Časopis DŘEVO&stavby 4/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Dřevostavba v kraji Josefa Lady: <small>Láska na první pohled</small>

Dřevostavba v kraji Josefa Lady: Láska na první pohled

Dana Jakoubková | Středa, 26. červenec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Úřední diktát může stavebníkovi udělat tlustou čáru přes jeho sen. Chráněná krajinná oblast nebo jen obyčejný venkov posune jeho představy do patřičných mezí, které musejí být v kontextu s celkovým vzhledem lokality. Bungalov, který Lubor s Helenou navrhli pro krajinu Josefa Lady, se mu také musel podřídit. Jako hendikep to majitelé domu ale necítí.

Po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí jsme dospěli k názoru, že bude nejlepší postavit si vlastní dům, ideálně v soběstačném městě jihovýchodně od Prahy. Na dobrý pozemek jsme nakonec narazili v malé obci, ale byla to láska na první pohled. Pozemek byl jen mírně svažitý a nebylo třeba výrazně zasahovat do terénu kvůli výstavbě. Celá jeho severozápadní hranice byla navíc zarostlá zelení, což významně podpořilo pocit soukromí. Důležitý byl i fakt, že do lesa to bylo dvě stě metrů a hned za domem rybník.

dřevostavba do L s garáží

Jsme s manželkou podobné typy v tom, že nechceme být tuctoví a chceme jít trochu jinou cestou než všichni ostatní. Samosebou jsme zvažovali všechna pro a proti, ale nakonec rozhodl pocit, že dřevo by mohlo být tím správným materiálem pro dům, a také rychlost s jakou se dřevostavba dá postavit. Cenu ani energetickou náročnost jsme tou dobou příliš neřešili.

Řízené větrání s rekuperací je skvělá věc. Jakmile to ale venkovní podmínky dovolí, otevíráme okna na terasu

dřevostavba s dětským hřištěm

O podobě domu u nás panovala vzácná shoda – chtěli jsme bungalov. V zásadě jedinou nejasností, o které jsme dlouho diskutovali, byl typ střechy. Paradoxně nám to pomohlo vyřešit vyjádření ze stavebního úřadu, který vyžadoval střechu sedlovou. Protože jsme oba se ženou z oboru, architektonickou studii jsme řešili sami, respektive především se na tom podílela manželka. Navrhla přízemní, nepodsklepený dům ve tvaru „T" na základové betonové desce a jehož centrální část kryje střecha pod úhlem 25 stupňů a vlastně jen doplňuje a tak trochu ozvláštňuje obě zbývající, ale už plochá křídla.

interiér dřevostavby

Na ceně jsme se netočili ani v případě výběru dodavatele stavby. Podstatný byl přístup firmy a velmi dobré reference. Zpočátku trochu vázla komunikace s projektantem prováděcího projektu dřevěné konstrukce, ale to se rychle vyřešilo. Jednání s realizační firmou bylo naprosto bez problémů, vše bylo velmi dobře připraveno a nejspíše proto jsme ze stavby neměli vůbec obavy.

I diktátu územního rozhodnutí je možné dostát tak, aby se vlk nasytil a koza zůstala celá. Mnohem těžší
je ale najít firmu, která vám postaví přesně to, co potřebujete.

Teď už tu bydlíme nějaký ten rok a rozhodně nelitujeme. Dokonce ani toho, že se nejedná o město s kompletní občanskou vybaveností. Jediné, co nás trochu mrzí, je to, že jsme podcenili prvotní obhlídku terénu. Když jsme totiž začali spolu se sousedy likvidovat onen výše zmíněný porost v plotě a jeho okolí, zjistili jsme jak pěkný výhled na rybník máme. To nebylo při přípravě domu přes zmíněnou zeleň vůbec patrné, a kdybychom o domě mohli přemýšlet znovu, možná bychom uvažovali o patře nebo alespoň oknech právě jeho směrem.

interiér dřevostavby ložnice


Komentář dodavatele
Ing. Martin Růžička
PENATUS s.r.o.

Stavba byla limitována a do značné míry i omezena charakterem pozemku a přístupem na něj. Bylo nutno více plánovat a koordinovat dodávky na stavbu, ale i třeba samo parkování montážní aut, protože vjez na pozemek byl úzký, sevřený mezi dva sousední pozemky a kolem stavby bylo opravdu málo místa. Pro nás jako realizátora stavby bylo ale výhodou, že stavebníci byli oba technicky velmi zdatní ve stavebním oboru, což nebývá obvyklé. Komunikace a řešení drobných problémů tak bylo mnohem jednodušší.

Komentář redaktorky
Dana Jakoubková

Je mi sympatické, že majitelé nejsou zajatci evangelia trendů a úspor a kdyby stavěli znovu, klidně by prolomili velkoplošným oknem severní fasádu. A to jen proto, že nabízí hezčí výhled. Pro mě je takové opodstatnění skoro dojemné. Ukazuje, že prožitek z domova nelze vměstnat do šablon ani do kalkulačky.

Pro tuto dřevostavbu můžete hlasovat v anketě Dřevostavba roku, kde také najdete více fotografií, technické parametry domu a půdorysy.

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop