Tisk
Dynamika dřevostavby ve stylu aristokratů se točí v kruhu (foto videospot)

Dynamika dřevostavby ve stylu aristokratů se točí v kruhu (foto videospot)

Dana Jakoubková | Středa, 11. říjen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Pokud by se jednalo o večírek, pak by tento dům působil mezi „hosty" bez výrazných architektonických ambicí jako aristokrat; elegantní, dobře vychovaný, bez okázalých gest. Jeho sebejistota by vycházela z výjimečnosti – parcely, dispozic, stylu i designu. Procházíme s majitelem zahradou podobnou parku, kde voní vzduch a za plotem je slyšet koně. No jistě, i to ke šlechticům patří.

Jako správné sídlo je dům rozlehlý, a přitom se v něm neztratíte. Má dobře poskládané útulno. A přesto, že je hranatý, jeho dynamika se točí v kruhu. Než jsme ho obešli i prošli, bylo jasné, že „dobrý původ" je k nezaplacení.

Proč jsme si vybrali dřevostavbu? Nešlo o náklady, ale o materiál. Chtěli jsme bydlet ve dřevě a chtěli jsme, aby bylo maximálně využito v exteriéru i uvnitř. Líbí se nám pohledově i pocitově, je to pro nás mnohem přijatelnější volba než bílý štuk a omítka.

moderní dřevostavba s bazénem
Stavba dřevostavby: Soulad s architektem je zásadní

Vybrali jsme si prvního architekta a zaplatili studii domu. Ale pak jsme pochopili, že máme tak přesnou a vlastně neměnnou představu o domově, že ho našimi požadavky spíše trápíme. Že to, co chceme my, není jeho styl. Možná to bylo tím, že se ani nepřišel podívat na parcelu. Možná jsme se jen duchovně nepotkali.


Další fotografie dřevostavby si prohlédněte ve foto videospotu


Soulad jsme našli až s architektkou, která nejenže navrhla dům i s vedlejšími objekty – pergola, sauna, garážové stání a bazén, ale i jeho interiér do nejmenších detailů včetně nábytku a různých praktických vychytávek. Líbila se nám svým komplexním přístupem k zakázce. Její výstupy nebyly pouze ve formě skici, nýbrž i počítačových výkresů jako podkladu pro projektantskou firmu a jednotlivá řemesla subdodávek. Postarala se i o autorský dozor během realizace stavby a výběr zařizovacích předmětů – sanity, podlah, armatur, vypínačů, svítidel, střešní krytiny, okapů, prostě všeho, co bylo třeba.

terasa dřevostavby
S volbou dodavatele dřevostavby si dejte záležet

Původně jsme chtěli stavět současně s příbuznými na sousedících tisícimetrových pozemcích. Oni si to ale rozmysleli a my přikoupili jejich parcelu a k tomu ještě vzdálený cíp se vzrostlými ořešáky od jiného majitele. Ve výsledku jsme získali plochu skoro tři tisíce metrů čtverečních, na kterých mohla vzniknout tahle úžasná zahrada.

Zprvu jsme uvažovali o klasické sloupkové konstrukci. Měli jsme ale velký strach, abychom nevybrali firmu, která ty sloupky a OSB desky jen tak nějak zpytlíkuje. Pak jsme dostali od jiného stavebníka doporučení na dodavatele, který používá technologii CLT panelů, a po setkání se zástupcem firmy jsme se jednoznačně rozhodli pro tento stavební systém. Tato technologie díky přesnému opracování panelů již ve výrobě zásadně eliminuje chyby na stavbě, je dobře predikovatelná a líbilo se nám také to, že použitím panelu už je rovnou vyřešená interiérová stěna ve finální podobě. A my jsme chtěli dřevo maximálně přiznat.

interiér dřevostavby obývák panely

Vybraná firma dodala hrubou stavbu včetně střechy a fasády, a na zbývající subdodávky řemesel, jsme si najali jinou firmu, která koordinovala práce také velice dobře. A nebylo to nic jednoduchého, protože jsme měli specifické požadavky, jako třeba bezfalcové dveře z masivu nebo dveře v chodbách, které jsou až do stropu a navíc zajíždějí v kolejnici do stěny. Také jsme nechtěli žádné soklové lišty. Pro úplný klid jsme si najali technický dozor, a to pána velice zkušeného a precizního, který na obě firmy dohlížel jako supervizor.

CLT panel, to je něco extra

Při stavbě nám jednou napršelo do domu, protože vichřice utrhla zakrývací fólii ze střechy. Naštěstí jsme byli ve fázi hrubé stavby, tedy stály jen panely na základové desce. Zprvu jsme byli dost vyděšení, protože panely byly nasáklé vodou. Ale zástupce dodavatele hrubé stavby nás uklidnil s tím, že voda je jen ve vrchní vrstvě panelu a s vlhkostí se popasuje. A skutečně, žádná větší škoda nenastala a dnes to není nikde vidět. Kdyby byl panel sendvičový jen na bázi dřeva, tak to patrně dopadlo mnohem hůř. Masivní dřevěný panel se i při extrémní vlhkostní zátěži zachoval výrazně lépe.


Komentář architektky
Mgr. art. Lucia Kocmanová

Snem majitelů bylo bydlet ve dřevě, avšak bez rustikálních prvků. Jednoduše a moderně, mít spoustu vestavěného úložného prostoru tak, aby zůstal dostatek volného místa k životu jak rodičům, tak i dětským obyvatelům domu. Rozdělení prostoru na každodenní, rodinný v přízemí a pracovní, hrací a hostinský v podkroví logicky vyvstal během přípravné fáze projektu. Toto řešení se nakonec ukázalo jako velice praktické. Nejvíce však oceňuji spolupráci a trpělivost investora. Jedině s jeho nadhledem jsme dokázali dotáhnout detaily a všechna řešení na míru tak, aby celek domu, jeho obálka i interiér vytvořily harmonický celek.

Komentář redaktorky
Dana Jakoubková

Někdy vejdu do domu, kde je spousta textilu, na stěnách obrázky, všude kytky, a přesto působí dům sterilně a nedomácky. Jindy se ocitnu v místnosti, kde je jedna židle, a já se i tak cítím dobře. Uvědomuji si, jak je důležitý fištrón návrháře, cit pro materiály i barvy a jak jeho „dobré oko" zásadně ovlivňuje pocit z prostoru. Promyšlenost tohoto sídla je skutečně fascinující.

Komentář dodavatele
Tomáš Švarc

Dům je nespočtem detailů dokonale sladěný do harmonického celku a jen dokazuje, že se vyplatí neslevovat z vlastních představ. Byla radost s majiteli spolupracovat. Nikdy netvrdíme, že nás nemůže nic překvapit, a na druhou stranu neslibujeme nic nemožného. Pokud nastane problém, řešíme ho, a o radosti se dělíme. A to se nám v dobrém vrací a naše práce nám dává smysl.


Anketa Dřevostavba roku 2017 je v plném běhu, i pro tuto dřevostavbu můžete hlasovat!

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop