Tisk
Dřevo není materiál minulosti, ale budoucnosti

Dřevo není materiál minulosti, ale budoucnosti

Redakce | Čtvrtek, 10. březen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Ačkoliv se ve stavebnictví používá už několik tisíc let, není dřevo ani tak materiálem minulosti, jako spíše budoucnosti. Alespoň to tvrdí řada architektů a stavitelů, podle nichž je dřevo v mnohých směrech dodnes nepřekonaným materiálem.

 

Ještě nikdy jsem neviděl, že by lidé přišli do budovy a začali objímat betonové nebo ocelové sloupy. Zato jsem několikrát viděl, jak se dotýkali a objímali sloupy ze dřeva,“ říká ve své přednášce „Proč bychom měli stavět dřevěné mrakodrapy“ Michael Green. A přikládá několik dalších argumentů. Třeba, že výroba betonu a oceli produkuje asi 8 % skleníkových plynů. Nebo že dřevo jako jediný stavební materiál skleníkové plyny neprodukuje, ale naopak pohlcuje a uskladňuje.

Dřevo je nenahraditelné

Velmi pozitivně se na dřevo jako stavební materiál dívá také Doc. Ing. Vladimír Bílek, CSc. Ten tvrdí, že z hlediska energeticko-ekologického potenciálu je dřevo zcela nenahraditelné – a pokud se naplní prognózy a do roku 2050 bude naši planetu obývat 9 miliard lidí, nabízí dřevo jako jediný materiál trvale udržitelné řešení.

V České republice se přesto se dřevem ve stavebnictví nepracuje – zatímco ve Skandinávských zemích tvoří dřevostavby přes 80 % na celkové výstavbě, v Česku to není ani 5 %. Německo má přitom skoro 20 %, Skotsko 70 % a USA dokonce 75 %. Podle Bílka za to může i Ministerstvo pro místní rozvoj, které ve své Koncepci bydlení v ČR do roku 2020 dřevěnou variantu výstavby vůbec nezmiňuje.

Požární bezpečnost dřevěných domů se vyrovná zděným

Největší výtky odpůrců stavění ze dřeva jsou přitom docela liché – dnešní dřevěné stavby mají obdobnou požární bezpečnost, jako stavby z oceli a betonu. A co se týče odlesňování? V Americe vyroste každých 13 minut tolik nového dřeva, že to vystačí na postavení 20patrového domu. Při nastolení vhodné strategie hospodaření v lesích k žádnému masivnímu odlesňování nedojde.

Konstrukční dřevo

Podle Greena se tak lidé dřevu vyhýbají jenom z jediného důvodu: není jejich. Nemají na něj patent ani ochrannou známku. Dřevo je produktem Matky přírody – a to se do dnešního business světa až tak nehodí.

Přesto i v Česku vidíme pozitivní změny. Interiérové prvky – např. dřevěné žaluzie – už se používají vcelku pravidelně, o dřevostavby je hlavně díky nižší ceně taky docela zájem. A dokonce tu máme i firmy, které staví domy 100% ze dřeva. Takže doufejme, že se to časem bude jenom zlepšovat.

Foto: Dreamstime.com

Vaše komentáře (1)

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop