Dana D. Daňková | Neděle, 23. květen 2021 |
Jsme národem chalupářů, v posledních letech si ale stále více lidí, pokud mají tu možnost, pořizuje takzvané víkendové domy – novostavby nebo rekonstruované objekty v moderním stylu, odpovídající současným standardům bydlení. Z této kategorie je i dřevostavba na Pálavě.
Dřevostavba přímo u břehu vody
Pálava byla Františkovi a jeho rodině vždy blízká. Jezdili sem, kdykoliv jim to čas dovolil, a v průběhu let se rozhodli, že si zde postaví dům. Zatím víkendový, ale v budoucnu na důchod... Vzhledem k tomu, že František staví domy z masivního dřeva, bylo nasnadě, že i v tomto případě půjde o dřevostavbu. „Dům měl být na pěkném místě a dostatečně pohodlný pro dva lidi. A na Pálavu nás to vždy táhlo, líbilo se nám tu," vysvětluje.
„Cíleně jsme hledali pozemek v blízkosti Novomlýnských nádrží, u vody. A náhodou se zde vyskytla možnost koupit starou chatičku na zbourání, využili jsme ji a na pozemku postavili přímo u břehu dům zcela nový."
„Dřevostavba je moderní, žádnou tradiční ani rustikální majitelé nechtěli. Konstrukčně jde o standardní roubenku, kombinovanou se sloupkovou konstrukcí a velkoryse prosklenými plochami stěn. Je z vysušeného cedrového dřeva, ze stejného materiálu jsou i okna."
„Všechny prosklené stěny jsou posuvné, abychom mohli klima v domě regulovat podle potřeby, současně jsme také chtěli maximálně propojit terasu s interiérem", vysvětluje František.
Foto: Martin Zeman
"Vlastně mým skutečně největším přáním bylo postavit jednou dům nezávislý na všech dodavatelích."
obr.: Protože je dům zasazen ve svahu, lze ze zadní strany vstoupit do horního podlaží přímo z terénu. Foto: Martin Zeman
obr.: Od vody fouká svěží vánek, vodní hladina se třpytí až k obzoru... Pálava, nebo Jadran? Foto: Martin Zeman
Jako na vodě loď...
„Dřevostavbu jsme stavěli tradiční technologií, kterou používáme ve firmě, a zvolili jsme i totéž dřevo, z něhož stavíme – cedr. Tato dřevina má mnoho předností, pro něž ji máme rádi a používáme ji. Pokud jde o velikost a dispozice, přáli jsme si pohodlný dům, kde budou moci přespat příležitostně i další návštěvníci. Protože je zasazen ve svahu, vzniklo díky tomu spodní podlaží s technickým zázemím a hostinskou místností k občasnému pobytu.
Horní podlaží je obytné. Návrh dřevostavby jsem dělal sám v součinnosti s architektem Přemyslem Kokešem, který s námi spolupracuje na všech našich realizacích. Navrhl například vzpěry v průčelí domu, stejně jako zábradlí – protože je dřevostavba u vody, mají tyto prvky evokovat lodní ráhna a lanoví. Aby stavba trochu budila dojem lodi na vodě..."
TIP NA ČLÁNEK: Cedrové dřevostavby mají své kouzlo. Své o tom ví i jejich majitelé
obr.: Snazší výstup na pozemek za domem zajišťují takzvané jezdecké schody, které pomohou hravě překonat poměrně příkré stoupání. Foto: Martin Zeman
obr.: Vtisknout dřevostavbě atributy lodi napadlo architekta Přemysla Kokeše, který se na návrhu domu s Františkem podílel. Foto: Martin Zeman
Energeticky soběstačný dům
Velmi zajímavé je bezesporu řešení odpadů a zásobování domu elektrickou energií a vodou. „Dům je off grid," pokračuje František.
„Není sem přivedena ani voda, ani elektřina, stejně tak není stavba připojena na veřejnou kanalizaci. Voda je studniční a odpad je sveden do septiku a žumpy. Elektřinu vyrábíme ve vlastní elektrárně, na střeše dřevostavby jsou instalovány fotovoltaické panely, součástí systému jsou akumulátory 3 × 7 kWh. Díky tomu jsme energeticky soběstační, dokonce i v zimě. Domácnost je vybavena přístroji s nízkou spotřebou elektrické energie. K vytápění dřevostavby slouží dvoje kamna s výměníkem, v nichž topíme dřevem a také na nich v zimě vaříme. A kdyby bylo třeba, máme k nezbytnému dobití baterií k dispozici ještě centrálu. Ovšem to se stává zřídkakdy. V tomto systému je podle mě velká budoucnost."
TIP NA ČLÁNEK: Další povedené realizace dřevostaveb od stejného dodavatele
obr.: Cedrové dřevo vytváří v interiéru svými různými odstíny spolu s tesařskými vazbami dekorativní geometrické obrazce. Foto: Martin Zeman
obr.: Centrem interiéru je společenský prostor s kuchyní a jídelnou. Velkoryse prosklené stěny lze maximálně otevřít a propojit tak vnitřní prostor s terasou. Foto: Martin Zeman
obr.: Z kuchyně lze vstoupit do ložnice... Foto: Martin Zeman
obr.: ...Na rozdíl od kajuty, kterou by mohla být, je díky proskleným stěnám vzdušná a plná světla. Foto: Martin Zeman
Které místo máte v dřevostavbě nejraději?
Nejraději jsme asi venku na terase. A v době veder, kdy je i v domě teplo, venku také spíme. Na terase je příjemně, od vody fouká... Je tu krásně, když se podívám ven, nevím, jestli jsem na Pálavě nebo na Jadranu...
Foto: Martin Zeman
obr.: Detail zabudování horní části vzpěry v podlaze terasy. Foto: Martin Zeman
obr.: V koupelně je jemně sladěno dřevo s keramickým obkladem. Stylová jednoduchost je zde ku prospěchu celkovému vzhledu. Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 105 m2 plus terasa 36,5 m2
- Užitná plocha: 116 m2
- Konstrukční systém: roubený plus sloupkový
- Ošetření stěn: interiér i exteriér bez ošetření
- Teplo: kamna s výměníkem
- Návrh: František Bartoš, MgA. Přemysl Kokeš
- Realizace: BARTOŠ DŘEVOSTAVBY s.r.o., www.bartos.cz
Líbí se vám dřevostavby a zajímalo by vás k nim více informací? Zašlete dodavateli dotaz!
Zaslat přímý dotaz
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Dožít s nohama od rosy
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…