Dana Jakoubková | Pondělí, 16. listopad 2020 |
Úřední diktát může stavebníkovi udělat tlustou čáru přes jeho sen. Chráněná krajinná oblast nebo jen obyčejný venkov posune jeho představy do patřičných mezí, které musejí být v kontextu s celkovým vzhledem lokality. Bungalov, který Lubor s Helenou navrhli pro krajinu Josefa Lady, se mu také musel podřídit. Jako hendikep to majitelé domu ale necítí.
Chtěli jsme bungalov
Po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí jsme dospěli k názoru, že bude nejlepší postavit si vlastní dům, ideálně v soběstačném městě jihovýchodně od Prahy. Na dobrý pozemek jsme nakonec narazili v malé obci, ale byla to láska na první pohled.
Pozemek byl jen mírně svažitý a nebylo třeba výrazně zasahovat do terénu kvůli výstavbě. Celá jeho severozápadní hranice byla navíc zarostlá zelení, což významně podpořilo pocit soukromí. Důležitý byl i fakt, že do lesa to bylo dvě stě metrů a hned za domem rybník.
Jsme s manželkou podobné typy v tom, že nechceme být tuctoví a chceme jít trochu jinou cestou než všichni ostatní. Samosebou jsme zvažovali všechna pro a proti, ale nakonec rozhodl pocit, že dřevo by mohlo být tím správným materiálem pro dům, a také rychlost s jakou se dřevostavba dá postavit. Cenu ani energetickou náročnost jsme tou dobou příliš neřešili.
O podobě domu u nás panovala vzácná shoda – chtěli jsme bungalov. V zásadě jedinou nejasností, o které jsme dlouho diskutovali, byl typ střechy. Paradoxně nám to pomohlo vyřešit vyjádření ze stavebního úřadu, který vyžadoval střechu sedlovou. Protože jsme oba se ženou z oboru, architektonickou studii jsme řešili sami, respektive především se na tom podílela manželka.
Navrhla přízemní, nepodsklepený dům ve tvaru „T" na základové betonové desce a jehož centrální část kryje střecha pod úhlem 25 stupňů a vlastně jen doplňuje a tak trochu ozvláštňuje obě zbývající, ale už plochá křídla.
Fasáda: Obě křídla domu jsou jasně identifikovatelná i různým materiálem a barvou fasády, konkrétně bílou omítkou a smrkovými palubkami s lazurou. Foto: Martin Zeman
Venkovský vzhled: Územní rozhodnutí nadiktovalo stavebníkům sedlovou střechu. Ta však kryje jen křídlo v ose sever-jih, které je vidět z příjezdové komunikace. Foto: Martin Zeman
Výběr dodavatele dřevostavby
Na ceně jsme se netočili ani v případě výběru dodavatele stavby. Podstatný byl přístup firmy a velmi dobré reference. Zpočátku trochu vázla komunikace s projektantem prováděcího projektu dřevěné konstrukce, ale to se rychle vyřešilo. Jednání s realizační firmou bylo naprosto bez problémů, vše bylo velmi dobře připraveno a nejspíše proto jsme ze stavby neměli vůbec obavy. Teď už tu bydlíme nějaký ten rok a rozhodně nelitujeme.
Dokonce ani toho, že se nejedná o město s kompletní občanskou vybaveností. Jediné, co nás trochu mrzí, je to, že jsme podcenili prvotní obhlídku terénu. Když jsme totiž začali spolu se sousedy likvidovat onen výše zmíněný porost v plotě a jeho okolí, zjistili jsme jak pěkný výhled na rybník máme. To nebylo při přípravě domu přes zmíněnou zeleň vůbec patrné, a kdybychom o domě mohli přemýšlet znovu, možná bychom uvažovali o patře nebo alespoň oknech právě jeho směrem.
Pozdě bycha...: Že mají za domem rybník majitelé věděli, ale byl ukrytý za hradbou neproniknutelné zeleně na severozápadní straně. Proto dům otevřeli hlavně na jih a západ. Nejvíc by si užili výhledu na něj ve 2. NP, ale jednoznačně chtěli bungalov a ten si nemohou vynachválit. Foto: Martin Zeman
obr.: I diktátu územního rozhodnutí je možné dostát tak, aby se vlk nasytil a koza zůstala celá. Mnohem těžší je ale najít firmu, která vám postaví přesně to, co potřebujete. Foto: Martin Zeman
Komentář dodavatele
Stavba byla limitována a do značné míry i omezena charakterem pozemku a přístupem na něj. Bylo nutno více plánovat a koordinovat dodávky na stavbu, ale i třeba samo parkování montážní aut, protože vjez na pozemek byl úzký, sevřený mezi dva sousední pozemky, a kolem stavby bylo opravdu málo místa. Pro nás jako realizátora stavby bylo ale výhodou, že stavebníci byli oba technicky velmi zdatní ve stavebním oboru, což nebývá obvyklé. Komunikace a řešení drobných problémů tak bylo mnohem jednodušší.
Ing. Martin Růžička
PENATUS s.r.o.
Kde to tepe: Srdce domu je v obývací místnosti, kterou tvoří kuchyně, jídelna a klidová zóna. Je umístěna strategicky uprostřed domu a téměř vždy jí musíte projít. Přestože kuchyňský ostrůvek majitelka původně nechtěla, ukázal se jako dobrá volba; každá návštěva se automaticky posadí kolem něj. Rodina zase najraději zasedne za jídlení stůl. Neprůzvučné dveře stejně jako interiérové příčky vyvrací obavy odpůrců sádrokartonu o šíření hluku. Majitelé prý nemají žádný problém s ložnicí vedle obytného prostoru. Foto: Martin Zeman
Pojítko: Prvek okenních „štěrbin" se opakuje v celém domě. Pohledově nejzajímavější je kompozice v kuchyni, kde je okno opticky integrováno do těla linky. Foto: Martin Zeman
"Řízené větrání s rekuperací je skvělá věc. Jakmile to ale venkovní podmínky dovolí, otevíráme okna na terasu."
Komentář redaktorky
Je mi sympatické, že majitelé nejsou zajatci evangelia trendů a úspor a kdyby stavěli znovu, klidně by prolomili velkoplošným oknem severní fasádu. A to jen proto, že nabízí hezčí výhled. Pro mě je takové opodstatnění skoro dojemné. Ukazuje, že prožitek z domova nelze vměstnat do šablon ani do kalkulačky.
Dana Jakoubková
redaktorka
Úvaha: Důležitou podmínkou dřevostavby byla pro majitele difuzně otevřená konstrukce. Nebýt toho, že se jedná o bungalov, tak by měli pasivní dům – skladba stěny i blower door test podmínky splňovaly. Foto: Martin Zeman
Sociální zázemí: V tomto směru disponuje dům nadstandardním prostorem. V domě jsou tři toalety, z toho jedna samostatná, a dvě koupelny. Děti a hosté mají k dispozici tu s vanou, rodiče pak mají jen pro sebe bezbariérový sprchový kout hned u ložnice. Foto: Martin Zeman
Oblíbené místo: Dřevo hraje první housle i v ložnici, která je oblíbeným místem majitelky domu. Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Dotace: na solární panely
- Zastavěná plocha: 247 m2
- Užitná plocha: 200 m2
- Konstrukční systém: lehký dřevěný skelet Two by Four
- Teplo a větrání: teplovzdušné vytápění / větrání s rekuperací ATREA , akumulační zásobník IZT, solární teplovodní panely, mřížky v podlaze, podlahové vytápění, sekundární zdroj krbová vložka
- Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,15 W/m2K
- Autor projektu: Ing. arch. Helena Bačíková
- Realizace: PENATUS s.r.o., www.penatus.cz
Líbí se vám tato dřevostavba a zajímá vás její přibližná cena? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Ryze česká společnost PENATUS s.r.o. byla založena v roce 1995. Od svého vzniku navrhuje, staví a vyvíjí moderní dřevostavby. Zkušenosti z více než 250 individuálních staveb a domů se snaží zúročit i v nabídce svých dalších služeb. Nabízí návrhy a realizace dřevostaveb, včetně pasivních, domy dle individuálního návrhu, i typové projekty.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Vaše komentáře (2)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Originální roubenka s odvážným interiérem vyrostla v malé jihočeské vesničce
Přes dvě stě let tu bývaly lázně, než zdejší léčivý pramen zanikl. Dnes je to malá jihočeská vesnička. V posledních letech se přece jen rozrůstá, svoji atmosféru ale neztrácí…
-
Roubenka na konci světa
Z dálnice se odbočí na silnici nižší třídy, o kus dál pak ještě na užší komunikaci. To už se jede jen mezi lesy, poli a loukami. Pak navigace velí sjet na ještě užší silničku,…
-
Džungle mezi paneláky
Každá redakční návštěva je jiná, protože každý dům žije se svými majiteli svůj originální příběh. Nahlédnout pod pokličku tomuhle konkrétnímu byl v pravdě výjimečně silný…
-
Z původně plánované rekonstrukce zděného domu se vyklubala stavba nové dřevostavby
„Dům se dá postavit, ale domov se musí vytvořit," pronesla na konci našeho povídání sympatická maminka Zuzana a s láskou se rozhlédla po nesmírně harmonickém prostoru, který už dva…