Víkendová dřevostavba s vůní francouzské Provence

Víkendová dřevostavba s vůní francouzské Provence

Dagmar Šimonová | Středa, 29. květen 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Když se spojí praktické zkušenosti, šikovné české ruce a dobrý vkus, je rozhodně co obdivovat. Na první pohled nenápadný dům Milana a Jitky by mohl vyprávět. Na místě starého vesnického stavení vyrostla pod jejich rukama krásná dřevostavba, inspirovaná sluncem zalitou oblastí jižní Francie.

Bydlíme v rodinném domě ve městě, sem na vesnici jsme ale jezdili často za mými rodiči. Bohužel jsme tu nemohli trávit tolik času, kolik bychom si představovali, protože jsme se do jejich domečku zkrátka nevešli. Když manžel přišel v roce 2008 s tím, že na internetu nalezl k prodeji staré stavení, které s pozemkem mých rodičů sousedí, byla jsem k tomu nejdříve skeptická. Co budeme s tak starým domem dělat? Manžel ho chtěl zachovat a obnovit, když ale i přivolaný statik konstatoval, že dům by bylo nejlepší zbourat, začala jsem se na nové budování opravdu těšit.

Dřevostavba s úctou k tradicím a odkazu předků

Manžel má stavební firmu, která realizuje nízkoenergetické dřevostavby, takže o stavebním systému jsme se opravdu nemuseli dlouho rozmýšlet. Už proto, že tady mám kořeny, jsme ale chtěli vybudovat stavení, které maximálně zapadne mezi původní zástavbu. Je to malá vesnice, polovinu z ní tvoří chalupáři, a starou paní, které dům patřil, jsme samozřejmě oba znali. Už z toho důvodu jsme nechtěli její odkaz zničit, spíš mu vdechnout nový život.

S velikou opatrností jsme proto přistoupili jak k bourání původního, tak k výstavbě nového domu. Chlapci z vesnice nám pomohli dům rozebrat jako stavebnici – nakonec nám tu zůstala jen hromada cihel, kamenů, dřeva, hlíny a starých pálených tašek.

Manžel měl už od začátku vizi, že při budování nového domu využije co nejvíce starých materiálů. A myslím, že se mu to podařilo na výbornou. S příbuznými původní majitelky jsme ve stálém kontaktu a moc si naše počínání pochvalují.

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-exterier-zahrada

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-exterier-portal

Moderní materiály a technologie v duchu tradičního statku

Od samého počátku výstavby jsme měli jasno v několika věcech – dřevostavba bude svého předchůdce respektovat v půdorysné velikosti, orientaci, sklonu střechy i umístění a členění i velikosti stavebních otvorů. Jediné, v čem jsme se od původního stavení odchýlili, je výška místností – ty byly na dnešní dobu příliš nízké. Lidé dříve nad umístěním domu přemýšleli mnohem více než my dnes, proč bychom tedy měli cokoliv měnit.

Vzhledem k tomu, že bydlení máme, nijak jsme na výstavbu nespěchali. Právě naopak, chtěli jsme si stavění a budování nové dřevostavby pořádně užít. Obvodové konstrukce domu jsme postavili z moderních, ale ekologických materiálů. Dřevěnou konstrukci jsme vyplnili konopnou izolací a omítli hlínou. Kameny jsme použili do základů a venku na pozemku, hlínu na doizolování sklepů a staré cihly na vybudování akumulačních příček.

A když se nás dodnes zvláště starší generace ptá, kdy budeme interiérové stěny omítat, rádi vysvětlujeme, že potom už by to nebylo ono. Každá cihla je unikátní, na některé je otisk slepičího pařátu, na jiné zase psí packa. Cihly jsou jinak velké, různě křivé, každá má svojí osobnost, svoje kouzlo, svůj duchovní rozměr. Staré trámy nám posloužily jako překlady a původní bobrovka bude využita jako stříška na okolních zídkách.

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-exterier-zahrada-2

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-exterier-zahrada-3

Ideální kombinace: hlína a jíl v interiéru dřevostavby

Díky pomalému tempu výstavby jsme měli možnost vychytat mnoho věcí až v průběhu. Kdybychom na dokončení domu chvátali, věřím, že bychom udělali spoustu chyb. Protože byla do budování zapálená celá rodina, probírali jsme se neustále množstvím různých nápadů. Pustili jsme se i do pro nás nových a nevyzkoušených věcí – například jsem do interiéru zvolili čistě jílovou omítku, kterou jsme si sami dobarvovali přírodními pigmenty.

Protože máme v ložnici integrovanou otevřenou koupelnu, trochu jsme se obávali problémů s vlhkostí. Štít jsme proto ještě vyložili tři centimetry tlustými hliněnými panely, aby byla zajištěna větší absorpce vlhkosti. A řešení se osvědčilo. Nemáme žádné problémy s vlhkostí a nepotřebujeme žádné odsávání vzduchu.

Díky kvalitním materiálům – konopné izolaci a sádrovláknitým deskám v interiéru – také naprosto nepociťujeme žádné problémy s akustikou. Jsme možná až moc izolovaní. Když na jaře soused řezal na cirkulárce, slyšeli jsme ho jen otevřenými dveřmi.

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-interier-obytny-prostor-1

TIP: Chcete zdravé prostředí v domě? Oplácejte stěny hlínou.

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-interier-obytny-prostor-2

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-interier-obytny-prostor-3

Kachlová kamna jsou srdcem dřevostavby

Naší pýchou jsou šedá kachlová kamna, která jsme si nechali vyrobit na zakázku od jednoho šikovného kamnáře. Chtěli jsme po něm, aby nám vyrobil nestejné kachle, které se budou lišit maličko jiným odstínem nebo zrnkem v glazuře tak, aby každá kachle měla svoji osobnost. Hrozně se divil a nakonec chtěl podepsat prohlášení, že přesně takové zadání dostal. Přestože se jedná o ruční práci, většina zákazníků mu totiž každou „kazovou“ kachli reklamuje.

Když k nám dnes přijde návštěva, většinou se ptá, kde jsem sehnali tak zachovalá kachlová kamna. Vypadají skutečně jako z jiné doby. Díky množství akumulačního materiálu – jen starých cihel jsme v interiéru použili neuvěřitelných 30 tun – je dřevostavba krásně teplotně stabilní. V létě se nepřehřívá, a to ani tehdy, když vaříme na kamnech, a v zimě zase nevychládá, ani ve velkých mrazech. S tím souvisí samozřejmě pomalejší náběh, to nám ale vůbec nevadí. Neplatí tak pro nás žádné limity jako pro vlastníky silně zateplených dřevostaveb bez akumulace, kterým i malý zdroj sálavého tepla okamžitě způsobí nepříjemné přehřívání.

TIP: Jak nepřehřát dřevostavbu? Vyberte si správná krbová kamna!

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-interier-kachlova-kamna

Obr.: Ačkoliv kachlová kamna nejsou umístěna přímo uprostřed obytného prostoru, jsou jeho pomyslným středem. Kdo by si myslel, že jde o zdařilou rekonstrukci starého pecařského díla, mýlil by se – jde o ještě zdařilejší repliku. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-interier-kachlova-kamna-2

Zařízení interiéru dřevostavby

Interiérovými doplňky ve stylu Provence, Holandska a Anglie se zabývám už dlouho. Když jsme se rozhodli pro výstavbu nového domu, bylo mi hned jasné, že se jeho interiér stane mým uměleckým výtvorem.

Shánění a ladění je řádně zdlouhavá disciplína a já se navíc nespokojím jen tak s něčím, každý kus musí přesně zapadnout na své místo, přesto mě tahle fáze výstavby neuvěřitelně nabíjí. Koníček se mi nakonec stal i obživou – převzala jsem obchod právě s touto tematikou.

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-interier-doplnky

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-interier-obytny-prostor-4

Obr.: Ladění interiéru dalo skutečně zabrat. Každý prvek byl pečlivě vybírán – některé kusy nábytku a zařízení jsou novodobými replikami starých originálů, některé našla Jitka na půdách a ve stodolách. Najdeme tu i několik kousků vlastní výroby, a dokonce i nábytek z obchodního domu Ikea. Foto: Martin Zeman

Letos tu trávíme své první prázdniny a moc se těšíme na budoucnost. Plánujeme sem jezdit o víkendech a každé léto se sem na celé dva měsíce přestěhovat. Ještě nás čeká spousta práce – doladit zahradu, doopravit klenuté kamenné sklepy, které se manžel rozhodl za každou cenu zachránit a za domem vystavět druhou stavbu, kde chceme skladovat zahradnické nářadí a vybudovat pokoj pro hosty.


O představách dodavatele

milan-brezna-domy-dnes
Milan Března
DOMY D.N.E.S., s.r.o.

Když si je člověk sám sobě stavebníkem i stavitelem, mnohé je jinak než obvykle. Neumím si představit, že bych podobný dům měl postavit „na kšeft". Jsou v něm utopené hodiny a hodiny práce amnožství energie. S manželkou jsme to celé brali jako hru, já jsem byl zapálený do řešení stavební stránky věci, Jitka zase do té interiérové. Mezi námi ještě stojí dcera Natálie, kterou zajímá oboje.

Jsem rád, že se nám podařilo skloubit tradici s modernou a postavit ekologický dům z přírodních materiálů s výbornými vlastnostmi. Obecně mohu říci, že kvalita dřevostaveb neustále stoupá – lidé jsou dnes ochotni si za kvalitní materiály připlatit.

Tento obor stavebnictví je navíc neustále pod drobnohledem, a proto se firmy snaží držet krok. Dřevostavbu je možné postavit za dva měsíce, sám si ale neumím představit, že bych nebyl součástí tak velkého životního kroku. Plánování i budování mě jednoduše baví.

 

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-interier-loznice

Obr.: Ve štítě ložnice jsou nataženy topné kabely, které fungují na stejném principu jako podlahové vytápění. Díky nim je i v zimě v horním patře příjemné sálavé teplo. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-interier-schodiste

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-interier-koupelna kopie

Obr.: To, jaké umyvadlo bude v horní koupelně, nebylo dlouho jasné. Nakonec padla volba na starý lavor se stojanem. Milan plánuje, jak z něj udělá funkční sanitu – napojí ho na odpad a sežene k němu vhodnou baterii. Foto: Martin Zeman


Komentář redaktora

Už cesta ke vchodovým dveřím je lemována keříky levandule. Ostatně vůně této rostliny, typické právě pro francouzskou Provence, se jemně line celým domem. Možná ji člověk cítí už z toho důvodu, že po překročení prahu se ocitne v úplně jiné dimenzi. Tradiční česká vesnice zmizí a za okny jako bychom slyšeli šumět teplé moře.

Netradiční interiér je více než jen designem, je celým životním stylem. Skláním se před precizní a detailní prací obou stavebníků, která z obyčejného vesnického stavení vykouzlila místo s nádechem exotických dálek. Přeji celé rodině Milana a Jitky, aby se jim v jejich prázdninovém stavení žilo přesně podle jejich představ.


navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-exterier-vstup

Obr.: Hnědo béžová fasáda s jemnou strukturou stavebníky pořádně pozlobila. Při aplikaci a krátce po ní měla úplně jiný barevný odstín, než který si přáli. Naštěstí po úplném vytvrdnutí svůj pomerančový nádech změnila. Foto: Martin Zeman


Technické parametry

Velikost pozemku: 396 m2
Zastavěná plocha: 65 m2
Užitná plocha: 103 m2
Spodní stavba: základová deska, nepodsklepeno
Stavební systém: panelová dřevostavba, difuzně otevřená skladba
Tepelná izolace: konopí
Fasáda: omítaná
Střecha: sedlová
Střešní krytina: pálená taška
Schodiště: dvoramenné, systém K-KONTROL
Okna: dřevěná eurookna
Zasklení: trojité zasklení
Podlahová krytina: suchá podlaha Fermacell, v budoucnu dřevěná
Vytápění: kachlová kamna na dřevo
Skladba stěny směrem zvenku: omítka, konopná rohož, sádrovláknitá deska Fermacell, dřevěná rámová konstrukce vyplněná konopnou izolací, deska Fermacell-Vapor, konopná izolace předstěny, sádrovláknitá deska Fermacell, hlíněná omítka
Celková tloušťka stěny: 355 mm
Hodnota U: 0,141W/m2K

navsteva-drevostavby-bydleni-s-vuni-provence-domy-dnes-pudorys


Redakčně upracevo pro web
Foto: Martin Zeman

Získejte pro svou dřevostavbu inspiraci a zkušenosti druhých

Redakční návštěvy dřevostaveb jsou nedílnou součástí časopisů DŘEVO&stavby a sruby&roubenky, ve kterých vám představujeme zajímavé dřevostavby, včetně příběhu jejich vzniku, zkušeností majitelů s výstavbou i bydlením v dřevostavbě, a v neposlední řadě také jejich reference na dodavatele dřevostaveb.

Chci ukázkové číslo časopisu DŘEVO&stavby

Chci ukázkové číslo časopisu sruby&roubenky

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop