Redakce | Čtvrtek, 18. duben 2024 |
Když se Jakub s manželkou rozhodl pro stavbu vlastního domu, měl jasno ve třech věcech. Hledal pozemek s výhledem, chtěl, aby dům navrhl architekt, který mu vdechne přidanou hodnotu a plánoval ho vybudovat jako dřevostavbu. I když stavba domu je často otázkou mnoha kompromisů, tohle byly stěžejní parametry, ze kterých nechtěl couvnout. A podařilo se. Výsledek? Spokojená mladá rodina, jejíž nadšení s přibývajícími „odbydlenými" léty stále narůstá.
Pocházím z Písku, Eva zase od Olomouce. Společné bydlení jsme ale měli v Praze na Cibulce a když už bylo jasné, že se naše rodina brzy rozroste o dalšího člena, pevně jsme se rozhodli, že nechceme děti vychovávat v městském bytě, ale v přírodě. Ideální představa byla jasná, nechtěl jsem koupit pozemek na rovné placce uprostřed satelitu, ale nebyl jsem si úplně jistý, že to v okolí Prahy, kde jsem potřeboval zůstat kvůli práci, bude realizovatelné.
Poměrně rychle jsem na internetu narazil právě na tenhle pozemek, který mi přišel naprosto ideální – vlakové nádraží za rohem, nádherná příroda, výhled do okolních lesů, do Prahy coby kamenem dohodil. Visel ale už v realitní kanceláři nějakou dobu, což bylo samozřejmě „podezřelé". Tak jsem sedl do auta a vyrazil se na místo podívat. Problém byl zřejmě v tom, že se jednalo o velice strmý severní svah. Ale já si ho zamiloval na první pohled.
Dům musí vzbuzovat emoce
Výběru pozemku samozřejmě předcházely naše úvahy o tom, jaký dům si vlastně představujeme. Moc se mi líbily realizace libereckého architektonického studia Mjölk, protože stavěli neobyčejné domy pro obyčejné lidi. Líbilo se mi, že jsou nakloněni i menším, cenově dostupným projektům, protože dům, který má nějaký nápad, vtip, osobitost nemusí mít hned 300 m2 obytné plochy. Setkal jsme se s mnoha názory, že zapojit do návrhu domu architekta je zbytečný vícenáklad, proč si zkrátka nevybrat dům z katalogu, ale podle mého nemůže být tohle tvrzení víc vzdálené od pravdy.
Každý pozemek je unikátní, každý člověk je jiný. A já vždycky chtěl dům, který bude mít nějakou přidanou hodnotu. Něco netradičního, stavbu, která bude vzbuzovat emoce. A jsem moc rád, že se to povedlo. Lidé, kteří procházejí kolem, se zastavují, dům si fotí, diskutují o něm. Občas se někdo zastaví a dům nám pochválí. Místní mu říkají „Dům na kuří nožce" a mě se to líbí, rád říkám, že nemá-li dům přiléhavou přezdívku, jako by nebyl.
Komplikovaný pozemek ve svahu
První schůzku v ateliéru Mjölk jsme si tedy domluvili ještě před tím, než jsme měli pozemek. Zrovna v té době se z tohoto architektonického ateliéru odštěpoval atelier DDAANN, který sídlí v Praze, a protože bylo jasné, že budeme stavět někde v okolí Prahy, dohodli jsme se, že naši zakázku budou řešit oni. Popovídali jsme si, já jim řekl své obecné představy a domluvili jsme se, že až seženu ten svůj ideální pozemek, ozvu se. Byli překvapení, když jsem dva týdny poté zvedl telefon a řekl jim, že na něm právě stojím a chci, aby přijeli a podívali se na něj. Že je to sice krásné místo, ale pro stavbu domu možná trochu komplikované. Byli tady ale úplně stejně nadšení jako já, a to jednoznačně rozhodlo, že do toho půjdeme.
Dřevostavba jako jasná volba
Samotný návrh a projektování domu trvalo dva měsíce. Líbil se nám už první nástřel, který vznikl na základě dialogu, co se nám právě na tomhle pozemku líbí, co od bydlení chceme a co potřebujeme. Vyřídit stavební povolení pak zabralo pět měsíců, v průběhu kterých jsme hledali nejvhodnější realizační firmu. Že bude dům dřevostavba, jsem věděl od samého začátku. Důvodem byla ekologická, ekonomická i estetická stránka věci.
Chtěl jsem modřín na fasádě, který se bude časem proměňovat jako živý organismus, na každé straně domu jinak podle povětrnostních podmínek. Z výběrového řízení mi vyšla jako nejlepší realizační firma Dřevostavbybidlo, kde jsem až při schůzce zjistil, že v ní pracuje kamarád. To usnadnilo situaci, protože si vzal naši zakázku na starost. Měl jsem sjednaný i technický dozor, který byl s výkonem stavební firmy spokojený. Samotná stavba dřevostavby technologií two by four trvala půl roku a byla radost to sledovat.
Místo definuje kvalitu života
Velice strmý severní pozemek je pro stavbu domu vždycky výzva. Bez spolupráce s architekty by to nemělo smysl vůbec, protože usadit sem katalogový dům prostě nebylo možné. Vyzdvihnu například práci se světlem – architekt vymyslel takové umístění střešního okna, že tu přes den vážně tma nebývá a svítí sem dokonce i slunce. Stavbu prodražilo založení objektu, což se dalo v tomto případě očekávat, piloty se musely vrtat do skály, část zeminy bylo třeba odkopat, ale s její pomocí se alespoň trochu dorovnala spodní část pozemku.
Všechny tyhle komplikace ale stály za ten úžasný výhled, který tu máme. Troufnu si říct, že ten nás nikdy neomrzí. Pořád se totiž mění, v každém ročním období, v každé denní době. Osobně nejvíc miluju podzim, kdy okolní lesy hrají tisícem barev a my si zalezeme ke kamnům. Takže ano, dům je skvělý a milujeme ho, ale nejdůležitější je zkrátka to místo. Protože místo definuje kvalitu života. Dřív mi to přišlo jako fráze, myslel jsem si, že je mnohem důležitější mít krásný dům, ale tenhle svůj postoj jsem už přehodnotil. Sebelepší dům nemůže nikdy vyvážit kvalitu místa, na kterém stojí.
Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2024 pod názvem "Neobyčejný dům v zeleném údolí". Hlasujte do 14.5. 2024 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 113,89 m2
- Užitná plocha: 129 m2 + terasy 35,7 m2
- Dispozice: 5+kk
- Konstrukční systém: lehký dřevěný skelet, skladba stěny stěny diffuwall Economy
- Teplo: teplovodní podlahové vytápění, krbová kamna
- Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,19 W/m2K
- Autor projektu: atelier DDAANN
- Realizace: 2017, Dřevostavbybidlo s.r.o., www.drevostavbybidlo.cz
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2024
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
Autor článku: DAGMAR ČESKÁ pro časopis DŘEVO&stavby
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Zažijte dokonalý relax v podhůří Jeseníků v jedinečných srubech
Když jsem přijížděla do oblasti Šumperska, musela jsem zpomalit. Nádherná, bujná a pestrá příroda mě neustále nutila vyhlížet z okénka a nechtěla jsem dopadnout jako pan doktor,…
-
Na samotě v cedrové roubence, ale s velkoměstem za zády
Bydlení v Praze má Dana ráda, miluje však i přírodu. Hledala proto místo, kam by mohla jezdit, a střídat tak bydlení v metropoli s časem stráveným na chalupě, někde mimo ruch…
-
Originální roubenka s odvážným interiérem vyrostla v malé jihočeské vesničce
Přes dvě stě let tu bývaly lázně, než zdejší léčivý pramen zanikl. Dnes je to malá jihočeská vesnička. V posledních letech se přece jen rozrůstá, svoji atmosféru ale neztrácí…
-
Roubenka na konci světa
Z dálnice se odbočí na silnici nižší třídy, o kus dál pak ještě na užší komunikaci. To už se jede jen mezi lesy, poli a loukami. Pak navigace velí sjet na ještě užší silničku,…