Beskydská chalupa aneb moderní dřevostavba současnosti

Beskydská chalupa aneb moderní dřevostavba současnosti

Lucie Němcová | Středa, 13. leden 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Je krásné, když přijdete na nějaké místo a víte, že tady to bude. Tady budete doma. Hledání končí. A to místo vám pak pomůže vytvořit konkrétní podobu domu. Vaše představy spolu s krajinou a dalšími specifiky dané lokality udají zřetelný směr. I to je příběh této novodobé chalupy.

Vše začalo nalezením místa, které nás s ženou na první pohled nadchlo, a bylo nám jasné, že tady chceme mít dům. Rozhodnutím postavit si dřevostavbu jsme pak jen přirozeně respektovali místní tradici dřeva jako lokálního stavebního materiálu. Architekti se museli popasovat se striktními podmínkami chráněné krajinné oblasti Beskydy a také s našimi požadavky.

Chtěli jsme postavit skromný dům se současným architektonickým vyzněním. Byl pro nás důležitý co největší společný obytný prostor (kuchyně, jídelna a obývací část), aby se v něm mohla sejít celá rodina a přátelé. Přáli jsme si také otevřený prostor obytné místnosti přes patro do střechy a vizuální propojení s horním pokojem. Požadavkem byl současně maximální výhled do nádherné okolní krajiny, dobré přirozené osvětlení a nízkoenergetický standard.

beskydska-chalupa-stit-domu

Výška terénu: Dům je elegantně zapuštěn do svahu, takže v určitém místě můžeme z obytného prostoru vyjít přímo na zahradu bez výškového rozdílu. Zákoutí přímo zve k relaxaci a spočinutí zrakem v krajině. Foto: Jiří Ernest


Realizace dřevostavby trvala 2 roky

Realizace trvala přibližně dva roky. Dům stavěla firma na klíč podle dokumentace pro provedení stavby připravené od architektů. Sami jsme si zajistili v součinnosti s architekty dodavatele dřevěných podlah, dveří, schodiště, krbových kamen a realizaci vnitřních hliněných omítek. V posledním roce postupně dokončujeme venkovní úpravy a zahradu, což také řešíme subdodavatelsky.

beskydska-chalupa-ve-svahu

Pozemek: Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny. Podle starobylého učení feng shui ukázkové místo pro dům. Zahrada stále zraje v čase a rozrůstá se. Foto: Jiří Ernest


"Pokud bych se rozhodoval znovu, přemýšlel bych o kvalitním dozoru stavby."


beskydska-chalupa-terasa

Terasa: Dostatek prostoru, který terasa u domu nabízí dovoluje každému kdo na ni vstoupí si vychutnat pohled na okolní a ničím nerušenou krajinu. Foto: Jiří Ernest


Mohlo by vás zajímat...

Stavební dozor při stavbě domu je klíčovým
 

Když se v dřevostavbě hezky bydlí

Je to dům, ve kterém se cítíme dobře a jsme v něm nesmírně rádi. Měřítko a zvolená dispozice funguje s užíváním domu jak pro nás dva, tak pro setkání s celou rodinou. Každý si zde najde místo pro sebe – v přízemí se může setkat se všemi u velkého jídelního stolu nebo u vyhřátých kamen, nebo si může jen vychutnávat výhled na terase, anebo si jít zalenošit a pozorovat hvězdy do horního podkrovního pokoje. Otevřený prostor obytného prostoru do patra a velké prosklení směrované do přírody nám dává pocit velké volnosti a vzdušnosti. Můžeme také maximálně vnímat dění venku, což se nám zdá úžasné.

beskydska-chalupa-interier-vyvysena-strecha

Vzduchotechnika: Dům je řešen jako nízkoenergetický a je vybaven nuceným větráním s rekuperací. Pohledově přiznané rozvodné potrubí je vedeno pod střešními trámy. Foto: Jiří Ernest

beskydska-chalupa-interier-kuchyn-s-obyvacim-pokojem

Obytný prostor: Otevření přízemí přes dvě patra až do trámoví šikmé střechy dodává i plošně malé místnosti pocit velikosti a rustikální atmosféru. Foto: Jiří Ernest


"Užíváme si přírodní materiály domu, hlavně interiérové hliněné omítky s příměsí sušené kopretiny."


beskydska-moderni-chalupa-interier-kamna

Kachlová kamna: Jakápak by to byla chalupa bez pořádných kachlových kamen, která jsou středobodem obytného prostoru. Nejen svou velikostí, ale i barvou poutají naši pozornost. Foto: Jiří Ernest

beskydska-chalupa-interier-loznice

Podkroví: Stylový podkrovní pokoj má příchuť prázdninové horské chalupy. Nejklidnější místo celého domu. Foto: Jiří Ernest

Otázky na architekty


Jak začal příběh domu?

Příběh domu odstartoval nádherný pozemek na jižním dosti příkrém svahu s překrásným výhledem na oblast Hostýnsko-vsetínské hornatiny. Už jen to místo nám učarovalo. Na místě se nacházela malá podsklepená rekreační chata, na jejímž základě měl být postaven nový dům. Umístění stavby bylo tedy dáno. Požadavkem stavebníků byl návrh horské chalupy, která bude využívána převážně nejstaršími členy rodiny, ale zároveň bude schopna pojmout celou rodinu a přátele.

Čím byl ovlivněn koncept objektu?

Navrhli jsme dům, jehož koncepci značně ovlivnilo umístění v CHKO Beskydy a čerpání inspirace původní lidové architektury, nicméně princip domu odpovídá současnému pojetí architektury horské chalupy řešené jako dřevostavba.

Můžete nám přiblížit dispozici stavby?

Dům má jednoduchý obdélníkový tvar – vnitřní prostor přízemí je rozdělen velkou vstupní předsíní na část s ložnicí, koupelnou s technickým zázemím a toaletou a na velkou obytnou část, která je otevřená přes dvě patra. Důležitým prvkem v této části jsou sytě červená kachlová kamna, kolem kterých se točí dřevěné schodiště do otevřené galerie, kde je pracovna, toaleta a velká ložnice. Toto propojení je důležitým komunikačním prvkem v domě.

V interiéru jsou na stěnách použité světlé hliněné omítky s příměsí sušené kopretiny, která dodává omítce jemnou strukturu a drobné žíhání. Přiznaná dřevěná nosná konstrukce sedlové střechy a podbití umocňuje atmosféru dřevostavby.

Obytná část domu s obrovským oknem na východ a s proskleným výklenkem orientovaným na jihozápad dává možnost majitelům sledovat krásné výhledy z interiéru a sledovat krajinu v závislosti na denním osvětlení. Důležitý je velký přesah střechy kryjící vstupní prostor a část terasy přístupné z obytného prostoru, který poskytuje potřebné závětří a prostor pro ukrytí v případě deště nebo slunce.

Co bylo na projektu nejnáročnější?

Největší výzvou návrhu bylo dispozičně připravit obytný prostor na různé příležitosti tak, aby se v něm dobře cítil třeba samotný člen rodiny a naopak aby se tam vešla celá rodina. Vymysleli jsme mobilní kuchyňský ostrůvek, který se v případě potřeby může po místnosti různě přemisťovat.

Co vás potěšilo a jakou si odnášíte zkušenost?

Realizace nás utvrdila v používání přírodních materiálů, jako jsou hliněné omítky, v maximální možné míře. Těší nás, že se podařilo navrhnout stavbu respektující požadavky CHKO Beskydy a přitom najít soudobou podobu chalupy, která vyhovuje jejím obyvatelům.

MOAD-architekti
Ing. arch. Darja a Ondřej Kafkovi
MOAD architekti s.r.o.


Technické parametry

  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 90 m2
  • Užitná plocha: 130 m2
  • Konstrukční systém: two by four s využitím Ekopanelů z lisované slámy
  • Teplo a větrání: elektrokotel a doplňkový zdroj kachlová kamna, vzduchotechnika s rekuperací
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,13 W/m2K

beskydska-moderni-chalupa-pudorys-1NP

beskydska-moderni-chalupa-pudorys-2NP

DaS 3-2017

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop