Na rekonstrukci chaty nedošlo. Srub byl pro Petra s rodinou láska na první pohled

Na rekonstrukci chaty nedošlo. Srub byl pro Petra s rodinou láska na první pohled

Jiří Kuthan | Sobota, 15. únor 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Vracet se každý den na místo, kterému můžete bez nadsázky říkat „domov“, je bezpochyby jednou z největších životních radostí. Nechat se každý den přivítat vůní majestátních kulatin, ze kterých je dům postaven, i krásou okolní přírody, stojí za to i ve chvíli, kdy to máte do práce trochu z ruky. Petr s rodinou se rozhodl namísto rekonstrukce stávající chaty vybudovat velký dům pro bydlení, ve kterém se může každý den cítit jako na dovolené.

Místo rekonstrukce chaty nový srub

Oba s manželkou jsme bytové děti a za svůj život jsme se mnohokrát stěhovali. Pracujeme v Praze, moji rodiče ale mají kousek odtud chatu. Protože jsme tu chtěli trávit víc času, začali jsme jednat s majiteli pozemku v sousedství, na kterém stála malá chatička – bez vody a bez příjezdové cesty, k dohodě a koupi ale nakonec nedošlo.

Když moje neteř náhodou narazila na inzerát, že se kousek odtud prodává jiný pozemek s rekreační chatou, tentokrát se studnou a dobře dostupný, šli jsme se na něj hned podívat. I když jsme původně hledali místo k víkendové rekreaci, zalíbilo se nám tu tolik, že jsme se rozhodli místo rekonstrukce chaty postavit si tady dům.

Pak už věci nabraly rychlý spád – narazil jsem na internetu na článek o srubech a poslal ho manželce. Okamžitě se do toho nápadu nadchla a za dva měsíce jsme už začali pracovat na projektu.

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-exterier-skalka-vodopad

Obr.: O tom, že nový dům bude mít podobu srubu, rozhodla láska na první pohled. Majitelé nejdřív viděli stavbu z masivního dřeva na fotkách, pak se i v jedné byli podívat. Foto: Martin Zeman

Pečlivý výběr firmy je důležitý

Obeslali jsme hned několik realizačních firem, které jsme objevili na internetu – zpátky se nám ozvalo jen asi 70 procent. Z toho jsme si vybrali tři firmy, se kterými jsme začali jednat. Po první schůzce jsme zavrhli jednu z trojice, zbylé dvě vydržely až do úplného konce.

Přes pana Haniše, majitele jedné z firem, jsme se dostali i k projektantovi, panu inženýru Vlčkovi, který nám nakonec srub podle našich představ nakreslil. A zůstali jsme u něj i přes to, že nám zakázku nakonec realizovala brněnská firma OK PYRUS, pro kterou jsme se rozhodli zejména z důvodu vstřícnějšího jednání při sestavování smlouvy. Chtěli jsme do ní totiž zakotvit hodně změn oproti zažitému formátu.

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-exterier-zahrada-skalka-studna-dreveny-rumpal

Protože si tato firma projekty na své realizace dělá sama, chtěli si nejprve prohlédnout projekt pana Vlčka. Krom jedné úpravy v uložení první klády na spodní stavbu projekt odsouhlasili a na naše přání i zakotvili do smlouvy, že za něj přebírají odpovědnost.

S panem Koudelkou, ředitelem společnosti OK PYRUS, jsme si jednoduše rozuměli. Cenili jsem si zejména jeho upřímnosti. Hned při první schůzce nás totiž přivítal se slovy: Pokud hledáte nejlevnější nabídku, jste tady špatně. Byl schopný nám vysvětlit, co dělá jinak než konkurence a proč je to tak lepší.

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-exterier-kamenne-chodniky-zahrada

Obr.: Energetiku domu si majitelé pochvalují. V létě je v domě příjemný chládek, v zimě naopak automaticky regulované tepelné čerpadlo udržuje bez jakýchkoliv starostí stejnou požadovanou teplotu. Foto: Martin Zeman

Stavební dozor hodně pomohl

Stavební povolení jsme si zajišťovali sami. V podstatě s místním úřadem nebyl žádný problém, jediná vada na kráse byl fakt, že v obci panuje stavební uzávěra, a tak jakákoliv stavba na tomto pozemku je určena pouze k rekreaci. Na dům nám tedy kývli, ovšem pod podmínkou, že se nebude jednat o stavbu s číslem popisným. To mělo samozřejmě dopad na cenu – veškeré stavební práce byly v základní, nikoliv snížené sazbě DPH, a nemohli jsme taky využít například dotace na tepelné čerpadlo.

Přestože jsme původně uvažovali o stavbě na klíč, hlavně z důvodu odpovědnosti a záruky, OK PYRUS nám nakonec zajišťoval pouze vlastní stavbu domu. Ostatní subdodávky – od zemních prací, přes spodní stavbu, elektrikáře nebo instalatéra až po podlaháře – jsme si sehnali sami.

Měli jsme velké štěstí hned na první firmu. Díky ní jsme se seznámili s člověkem, jenž nám pak jako stavební dozor dohlížel na celou stavbu a hodně nám pomohl s výběrem firem, které tady v okolí všechny znal. Dodnes, když máme problém jakéhokoliv druhu, voláme jemu a on ho vyřeší.

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-exterier-podsklepeni

Obr.: Velká terasa slouží jako prodloužení obytného prostoru a jako spojnice mezi domem a rozlehlou zahradou. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-exterier-terasa-drevene-zabradli

Stavba domu přinesla mnoho nových přátel

Stavba srubu byla rozdělena do tří fází. První probíhala od října do prosince, druhá a třetí pak po zimě, od ledna do července. Oproti původnímu plánu došlo ke zpoždění stavby o sedm týdnů, což nám zkomplikovalo konec výstavby. Museli jsme pak na poslední chvíli přeobjednávat firmy na dokončovací práce a vlastní stěhování se nám odsunulo téměř o tři měsíce.

Vyplatila se nám tak jedna z úprav smlouvy, kterou jsme na počátku požadovali, tedy zvýšení smluvní pokuty z každého dne prodlení. I když nás to tehdy stálo nemalé množství času, nelituji zkušenosti, kterou jsme udělali, a nemyslím si, že bychom se dnes ohledně koordinace stavby ani ohledně výběru realizační firmy rozhodli jinak. Jen už teď víme, že je opravdu důležité hlídat termíny a neustále je kontrolovat.

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-exterier-zahrada-skalka

Na druhou stranu musíme firmě OK PYRUS přiznat velké plus za to, že i když pak stavební parta byla ve velkém časovém tlaku, nijak to neovlivnilo kvalitu odvedené práce, a kromě tohoto škobrtnutí jsme s nimi byli skutečně nadmíru spokojení.

Velmi jsme si padli do oka s realizační partou, která sem dojížděla vždycky na týden a na víkend se vracela domů na Moravu. Pracovali opravdu poctivě, i ve velkých mrazech dvanáct hodin denně. Protože teď firma OK PYRUS realizovala nedaleko odtud další srub, byli u nás několikrát na návštěvě, a to nejen proto, aby zkontrolovali správné sedání stavby. Za tu dobu, kterou tady strávili, se z nás stali přátelé. Stejně tak jsme našli dobrého přítele i v našem stavebním dozoru, za což jsme vděční.

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-exterier-zahrada-skalka-vodopad

Při zařizování pomohl 3D model domu

Potvrdily se nám informace o dobrých akustických vlastnostech dřeva vzhledem k naší volbě umístění klavíru na horní galerii. Zatímco ve zděné stavě by se při takovém umístění zvuk piana nepříjemně lámal a odrážel o stěny, ve srubu se nese tlumeně a příjemně.

Stejně tak jsem spokojeni s energetikou domu v zimních i letních měsících. Ani při těch nejvyšších venkovních teplotách tady vedrem netrpíme a v zimě se dřevostavba rychle vyhřeje a potom dobře udržuje.

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-interier-obyvaci-pokoj-galerie

Obr.: Díky zásahu architektky se měnila velikost a umístění galerie tak, aby nad částí pro sezení nebyl příliš vysoký otevřený prostor, který by na člověka mohl působit nepříjemně. Foto: Martin Zeman

S dispozicí interiéru nám pomáhala architekta, kterou jsme sehnali na doporučení od kamaráda. Protože některé věci byly hodně náročné na představivost, vymodelovala nám dům ve 3D, což pro nás bylo hodně přínosné. Také poradila s rozvržením kuchyně a umístěním galerie.

Kamenný krb uprostřed hlavního obytného prostoru byl naším snem a hlavní podmínkou ještě před prvním črtem na papíře. Do této myšlenky jsme se nadchli kdysi v jednom zahraničním penzionu a od té doby jsme věděli, že náš nový dům bude mít kamenné srdce.

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-interier-kamenny-krb-drevne-schodiste

Obr.: Kamenný krb majitelé domu používají více k dekoračním účelům než jako zdroj tepla. Velký kamenný krb, který bude dominovat společenskému prostoru, byl ostatně jednou z hlavních podmínek při návrhu domu. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-interier-kuchyne

Obr.: Protože truhlář neměl kde hotovou kuchyni skladovat, musela se i přes posunuté termíny dokončení stavby namontovat. Byla tak paradoxně jednou z prvních funkčních věcí, přestože kvůli ochraně musela ještě dlouho zůstat pečlivě zaplachtovaná. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-interier-galerie-klavir

Obr.: Zabalený klavír vážil skoro 300 kg a do prvního podlaží ho museli vyzvednout již v průběhu výstavby. Když se pak v patře dělaly dřevěné podlahy, muselo se těžké břemeno několikrát stěhovat. O to větší radost ale teď svým majitelům přináší. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-interier-galerie-elektricke-vlacky-klavir

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-interier-drevene-oblozeni-sten-drevena-podlaha-nabytek

Obr.: Majitelé domu nechtěli mít v interiéru jedinou bílou stěnu. V přízemí jsou proto některé zdi obložené kamenem, v patře najdeme zase překládaná prkna. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-interier-loznice-v-podkrovi

Obr.: Po dlouhých úvahách se nakonec zvětšovala ložnice, která byla v původním projektu na přání investorů opravdu minimální. Nakonec jsou za své rozhodnutí rádi, protože po narození dvojčat potřebovali prostor na dvě kolíbky. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-interier-koupelna-v-podkrovi-drevene-oblozeni-sten


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 1 850 m2
 • Zastavěná plocha: 143 m2
 • Užitná plocha: 345 m2 včetně sklepa
 • Spodní stavba: podsklepeno
 • Stavební systém: srubová stavba
 • Tepelné izolace: minerální vlna mezi kládami
 • Střecha: sedlová
 • Střešní krytina: betonová taška Bramac
 • Okna: dřevěná
 • Zasklení: Eurookna s dvojsklem U1.1
 • Podlahová krytina: dlažba, dřevo
 • Vytápění: tepelné čerpadlo Nibe, krb
 • Topení: teplovodní podlahové + radiátory
 • Realizace: OK PYRUS, s.r.o., www.okpyrus.cz

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-pudorys-1np


mail-ico-poptavka

Chcete stavět, a podobný srub je vaším vysněným bydlením? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Po svém založení v roce 1992 se společnost OK PYRUS specializovala na stavební průzkumy a opravy (sanace) historických dřevěných konstrukcí a šikmých střech. Od roku 1995 se jako první firma v ČR zabývá projektováním a výstavbou srubových domů z kulatin a následně i moderních roubenek ze sušeného, lamelového dřeva.

OK PYRUS je firma se specializací na certifikované dřevostavby z masivu - sruby a roubenky. Pro toho, kdo chce bydlet zdravě a s nízkými náklady na vytápění, má řešení: vyvinula novou technologii pro realizaci nízkoenergetických roubenek.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

navsteva-drevostavby-srub-dreveny-dum-s-kamennym-srdcem-ok-pyrus-pudorys-2np

Připravila: Dagmar Šimonová
Foto: Martin Zeman
Redakčně upraveno pro web

SaR 2-2014
Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop