Obavy jsou zbytečné

Obavy jsou zbytečné

Dana Jakoubková | Středa, 25. červenec 2018 | | Aktualizováno Úterý, 19. leden 2021

Přidat na Seznam.cz

Renata a Ladislav pobývali dlouhé roky v Americe, ve dřevěném domě. Kolem nich žila spousta dalších lidí v dřevostavbách, někdy více než sto let starých, a byli spokojeni. Proč mají lidé v Česku ze dřeva stále trochu obavy, jim není jasné. Vždyť přece rčení: kdo má cihly, tak ten bydlí, je už dávno překonané, a obavy jsou podle jejich zkušeností zcela zbytečné.

Když tedy máte srovnání, jsou lepší dřevostavby v Americe, nebo u nás?

Především je třeba vědět, že dřevostavba vydrží víc, než si lidé myslí. My jsme bydleli v Minnesotě a tam je v zimě běžně mínus třicet, a když se mluví o zimě, tak je ještě o deset stupňů méně. Stejně jako v Evropě tam prší, je vlhko i velké horko. Tedy vstupní parametry jsou obdobné pro dřevostavby na Starém kontinentu jako na Novém.

Rozumně a dobře postavená dřevostavba, s kvalitní izolací, se logicky i dobře chová. Rozhodně naše dřevostavba ve Státech netrpěla přehříváním ani zimou. Naše česká dřevostavba je postavena mnohem lepší technologií, než jsou stavěné běžné dřevěné domy v Americe. V tomto ohledu Evropa Ameriku předehnala. Standardní americká dřevostavba je proti našemu domu slabý odvar. Neříkáme, že všichni, kdo tady staví ze dřeva, to dělají dobře, ale v principu je na tom Česko lépe.

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-exterier-prijezd-k-domu-garaz

Co jste sledovali při výběru dodavatele dřevostavby?

Pro maximální srovnání jsme šli nejprve na veletrh FOR ARCH a obešli několik firem pro první nástřel, abychom se seznámili s trhem. Hodně dlouho jsme vybírali. Sledovali jsme, jaké používá firma technologie, jaké postupy, zajímala nás i skladba stěny. Následně jsme využili Dne dřevostaveb, kdy si můžete prohlédnout postavené domy, a jedním z nich byl i vzorový dům finálně vybraného dodavatele.

To nás trochu inspirovalo, ale i tak jsme následně absolvovali pár obdobných jednání s několika dalšími stavebními firmami, až se výběr zúžil na dvě. Atrium sice nemělo tak lákavé webové stránky jako druhá firma, ale působili zkušeně, protože za sebou měli hodně staveb.

Chtěli jsme, aby se jednotlivé segmenty dřevostavby vyráběly v hale a ne aby to za větru a deště stloukali kladívkem na staveništi. Proto jsme se do jejich výrobního závodu jeli podívat, a i to nakonec přispělo k rozhodnutí, že je to ta správná firma pro náš budoucí dům.

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-exterier-predni-terasa

Měli jste vlastní představu, jak bude dřevostavba dispozičně řešena?

Ladislav: Nejprve jsme chtěli bungalov. Hlavním „architektem“ byla manželka, která dům nakreslila na milimetrový papír, a s tím jsme oslovili firmy, zda by nám něco takového dokázaly postavit.

Renata: Jenže pak šel manžel na návštěvu k sousedům, kteří mají patrový dům, aby zjistil, jaký je výhled z patra. Vrátil se nadšený. Napadlo mě, že by ho potěšilo postavit něco jako „rozhlednu“. To by ale stavbu „trochu“ prodražilo. Zvolili jsme kompromis. Část plochy domu vytáhli do patra, kde vznikl kromě prostorné ložnice, šatny, menší koupelny i otevřený relaxační prostor s knihovnou a vyhlídkou. A nelitujeme toho, protože máme pocit, že kdyby byla dřevostavba přízemní, připravili bychom se o výhled na vzdálené vrchy.

TIP: Přejete si dřevostavbu a nevíte, zda bungalov, nebo patrový dům?

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-exterier-zadni-pohled-zahrada

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-exterier-zadni-pohled-zahrada-bazen

Obr.: Váhání - S dispozicí si majitelé dlouho hráli. Nejprve chtěli dům usadit k severní straně pozemku, zrcadlově otočený a s bazénem na jihu. Ale protože je v této části pozemku i přístupová komunikace a bylo by zde málo soukromí, přesunuli dům více k jihu a odpočinkovou zónu umístili na sever. Dnes si toto řešení chválí, protože na terase i pod pergolou je i v letních vedrech příjemně. Foto: Martin Zeman

Řešili jste nějaké atypické prvky dřevostavby?

Původně jsme plánovali střechy na bočních křídlech domu ploché. Uvažovali jsme i o zelené střeše. Ale ekonomicky i prakticky vycházela lépe střecha šikmá. Tedy jsme volili tu, ale zároveň jsme nechtěli, aby dům vypadal jako mrtvý pták. Dodavatel dřevostavby přišel s návrhem udělat atiky, které šikmé střechy zakryjí. Při pohledu z ulice tady máte dojem, že dům má opravdu všechny střechy ploché. Boční šikmé střechy jsou vidět jen z balkonku v horním patře.

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-exterier-balkon-strecha

Kolik lidí na stavbě pracovalo a jak dlouho jste stavěli?

Pět měsíců od prvního kopnutí do země po převzetí domu jako kompletně hotového. Mohlo to být tak o měsíc dříve, ale přes Vánoce se nestavělo. Někdy až čtyři party koordinoval stavbyvedoucí, který s námi hodně komunikoval.

Vyskytl se při výstavbě dřevostavby nějaký problém?

V říjnu přijely čtyři náklaďáky s panely a jeřáb. První dva dny stavěli za sucha. Postavili přízemí a patro s kusem střechy, prakticky hrubou stavbu. Pak začalo pršet, a i když byla střecha zakrytá plachtou, vítr přece jen trochu vody do stěn natlačil. Byli jsme z toho hodně nervózní a pozvali jsme si nezávislého experta na posouzení. Když zjistil, že konstrukce stěny je difuzně otevřená, rozptýlil naše obavy s tím, že nevidí problém, protože stěny budou za pár dnů suché. A byly.

Neměli jste chuť přiznat dřevo pohledově?

Nám šlo hlavně o technickou stránku věci, o konstrukci a rychlou výstavbu. Nechtěli jsme dřevo vystavovat, ale bylo pro nás prostředkem k tomu, co se nám líbí konstrukčně. Na fasádu čelní stěny jsme raději volili umělý kámen.

Máte centralizované ovládání funkcí v domě, myslím větrání, topení, stínění...?

Renata: My na ty technologie moc nejsme, hlavně aby byl dům konstrukčně a funkčně dobře postavený, což se povedlo. Nechtěli jsme žádné centrální ovládání domu. Větrání máme přirozené okny.

Ladislav: Stačí, že řídicí jednotku má topení. Lze ovládat horní a spodní patro nezávisle, a pak v každé místnosti můžeme teplotu regulovat. Nahoře jsou nízkoteplotní teplovodní radiátory na stěnách, v přízemí je podlahové vodní topení. Velkou výhodou byla přípojka plynu u hrany pozemku. Máme tak plynový kondenzační kotel, jehož potenciál ani nevyužijeme. Máme totiž rádi teplotu jen kolem dvaceti stupňů, a když si chceme třeba zatopit v krbu, musíme topení předem stáhnout. Kdyby se někdy v budoucnu musel kotel vyměnit za tepelné čerpadlo, je všechno související bez problémů kompatibilní. Systém topení je jinak celkem sofistikovaný a mě trochu irituje, že do programu nevidím. Jako vědce mě vždycky zajímá, jak věci fungují.

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-interier-obyvaci-pokoj

Obr.: Decentnost - Interiér investoři ladili bez pomoci designérky. Industriální krb byl původně bezbarvý. Aby dostala Renata do obýváku prvek, který jej opticky proteplí, natřela krb načerveno a k tomu volila i doplňky. Výška místností je nadstandardní, zdvižená na dva metry sedmdesát. Jak říká paní Renata: Raději jsme si připlatili za vyšší stropy než za sofistikovanou řídící jednotku. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-interier-kuchyne-hlavni-obytny-prostor

Obr.: Doporučení - Velkoformátovou dlažbu si majitelé náramně pochvalují. Zvolili ji na doporučení dodavatele stavby. Je to především praktické, protože není třeba se stále přezouvat, a snadno se uklízí. V létě příjemně chladí a díky podlahovému topení je příjemná i v zimě. Foto: Martin Zeman

Můžete prozradit jak, vychází dřevostavba s plynem na provoz?

Ročně dáme za plyn zhruba 13 500 Kč, a z toho samotné topení v zimě je necelých 10 000 Kč. Elektřina vychází na asi 13 000 Kč, ale v tom je i vytápění a provoz bazénu. To se nám zdá u tak velké dřevostavby přijatelné.

Kolik hvězdiček z pěti byste teď po dvou letech bydlení v dřevostavbě vybrané firmě dali?

Pět samozřejmě. Kromě toho, že nám postavili dřevostavbu kvalitně a rychle, a dobře se nám v ní bydlí, zpětně musíme zmínit, že se nám líbil i jejich systém, jak zefektivnit projektovou přípravu. Je totiž mnohem snazší i časově efektivnější zajít do jejich reprezentačních prostor, kde si všechno včetně zařizovacích předmětů vyberete. Nemusíte prohlížet desítky webovek, objíždět půl republiky. Za jeden den si vyberete dveře, okna, kliky, žaluzie, střešní krytinu, sanitu… Navíc zástupci společnosti vysvětlí výhody a eventuální nevýhody všech produktů. Současná nabídka je velice široká a laik se těžko orientuje. Kdybychom se měli rozhodovat znovu, nic bychom neměnili.

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-interier-kuchyne

Obr.: Volba - V Americe mají domy kuchyně víceméně jako podle šablony. Z české nabídky byli majitelé tak unešeni, že i když se dřevostavba stavěla na klíč a dodavatel stavby měl tento segment v nabídce, rozhodli se zařídit si kuchyni sami. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-interier-cteci-a-vyhlidkovy-kout

Obr.: Vyhlídka - Výrazná vstupní hala přechází ve schodiště do patra, kde je kromě ložnice i poklidný vyhlídkový kout s čítárnou. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-interier-loznice

Obr.: Změna - K ložnici v patře přiléhá malá koupelna a větší šatna. Dnes by stavebníci upřednostnili více místa v koupelně na úkor šatny. Foto: Martin Zeman

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-interier-koupelna

Obr.: Styl - Obě koupelny s toaletou jsou laděné stejně decentně jako zbytek interiéru. Foto: Martin Zeman


Komentář dodavatele

jitka-novotna-atrium
Jitka Novotná
odborný poradce ATRIUM, s.r.o.

Řešila jste něco nestandardního v požadavku stavebníků?

Tato dřevostavba je navržena zcela individuálně a celkově působí zajímavě a výjimečně. Přesto všechny prvky domu jsou pro Atrium standardní, stavebně správně řešené. To byl jeden z našich společných cílů. Bohužel čím dál častěji se stává, že zákazníci přijdou k nám s hotovou studií, která vyžaduje statické výztuhy a další úpravy, protože cizí architekti se nezamýšlí nad stavebními detaily.

Z čeho vycházel tvar dřevostavby a dispozice?

Dřevostavba měla být původně nižší a v obytném prostoru měl být zvýšený strop. Majitelé měli ale vlastní vizi domu. Po zakreslení jsme společně dospěli k názoru, že dům bude hezčí i praktičtější, když stropy zvýšíme, a navíc vytvoříme nad části domu ještě jedno patro.

Co vás na tomto projektu dřevostavby nejvíce bavilo?

Na každou další schůzku s investory jsem se těšila, byli velmi otevření a díky tomu se nám podařilo dojít k návrhu, který se jim líbil, a dřevostavbu od nás nakonec objednali. Jsou to velcí pohodáři, vždy se s nimi ráda znovu vidím a jsme společně stále v kontaktu.

S čím jste se natrápila?

Řekla bych, že to byl vnější kabát domu, sladění barev a obložení.

Proč jste volila kombinované vytápění?

Kombinaci podlahové teplovodní vytápění a radiátor dělám často, protože teplo z přízemí je částečně přenášeno do patra a v pokoji na spaní není potřeba temperovat podlahu. Tento systém je do budoucna dobře napojitelný na tepelné čerpadlo vzduch-voda. V tuto chvíli by se investice do tepelného čerpadla nevyplatila. Navíc jsou v obytném prostoru krbová kamna, která jsou ideálním zdrojem tepla v případě výpadku elektřiny, jsou dominantou místnosti a vytváří příjemnou atmosféru.Technické parametry

Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 113 m2 + 50 m2 garáž
Užitná plocha: 143 m2 + 46 m2 garáž
Konstrukční systém: panelová difuzně otevřená konstrukce DifuTech CLIMA PLUS
Teplo: plynový kondenzační kotel; přízemí – podlahové teplovodní topení, patro nástěnné teplovodní radiátory
Větrání: přirozené okny
Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,16 W/m2K
Projekt a realizace: ATRIUM, s.r.o., www.atrium.cz, 2016

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-pudorys-1np

navsteva-drevostavby-obavy-jsou-zbytecne-pudorys-2np


Kam dál?


Více fotografií této vícepodlažní panelové dřevostavby naleznete v anketě Dřevostavba roku.

Inspiraci pro svou dřevostavbu můžete načerpat z dalších redakčních návštěv dřevostaveb, kde se s vámi majitelé dělí o zkušenosti i reference na dodavatele dřevostaveb.

DaS 4-2018
Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop