Typovou dřevostavbu si vkusně upravili podle svých představ

Typovou dřevostavbu si vkusně upravili podle svých představ

Dana Jakoubková | Pátek, 14. květen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

U rodinného domu záleží nejvíce na tom, zda je investice vynaložená účelně. Jestli se jedná o dům od architekta, nebo dům z katalogu, je v tomto ohledu podružné. Ne každý typový dům totiž musí být vytržený z kontextu a ne každá stavba s několika partami subdodavatelů musí být katastrofou. I univerzální optimálnost katalogové nabídky se totiž dá vytáhnout do podoby zdařilé i vkusné. Stačí dolistovat na tu správnou stránku. A to se Janě a Tomášovi povedlo.

Kdybyste měli popsat váš vztah ke dřevu, co ve vás vyvolává, jaký pocit převažuje?

Dřevo milujeme. I synovi nejraději kupujeme hračky ze dřeva, což je v jeho pokoji vidět na první pohled.

Bylo to rozhodujícím faktorem pro volbu dřevostavby?

Rozhodnutí bylo celkem pragmatické; nečekaně jsme se ocitli bez střechy nad hlavou. Dřevostavba nám přišla kvůli rychlosti výstavby několikrát na mysl, ale domnívali jsme se, že na ni cenově nedosáhneme. Líbila se nám ale možnost ekologického a nízkoenergetického bydlení.

Zajeli jsme proto na informační schůzku k vytipovanému dodavateli domu a zhruba po hodinovém rozhovoru s majitelem firmy jsme odjížděli pevně rozhodnuti pro dřevostavbu. Ukázalo se, že dům od nich má všechny výhody bydlení, které pro nás byly důležité, a navíc že se její cena tolik neliší od nabídek, které jsme měli na zděné domy.

nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-NEMA-zahonynizkoenergeticka-panelova-drevostavba-nema-exterier-terasa

 

Dobrou firmu nelze najít podle nejnižší nabídnuté ceny, ale podle referencí od spokojených zákazníků.


O které důležité věci šlo?

Kromě rychlosti výstavby to byly klasické požadavky jako nízké náklady na energie. Preferovali jsme přírodní stavební materiál před cihlou nebo pórobetonem a hlavní důraz jsme kladli na kvalitu jak materiálu, tak pracovní síly. Protože sami si dům postavit neumíme, bylo pro nás zásadní, aby ti, co nám ho stavět budou, odvedli opravdu kvalitní práci. A v neposlední řadě u nás hrály roli i finance.

Vybírali jste dům z katalogu?

Ano, jak jsem zmínila, tlačil nás čas, a dodnes nás to mrzí. Vysněný dům jsme totiž měli už léta nakreslený, ale když máte věci uskladněné na třech různých místech, tak najít jeden obrázek je jako hledat jehlu v kupce sena. Čili abychom celý proces urychlili, sáhli jsme po katalogu, vybrali jeden dům a projektantka firmy s námi zdarma dořešila individuální úpravy. Obrázky „svého" domu jsme našli asi rok po nastěhování.

O jaké úpravy se jednalo?

Posunuli jsme příčku v koupelně přízemí, abychom zvětšili sprchový kout a částečně tak uzavřeli roh s technickým zázemím, kde je kotel, bojler, pračka a sušička. V horní koupelně jsme také zrušili příčku oddělující ložnici od šatny a tento prostor rozdělili nábytkem – šatnou tvořenou do tvaru U.

Také jsme tu nechali pohledový krov. Prostor je tak otevřený až do střechy na úkor části půdy, ale ložnici to dodává na působivosti. Dále šlo o drobnější úpravy jako například narovnání příček mezi dětskými pokoji, které původně byly do tvaru Z, vytvoření spíže pod schodištěm proti kuchyni nebo jsme přidali malé okno nad schodiště, takže je teď dobře osvětlené.

nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-nema-exterier-vstup-garazove-staninizkoenergeticka-panelova-drevostavba-nema-exterier-terasa-detail

 

Někteří stavebníci se dřevostavby bojí, protože přetrvává několik mýtů ohledně bydlení ve dřevě. Vás to neovlivnilo?

Ne. Dodavatele našeho domu jsme znali dlouhá léta a díky tomu, že víme, jak k projektům přistupuje, byli jsme v klidu. Asi v nás převládl pocit, že kdyby dřevostavby nebyly hodny trvalého bydlení, tak by je firma vůbec nestavěla. A pět let bydlení v dřevostavbě nás v tom jen utvrdilo.

Myši máme doma, jen když je přinese kocour, zatím se k nám domů žádná skrz zeď neprohryzala. A že může dům shnít nebo shořet? Myslíme, že špatně udržovaný zděný dům je vystavený stejnému riziku. Je ale pravda, že se stále potkáváme s lidmi, kterým musíme vysvětlovat, že naše dřevostavba není v ničem riskantnější ani horší než bydlení ve zděném domě.

Jak dlouho trvala výstavba domu?

Nejdéle se, klasicky, čekalo na stavební povolení a vyřízení dokumentace k pozemku a následně k projektu domu. Hrubá stavba trvala jen pár dnů v červenci, celkově byla stavba hotova v září, v říjnu proběhly interiérové dodělávky jako pokládka podlahy, malování, obklady, montáž kuchyně... a na začátku listopadu jsme se stěhovali.

Měli jste nějaké subdodavatele ve vlastní režii, nebo šlo o dům na klíč?

Měli jsme domluvené kamarády na elektrické, topenářské a instalatérské vícepráce. Dodavatel stavby vždy vše připravil tak, jak bylo pro subdodavatele třeba, takže nedošlo k žádnému prodlení. Sami jsme si pak bílili, pokládali podlahu a zajistili obkladačské práce.

nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-NEMA-terasanizkoenergeticka-panelova-drevostavba-NEMA-misto-pro-drivi

 

Jaký systém jste volili pro topení a ohřev vody?

Využíváme plynový kondenzační kotel. Dali jsme na radu našeho kamaráda instalatéra a jsme spokojeni.

Zbytek spotřebičů jede na elektřinu?

Ano, klasika – indukční deska, lednice, pračka, sušička, myčka...

A s roční spotřebou za energie jste spokojeni? Máte srovnání oproti minulému bydlení?

Jsme nadmíru spokojeni. I s příchodem syna, kterého takzvaně „látkujeme" – používáme látkové pleny, jede elektrická pračka, sušička a myčka neustále. I přesto se se spotřebou energie včetně plynu dostáváme hluboko pod částky, na které jsme byli zvyklí z minulého bydlení.

To minulé bylo zděné?

Ano, bydleli jsme v paneláku, v bytovce i v řadovce.

nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-NEMA-prizeminizkoenergeticka-panelova-drevostavba-NEMA-obyvaci-cast

 

Když toto bydlení porovnáte s dřevostavbou, co byste řekli po pětileté zkušenosti?

Nejvíce oceňujeme klid, kdy za zdí nemáme cizí lidi. Díky tomu, že má naše dřevostavba perfektní zvukotěsné vlastnosti, při zavřených oknech neslyšíme zvenčí nic. Oceňujeme to právě teď, kdy se v sousedství staví nové domy, a to nadělá dost hluku. Oproti dřívějšímu bydlení ale nemusíme řešit ani vlhkost v domě, šero nebo chladno. Prostě bydlíme v domě, který je teplý, světlý, vzdušný... a náš.

Jak je to s hlukem uvnitř – příčky, zvuky mezi patry?

Nikdy jsme to nějak přímo nezjišťovali, nebyl důvod, protože jsme s hlukem v rámci domu neměli nikdy problém. Až jednou jsem se ptala kamarádky, která má velmi podobnou novostavbu z pórobetonu, jestli by mi nepůjčila „chůvičku", že ta moje se rozbila. A ona mi řekla, že žádnou doma nepoužívá, že syna přece slyší, když se vzbudí. Teprve tehdy jsme si uvědomili, že zvukové vlastnosti naší dřevostavby budou asi někde jinde. A šli jsme si koupit novou chůvičku.

Využíváte centrální řídicí systém? Lze jej ovládat dálkově přes internet?

Ne. Přišlo nám to zbytečné. Vše zvládáme řídit stiskem pár tlačítek.

nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-NEMA-koupelnanizkoenergeticka-panelova-drevostavba-NEMA-detsky-pokoj

 

Jak využíváte dešťovou vodu?

Dešťovou vodu „sbíráme" na zalévání zahrady do nádrží a sudů. Zvažovali jsme i zavedení dešťové vody na splachování toalet, ale instalatér nám to rozmluvil – že se prý pak výrazněji ničí materiál od záchodu po trubky.

Jděte... Přitom já bych řekla, že nejen toaleta, ale i pračka by vám poděkovala za "měkké" zacházení. Tak třeba až budete stavět znovu, možná něco změníte.

U nás je v kohoutcích extrémně měkká voda, takže spotřebiče nám děkují i tak. Něco bychom ale změnili určitě. I když se tady a teď cítíme maximálně spokojeni a neměnili bychom, občas žertuji, že na důchod si necháme postavit jiný dům, bungalov maximálně tak 3+kk, což nám bude bez dětí plně stačit a manžel nebude nadávat, že půlku soboty trávíme úklidem.

Kdybyste měli jedním slovem vyjádřit přístup a kvalitu dodavatele stavby, které by to bylo?

Super.

A dvěma slovy spokojenost s bydlením v dřevostavbě?

Rozhodně super!

nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-nema-interier-kuchyne-1nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-nema-interier-kuchyne-2

nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-nema-interier-kuchyne-3nizkoenergeticka-panelova-drevostavba-nema-interier-koupelna

 

Komentář dodavetele


Překvapil vás něčím požadavek stavebníků?

Potěšilo mě, že kromě rychlosti výstavby požadovali investoři i vysokou kvalitu domu. Rád jsem jim ukázal i výrobní halu a vysvětlil materiály a způsoby, jaké používáme při výrobě.

Nebylo problematické umístit typový dům na pozemek?

Stavebníci měli k dispozici rovinatý pozemek o dobré rozloze přes 750 m2 mírně obdélníkového tvaru. Možností, pro který projekt se rozhodnout, bylo tedy mnoho. Nakonec zvolili dům s obdélníkovým půdorysem 8 × 11 metrů a s obytným podkrovím. Protože plánovali do budoucna děti, byla pro ně nejvhodnější dispozice 5+kk.

Co byste u tohoto projektu vyzdvihl?

Zajímavá byla práce na originálním řešení přístavby, která se kompletně dělala ze dřeva. Vyzdvihuji však důvěru, kterou do nás budoucí majitelé domu vložili. Během stavby jsme měli společně standardní kontrolní dny, jinak nám nechali dostatek prostoru pro práci. Právě to bývá často velmi důležité, ale ne vždy se to tak děje.

Zejména v situacích, kdy investoři chtějí denně vysvětlovat každý šroubek na stavbě, se pak sebemenší stavební části mohou protáhnout. V tomto případě šlo vše hladce. Majitele jsme průběžně informovali o jednotlivých fázích výstavby a za krátkou dobu jim mohli předat klíče od nového domova s vědomím co nejkvalitněji odvedené práce.

Ing. Tomáš Nemrava NEMA spol. s.r.o.
Ing. Tomáš Nemrava
NEMA spol. s.r.o.


Technické parametry

  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha: 88 m2
  • Užitná plocha: 139 m2
  • Konstrukční systém: sendvičový panel NEMA EKO – difuzně otevřený systém
  • Teplo: vytápění plynovým kondenzačním kotlem Vailant
  • Větrání: přirozené
  • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,18 W/m2k
  • Roční náklady na energie: plyn + voda + elektřina – 26 000 Kč / rok
  • Projekt a realizace: NEMA spol. s r. o., www.nema.cz, 2013

pudorys-1NPpudorys-2NP

 

mail-ico-poptavka

Líbí se vám tato moderní dřevostavba a zajímá vás její přibližná cena? Zašlete dodavateli přímý dotaz!

Původní česká firma NEMA Dřevostavby s.r.o. realizuje dřevostavby podle typových i individuálních projektů (bez rozdílu ceny) a s možností předání v jakékoli fázi výstavby (od hrubé stavby po rodinný dům na klíč).

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku


DaS 5-2018
Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop