Časopis DŘEVO&stavby 4/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Domov galerií, galerie domovem

Domov galerií, galerie domovem

Lucie Němcová | Středa, 10. srpen 2016 |

Mirek byl toho názoru, že dům si staví jen ten, kdo si chce zkazit život. Dnes se každý den vrací nabít energii do modřínem oděné stavby, kde ho vítá nejen rodina, ale také jeho sbírka obrazů a fotografií. Ten nejkrásnější obraz je ovšem každý den jiný, zdobený dominantami hradů Žebrák a Točník – zdejší úchvatná krajina. Jakže se to tedy říká… nikdy neříkej nikdy?

 

Již moji rodiče sbírali umění, takže můj byt byl vždy plný obrazů. Žilo se mi hezky, v krásném bytě uprostřed Prahy, ale nejenže se umělecká sbírka zvětšovala a potřebovala více prostoru, ale přestával mi vyhovovat charakter života v centru města. Moje stresové povolání potřebovalo protiváhu. Další zastávkou byl byt v Berouně, odkud jsem běhal dlouhé trasy do okolí. Sedával jsem na pozemku v opozici hradů Žebrák a Točník a kochal se. Když jsem na tomto místě jednou potkal místní starostku, která obcházela parcelu a informovala mě, že je k prodeji, neváhal jsem téměř ani minutu. Své ženě jsem tehdy řekl: Postavím ti dům. A tak se začal odvíjet příběh Domu pro Markétku.

S architekty se to lépe táhne

Měl být šetrný k životnímu prostředí s nevelkou zastavěnou plochou (což přirozeně vyloučilo bungalov) a s atriem uprostřed pro vystavení fotografií a obrazů. Pro spolupráci jsem zvolil uskupení mladých architektů, kteří mě nadchli svým entuziasmem. Obecně si myslím, že by domy měli navrhovat architekti. K soudu přece také chodíme s právníkem.

moderní dřevostavba

 

Vděčím jim nejen za dobrý komplexní návrh, ale také řadu drobných, ale důležitých vychytávek, jako je například pootočení podélné osy domu o devět stupňů od jihu směrem k západu, což přináší hned několik výhod: máme více soukromí, protože jsme odkloněni od sousedního objektu, máme přímý výhled na protější hrady a také větší užitek ze slunce během dne.

Dům respektuje tvar pozemku. Bylo použito minimální navážky a strhávání terénu. I z tohoto důvodu jsou v objektu čtyři různé výškové úrovně.

Kuchyně je důležitým místem

Ohniskem dispozice je kuchyně v přízemí domu propojená s obytným prostorem, otevřená do zahrady a propojená s terasou. Naše zkušenost je, že se většinou všichni i s návštěvou tlačí v malé místnosti kuchyně. Proto jsme chtěli mít takové řešení, které umožní vařit a být v propojení s ostatními lidmi i prostorem. Ze začátku jsem váhal, jestli ostrůvek i kvůli vnitřnímu prostoru nepřisadit až ke stěně, ale takhle je to daleko lepší. Člověk nemusí pořád koukat do stěny a otáčet se. Výšku kuchyňské linky jsme udělali na 110 centimetrů, takže je trošku jako barový pult. Jsme s tímto řešením moc spokojeni.

dřevostavba stínění

 

Nechybí samozřejmě atrium otevřené až po střechu, kde jsou rozmístěna moje oblíbená díla. Dominantou je betonové schodiště s bílým kovovým zábradlím. Aby zábradlí sedělo opravdu přesně, muselo být schodiště betonováno přesně podle něj. Jako když se dělají otisky zubů u zubaře.

Stavba si nás hýčká (nejen) teplem

Dům se i z hlediska teploty chová báječně. Všichni myslí, že zde máme zimu, přitom nás dům naprosto zhýčkal – běžně zde máme 25 stupňů. Betonové podlahy akumulují slunce, které prosvítá bohatě prosklenou fasádou, takže je v něm téměř pořád krásně teplo. Výdaje za vytápění a ohřev vody jsou za rok zhruba 13 000 Kč. Zdrojem je tepelné čerpadlo země-voda, teplo pak rozvádí po domě podlahové vytápění, které příjemné prohřívá podlahu z epoxidové stěrky.

07 dřevostavba interiér

 

Dům plní přesně to, co jsem chtěl, jsem nadšený. Je místem, kde čerpám energií, když se vracím unavený z práce, zahradničím nebo sedím se sklenkou vína a kochám se obrazy a výhledy do různých směrů. Jsem tady zkrátka naprosto spokojený.

09b dřevostavba moderní interiér

Foto Martin Zeman

Technické parametry stavby:

Zastavěná plocha: 91 m2
Užitná plocha: 150 m2
Konstrukční systém: two by four, difuzně otevřená konstrukce
Tepelná izolace: čedičová vlna
Fasáda: sibiřský modřín
Střešní krytina: falcovaná střešní krytina (barva šedá, stojaté drážky po 300 mm)
Okna: dřevo, trojskla
Podlahy: epoxidové stěrky
Teplo: tepelné čerpadlo, podlahové vytápění, příprava na krb
Skladba stěny (směrem zevnitř): interiérový obklad – březová překližka s bílou lazurou tloušťky 16 mm, laťový rošt 60/40 mm (instalační prostor) + výplň z čedičové vlny, sádrovláknité desky Fermacell tloušťky 12,5 mm, dřevoštěpkové desky OSB 4PD tloušťky 12 mm s prolepením spár, KVH řezivo – sloupek 50/140mm + výplň minerální izolací z čedičové vlny, difuzní dřevovláknitá deska DHF tloušťky 13 mm, horizontální laťování 40/60 mm á 625 mm tloušťky 60 mm výplň minerální izolací z čedičové vlny, difuzní fólie Standard, vertikální laťování (impregnované) 60/40 mm, tloušťky 40mm, provětrávaná vzduchová mezera tloušťky 40 mm, exteriérový horizontální obklad – sibiřský modřín 20/200mm tloušťky 20 mm
Celková tloušťka stěny: 360 mm
Projekt: studio Mjölk architekti, spolupráce na studii architekt Pavel Nalezený
Realizace: PENATUS s.r.o., 2013

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

 • FOR PASIV 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR THERM 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR WOOD 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop