Jednopodlažní dřevostavba neboli bungalov - proč je u nás tak oblíbený?

Jednopodlažní dřevostavba neboli bungalov - proč je u nás tak oblíbený?

Markéta Gajdošová | Čtvrtek, 04. říjen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevostavby v podobě jednopodlažního bungalovu jsou u nás v posledních letech stále oblíbenějším typem bydlení. Přestože se jedná o stavby více náročné na velikost pozemku, mají mnoho výhod. Jejich skvělé dispozice ocení především starší lidé, nebo naopak mladé rodiny s malými dětmi. A co že to vlastně ten bungalov je? Jak se k nám dostal, a čemu vděčí za to, že se právě v České republice těší mezi dřevostavbami takové oblibě?

Bungalov je...

Bungalov je jednopatrový dům s původem v britských koloniích, konkrétně v těch bengálských. Právě tam si britští úředníci začali stavět jednoduché dřevěné a jednopatrové stavby se střechou z palmového listí. Samotné slovo bungalov pochází z hindštiny a v překladu znamená „dům bengálského stylu."

Původní bungalov se od dnešních nijak zvlášť nelišil. Rozhodně ne svou dispozicí. V počátcích mu chyběla snad jen veranda. Moderní bungalov má, stejně jako jeho předchůdce z předminulého století, pouze jediné patro. U moderního bungalovu ho však často doplňuje ještě veranda či „půlpatro". Toto malé podkroví však neslouží jako místnost, kterou by mohli majitelé nebo jejich děti přímo obývat. Jde spíše o šikovný úložný prostor, na který v dispozicích typického bungalovu mnoho místa nezbývá.

Přízemní bungalov, či vícepodlažní dřevostavba?

Řešíte právě, do jakého konkrétního projektu dřevostavby se na svém pozemku pustíte? Nemůžete se rozhodnout, jestli vybrat vícepodlažní dřevostavbu na klíč, nebo raději zvolit z nabídky jednopatrových bungalovů? Svou roli při tomto výběru bude hrát několik hlavních faktorů, počínaje vaší rodinnou situací a konče specifiky pozemku.

Bungalov může na první pohled působit jako poměrně nudná stavba. Avšak i tento typ dřevostavby nabízí pro architekty nemalé vyžití. Kromě klasického bungalovu si můžeme nechat postavit moderní rodinný dům ve funkcionalistickém stylu, a stejně tak dobře tradiční bungalov, který jako by přímo vypadl z filmu o americkém jihu.

moderni-drevostavba-na-klic-bungalov-quickhaus-rd-qick-9moderni-drevostavba-bungalov-avanta-systeme-bg-78-d

 

Pojďme se však podívat na konkrétní vlastnosti bungalovu a hlavně na jeho nejdůležitější pro a proti. Zjistíme, co z něj dělá tak oblíbený dům a zda se jedná opravdu o tu správnou dřevostavbu právě pro vás.

Výhody bungalovu jako rodinného domu

 • Největší výhodou bungalovu je jeho bezbariérovost. Hodí se tedy zvlášť pro starší pár nebo naopak rodinu s malými dětmi, které se mohou na schodech ve vícepatrovém domě snadno zranit. Bungalov je skvělou volbou i pro osoby s jakýmkoliv pohybovým omezením. Pro kompletní bezbariérovost bude ale bungalov jako dřevostavba na klíč vyžadovat dodatečné úpravy projektu.
 • Bungalov nabízí v určitých směrech opravdu velkou volnost. Například při výběru střechy záleží především na vašem estetickém vkusu a omezit vás mohou pouze místní nařízení, pokud se dané lokality týkají.
 • Dřevostavba typu bungalov nabízí dostatečně široké možnosti následných úprav a je snadné v ní v budoucnu změnit dispozice.
 • Menší bungalov může sloužit jako celkem levné a úsporné řešení rekreačního bydlení. Větší stavba může zase sloužit jako plnohodnotný rodinný dům.
 • Každá místnost bungalovu je většinou přímo propojena se zahradou.
 • Neodmyslitelnou součástí bungalovu je krytá terasa.
 • Stavba bungalovu bývá technicky jednodušší a tím rychleji se můžete nastěhovat.

Oblíbenou dispozicí pro menší rodinu s dvěma dětmi je bungalov velikosti 4+1 s garáží. Střechu volí budoucí majitelé nejčastěji plochou či sedlovou. Právě střechu si u bungalovu můžete zvolit čistě podle svých estetických preferencí, hodí se k němu totiž úplně každá.

Nevýhody bungalovu

 • I relativně malý bungalov s dostatkem místa okolo domu vyžaduje větší pozemek.
 • Kvůli jednopodlažní dispozici má bungalov větší zastavěnou plochu a tím pádem také větší a dražší základovou desku.
 • Podobně i střecha, zvláště v případě středních a velkých bungalovů, pokrývá výrazně větší plochu.
 • V bungalovu počítejte s menším prostorem v jednotlivých pokojích.
 • Tenčí stěny bungalovu vyžadují dostatečnou izolaci.
 • Někteří lidé mohou mít v bungalovu nedostatečný pocit soukromí.

Příjemné bydlení v bungalovu vyžaduje správný výběr pozemku

Nejdůležitější součástí bungalovu je pozemek, na kterém hodláte svou jednopatrovou dřevostavbu realizovat.

Ideální pozemek pro umístění bungalovu je rovina, která se pro něj hodí nejlépe. Z technického hlediska mu však nevadí ani svah s mírným sklonem. V takovém případě je však důležité postavit dům tak, aby do něj pronikal dostatek denního světla. Pokud je svah orientovaný špatným směrem a je jasné, že do dřevostavby denní světlo pronikne jen s obtížemi, můžeme mu například pomoci světlovodem.

Pozemek musí být v první řadě dostatečně velký, protože i malý bungalov je prostorově více náročný. Myslete na to, aby vám po postavení bungalovu zůstal dostatek místa na zahradu, protože bez ní je život v sebekrásnějším domě poloviční.

moderni-panelova-drevostavba-na-klic-bungalov-thermo-home-bara-s-zahrada

 

Bungalov na klíč do dvou milionů?

Je možné sehnat bungalov na klíč do dvou milionů korun? S touto otázkou se setkáváme poměrně často. Jednoduchá odpověď je ano. Ta složitější je podobná jako u kterékoliv jiné dřevostavby na klíč.

Ceníkovou cenu projektů bungalovu na klíč do dvou milionů určitě najdete docela bez problémů. Musíte však počítat s tím, že v této ceně není základová deska. 

Co všechno zahrnuje cena dřevostavby na klíč, si můžete přečíst v článku Specifikace dřevostaveb na klíč se mohou diametrálně lišit

K tomu si připočítejte nezbytné posudky a měření, stejně jako přípojky, jímky, cesty, ploty... Zkrátka a dobře sehnat kvalitní bungalov na klíč do dvou milionů se vším všudy je v podstatě nemožné.

moderni-panelova-drevostavba-na-klic-bungalov-ms-haus-ekonomy-ms-04

 

Na druhou stranu je potřeba zvážit, že se jedná o rodinný dům, který většina z nás kupuje jen jednou za život. Investice do něčeho takto velkého se rozhodně nevyplatí uspěchat a je lepší počkat si rok či dva a našetřit více peněz, než se snažit za každou cenu ušetřit pár set tisíc a za několik let zjistit, že nám vlastně tento druh dřevostavby vůbec nevyhovuje.

Markéta Gajdošová

 

Zajímám se především o design a interiéry, ale i veškeré zajímavosti, které se v oboru dřevostaveb objeví. Sama bydlím v paneláku, ale o dřevostavbách si ve volných chvilkách sním.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop