Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis DŘEVO&stavby 5/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 5/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Dřevostavba ve stylu francouzské Provence jako dům na stáří

Dřevostavba ve stylu francouzské Provence jako dům na stáří

Dana Jakoubková | Středa, 04. říjen 2017 |

Působí jako dynamičtí lidé, v duši jsou ale romantiky, kteří se zhlédli ve francouzské Provence. Ač nejsou ve stavebnictví či architektuře kovaní, „dům na stáří" si sami navrhli a bez větších investic ho vkusně a stylově zařídili. Ani nejlepší fotografie však nedokáže přenést atmosféru, kterou v reálu dýchá tento jednoduchý, malý domek Dáši s Daniela.

Postavit si luxusnějšího dřevostavbu na stáří

I když jsme lidé poměrně aktivní, ani my jsme se nevyhnuli pomyšlení na trable důchodového věku. Vlastnili jsme rodinný dům situovaný ve svahu a pozemek se velice obtížně udržoval, ať už jde u sekání trávy nebo odrhování sněhu z příjezdové cesty. Jednoho dne bylo evidentní, že ve vyšším věku už by tento aspekt mohl znamenat problém. Dům měl navíc obytnou plochu dvě stě metrů čtverečních a po odchodu dětí do vlastního to byl pro nás dva zbytečný prostor, navíc energeticky a tím pádem i finančně náročný. To nás přimělo k úvahám postavit si něco menšího a zároveň luxusnějšího na stáří.

dřevostavba přízemní bungalov
Dřevostavbu jsme vybrali jednomyslně

Rozhodujícím kritériem byla energetická úspora, pořizovací cena a rychlost realizace. Měli jsme představu pouze o velikosti obytné plochy a jistotu, že chceme dům přízemní. Vzhledem k tomu, že jsme bydleli ve výjimečně krásné lokalitě, nevěřili jsme, že by se nám podařilo sehnat pozemek, který by vyhovoval. A přece se to povedlo. Okouzlil nás na první pohled orientací i proto, že byl v rovině. Tento faktor byl pro nás daleko příjemnější a využitelnější. Zbývalo vybrat dům.

interiér dřevostavba
Vzorové projekty dřevostaveb stále nebyly to pravé

Prohlíželi jsme na internetu různé vzorové projekty, ale stále to nebylo ono. Nakonec jsme si variantu šitou na míru našim představám o pohodlném bydlení nakreslili sami. Náčrt jsme předali vybranému dodavateli stavby, který sídlí v naší bezprostřední blízkosti. O volbě firmy rozhodla především pružná komunikace, méně náročná doprava, ale i víra, že nám postaví domek, kterým si v okolí vybuduje dobrou reklamu.

moderní montovaná dřevostavba
Spolupráce s dodavatelem dřevostavby byla vzorná

Rozhodně jsme se nezklamali. Spolupráce s vybranou firmou byla vzorná, respektovali naše přání a vždy se snažili odbornými radami pomoci. Nevyužívali jsme žádného architekta, vše jsme stavěli výhradně podle našich představ o pohodlí a zkušeností. Vybraný dodavatel stavby zajistil hrubou stavbu a částečně i vnitřní úpravy, zbytek jsme si budovali sami nebo za pomoci drobných subdodavatelů.

přízemní dřevostavba interiér
V krbových kamnech jen přitápíme

Hlavním a jediným zdrojem energie je u nás elektřina. Dům vyhřívají topné fólie zabudované ve stropě, které se často využívají v severských zemích. U nás tomu lidé nějak nechtějí uvěřit. My ale můžeme potvrdit, že je to luxusní topení a že bylo naším nejlepším rozhodnutím, ke kterému nás přivedl jeden z pražských veletrhů. Pořizovací cena tohoto topení je nízká a všechny stěny zůstanou volné – nikde nepřekáží žádné radiátory. I provozně-ekonomicky je tento systém úžasný. Oproti šededesáti tisícům za topení ve starém domě nás v novém vyjdou celkové náklady na bydlení, tedy včetně topení, na pětadvacet tisíc ročně. Topení lze navíc ovládat přes internet a každá místnost je regulovatelná samostatně. Prostě luxus. V krbových kamnech přitápíme jenom pro pohodu a příjemnou atmosféru. Nezbytné to není. Při tak nízkých nákladech na elektřinu jsme si mohli pořídit i řízené větrání, je to jistě i praktické. Ale v tomto jsme trochu staromódní a raději otevíráme jen okna. Tak nám to vyhovuje, cítíme v tom volnost.

Malá a praktická dřevostavba

Výhodou našeho bydlení je praktičnost. Celý dům je za chvilku uklizený, vinylové podlahy a dlažba jsou snadno omyvatelné, takže není problém proběhnout domem v botách. Vše je v rovině a na dosah, pokoje máme propojené s terasou a velmi často využíváme venkovního posezení, kam se dostaneme suchou nohou z obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní. Pravdou je, že dům není uzpůsoben pro velká rodinná setkání – když se sejde celá rodina, je nás šestnáct. Proto plánujeme tato setkání na období, kdy je možné využít zahrady a terasy. Vycházíme z toho, k čemu je dům určen, což je naše celoroční bydlení, a to nám zaručuje maximální pohodlí. Návštěvy nejsou každodenní záležitostí. Velmi využívanou a potřebnou částí domu je pak dílna umístěná za venkovním posezením.

Venkovský styl Provence dřevostavbě sedí

Dům jsme se snažili zařídit v praktickém venkovském stylu. Inspirací nám byl styl Provence, ale vše je naše vlastní tvorba. Ani nábytek jsme žádný nekupovali nový. Prostě jsme vzali ten, který už jsme měli, rozmístili ho a všechen natřeli do jednotné barvy. Bydlíme tu čtvrtým rokem a po dosavadních zkušenostech nám nic nechybí, nic bychom neměnili. Jediným menším problémem je méně světla v obývacím pokoji s jídelnou a kuchyní, což je tím, že v kuchyni jsme udělali malé okno, abychom nenarušili venkovský vzhled domku. Má to své výhody i nevýhody. Nevýhodou je méně světla, výhodou je soukromí – ze strany ulice není vidět večer do domu. Větší okno by se neobešlo bez venkovních žaluzií, které jsme nechtěli. Mohli jsme to sice vyřešit světlovodem, ale nějak jsme si to neuvědomili včas a kvůli stropnímu topení to už teď nejde. Ale je to detail. Celkově jsme s tímto dřevěným domkem nesmírně spokojeni.


Komentář dodavatele stavby
Ing. Jaromír Eisman
PALIS s. r. o.

Byla to taková pohodová stavba. Investoři se na ni zodpovědně připravovali, měli ve všem jasno. Obvykle největší problém ve výstavbě, nerozhodnost a výběr materiálů v dokončovacích pracích, nás jako dodavatele minul, investoři si velkou část realizovali sami. Nepouštěli se do žádných "zázračných" technologií, vše podřídili vlastnímu pohodlí a jednoduchosti a po technické stránce nenáročnosti domu. Sedlová střecha bez valby, bez nároží a úžlabí, konstrukčně jednoduchá a bezporuchová, je přesto u venkovské stavby s ohledem na okolní zástavbu "půvabná". Přál bych sobě i ostatním dodavatelům pouze takové investory.

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Sláma v moderním kabátě

  Sláma v moderním kabátě

  Nikdy by mě nenapadlo, že bych na stavební parcele o rozloze 640 metrů čtverečních uprostřed zástavby zděných domů našel dům ze slámy. A když, tak ve stylu chalupy s doškovou…

 • Jak se pálavský sen stal skutečností

  Jak se pálavský sen stal skutečností

  Jsme národem chalupářů, v posledních letech si ale stále více lidí, pokud mají tu možnost, pořizuje takzvané víkendové domy – novostavby nebo rekonstruované objekty v moderním…

 • Nová dimenze víkendového bydlení

  Nová dimenze víkendového bydlení

  Jedu na chatu! – Kolikrát za léto (a často i v průběhu roku) toto oznámení slýcháme! Vždy si při tom představíme jednoduchou stavbu, ovšemže ze dřeva, někde u lesa, řeky či…

 • Střídmost v pánském stylu

  Střídmost v pánském stylu

  Jasný záměr, dané termíny a rychlé zhmotnění – tak by se dala stručně shrnout cesta za tímto minimalistickým bydlením. Nejvyšší hodnotou není vždy dům, který se vyjímá v…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner