovýchodu po jihozápad otevírají dům vstříc slunečním paprskům. Obytné místnosti tato kvalita ovlivňuje velmi příjemně. Foto: Michal Sochor


Rychlá výstavba dřevostavby a dostatek soukromí

Protože stavební pozemek neměl ideální přístup ani úplně dobrou orientaci ke světovým stranám, rozhodli jsme se pro individuální projektové řešení. Padlo rozhodnutí o bungalovu, začala se rodit podoba dispozičního řešení jeho interiéru a také návrh umístění celého objektu na parcele. Ostatně teprve na základě podrobné projektové studie jsme se definitivně rozhodli pozemek zakoupit a spojit s ním své žití.

Vznikl bungalov ve tvaru písmene T, jehož vnitřní uspořádání respektuje přístup na pozemek, i tolik žádané provázání interiéru se zahradou přes rozlehlou terasu. Ta svým půdorysným tvarem zase tvoří spíše písmeno L a obepíná dům ze dvou stran. Orientována je ideálně – na jihovýchod a jihozápad. Terasa, která byla naším zásadním požadavkem, se rychle stala nejdůležitějším místem našeho nového bydliště.

Došlo tak k propojení vnitřní části bungalovu se zahradou. Dům má dvě hlavní obytná centra – jedno pro rodiče a druhé pro děti. Fyzicky tyto zóny odděluje technická místnost. Společně se pak scházíme ve společném obývacím prostoru. Stavba byla objednána v takzvaném třetím stupni připravenosti k dokončení, což v praxi znamená v podstatě dodávku na klíč, ale bez podlahových krytin a vymalování.

Zbýval nám tak jistý prostor pro osobní řešení některých detailů interiéru. Průběh realizace nás naprosto uspokojil ohledně předpokládaného tempa výstavby. Základová deska byla vybetonována v dubnu, montáž začala v srpnu. A než uhodily mrazy, mohli jsme se do nového domu začít stěhovat.

jednoduchy-bungalov-chodnik

obr.: Stavební pozemek sám o sobě nepředstavoval úplně ideální podmínky pro situování rodinného domu, ale projektant všechny potřebné vazby vyřešil ke spokojenosti majitelů. Týká se to i vstupní části do bungalovu. Foto: Michal Sochor


Šedesátiprocentní úspora a tepelná pohoda v dřevostavbě

Zatímco samotná stavba domu netrvala ani pět měsíců, ostatní práce zabraly skoro dvojnásobek času, protože jsme si vše zajišťovali sami, pouze ve svém volném čase. Vzniklo tak mimo jiné originální oplocení, byly provedeny terénní úpravy pozemku, založena zahrada s velkou zatravněnou plochou, vydlážděné chodníky či zbudované zastřešené stání pro dvě auta. A také samostatný „domek" pro psa a mnoho dalších důležitých drobností.

Jsme nadšení dosaženým komfortem, zejména pak tepelnou pohodou – a to jak dobrým řešením vytápění, tak hlavně parametry obvodových stěn domu. I když jsme ve svém novém domě nestrávili ještě ani celý rok, vídíme, že náklady za spotřebovanou energii budou příjemně nízké.

jednoduchy-bungalov-jidelni-cast

obr.: Jídelní stůl i tady plní klíčovou roli setkávání celé rodiny. Foto: Michal Sochor

jednoduchy-bungalov-kuchyn

Foto: Michal Sochor

jednoduchy-bungalov-jidelna

obr.: Jídelní stůl i tady plní klíčovou roli setkávání celé rodiny. Foto: Michal Sochor

Komentář majitelů

V našem novém domě jsme se zabydleli velice rychle a užíváme si nezvyklého pohodlí i nabytého soukromí. To jsou totiž hodnoty, které nám v původním bytě tak trochu chyběly. Stavba probíhala rychle a bezkonfliktně, spolupráce s dodavatelskou firmou pro nás byla velmi příjemná. Musím vyzdvihnout především spolupráci s obchodním zástupcem dodavatele, který nám vždy vyšel vstříc. Jednal slušně, korektně a naprosto profesionálně. Nastěhovali jsme se ihned po dokončení stavby, před necelým rokem, blížila se právě zima. Takže co nás vzápětí opravdu nadchlo, byla úžasná tepelná pohoda v celém domě. Je pravda, že skvělé tepelně izolační vlastnosti domů OKAL se pro nás staly jedním z rozhodujících podnětů, proč jsme se pro tuto značku rozhodli, ale jako laici jsme vůbec netušili, že dosažený komfort bude tak markantní. Zbývá nám kolem našeho nového domova dokončit ještě několik drobností, ale všechno podstatné je už hotové. Teď chceme den za dnem naplno využívat všech ohromných předností tohoto způsobu bydlení.

jednoduchy-bungalov-obyvaci-pokoj

obr.: Ze všech míst interiéru je to jen pár kroků na terasu, což zejména za hezkého počasí v letních měsících doslova vybízí ke stolování a relaxování venku. Foto: Michal Sochor

Komentář dodavatele

Může být ve vzájemném kontaktu stavebníků rodinného domu a zástupců dodavatelské společnosti něco cennějšího, než když se z nich během stavby stanou přátelé? To je právě tento případ a já za to jménem celé firmy našim klientům děkuji. Cílem našeho společného úsilí bylo vytvořit komfortní a provozně úsporné bydlení na pozemku, který sice leží ve velkém městě, ale úplně všechny vlastnosti považované za ideální, zdaleka nemá. Jsem si však jistý, že v daných podmínkách se nám podařilo udělat maximum. Pokud jde o samotné pojetí domu, tak tento bungalov představuje aktuálně velmi žádanou formu bydlení zejména ze strany lidí, kteří se zvolna chystají do důchodu a s námi si stavějí svá obydlí právě pro tuto životní etapu. Ze svého pohledu musím konstatovat, že tradiční architektonické pojetí těchto domů je kupodivu drtivě žádanější než moderní plochostřeché formy bungalovů, které rovněž máme v nabídce bohatě zastoupené.

Mgr. Roman Huňáček, DFH Haus CZ, s.r.o. (www.okal.cz)


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 698,0 m2
 • Zastavěná plocha: 184,0 m2
 • Podlahová plocha: 156,0 m2
 • Spodní stavba: nepodsklepeno
 • Stavební systém: montovaná dřevostavba
 • Tepelná izolace: minerální vlna 160 mm, styropor 140mm
 • Fasáda: minerální omítka
 • Střecha: valbová
 • Střešní krytina: betonová taška
 • Okna: plastová s šestikomorovými rámy
 • Zasklení: trojsklo
 • Podlahy: vinylové a keramické
 • Topení: podlahové, kondenzační plynový kotel
 • Ohřev vody: bojler 160 l
 • Skladba stěny od interiéru: Sádrovláknitá deska 12,5 mm, parotěsná fólie, sádrovláknitá deska 12,5 mm, rámová konstrukce z vysušeného masivního dřeva s izolací minerální vlnou 160 mm, sádrovláknitá deska 12,5 mm, kontaktní zateplovací systém se styroporem 140 mm, minerální omítka 7 mm.
 • Celková tloušťka stěny: 345mm
 • Hodnota součinitele prostupu tepla konstrukcí: U=0,125 W/m2K
 • Realizace: DFH Haus CZ s.r.o.

jednoduchy-bungalov-pudorys

DaS 5-2014
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop