Tisk
Dřevostavba u moře, přímo na pláži

Dřevostavba u moře, přímo na pláži

Lucie Němcová | Pátek, 30. prosinec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Na východním pobřeží Nového Zélandu v zátoce zvané Shoal Bay si již před pár lety početná rodina nechala navrhnout víkendový domek, kde dřevo hraje prim v interiéru i exteriéru. Architektonické studio Parsonson Architects se s úkolem popasovalo kombinací novodobého tvarosloví a tradičních forem místních zemědělských usedlostí a vznikl útulný prosvětlený prostor, kde rodina může nabírat síly mimo ruch města a v těsné blízkosti moře. Realizace domku, který bychom my Češi pravděpodobně nazvali chata na víkend, je natolik zdařilá, že jsme se rozhodli ji provětrat a vytáhnout z archivu. 

Dřevostavba na pláži, které nevadí bláto ani písek

"Nechtěli jsme druhý domov ani dům, na který budeme pyšní a přitom strávíme všechen čas uklízením. Přáli jsme si místo, kam se nanosí písek nebo bláto v děštivém počasí a nic se nestane."

S průhled do obývákuS inter kuchynS moře

Taková venkovská dřevostavba, hned vedle kůlny

V celk extV exter s traktV ext terasa
V inter žebřinyV inter celekV inter chodba
V inter kuchynV inter obývákV inter paní čte

Dům je navržen tak, aby se stal přirozenou součástí venkovského prostředí. Funkčnost byla při návrhu domu na prvním místě. Nově navržený objekt vznikl vedle původní kůlny z období kolem roku 1900 a je rozdělen do dvou od sebe oddělených částí. V jedné z nich jsou ložnice a v druhé hlavní obytný prostor. Všudypřítomné posuvné desky s lamelami umožňují stínit ostré slunce, plné posuvné příčky pak zajišťují příjemné soukromí, když je třeba. Interiér je i díky světlíkům krásně prosvětlen, z interiéru je výhled do všech stran a obyvatelé jsou neustále v kontaktu s okolím. Na obou koncích domu je terasa, kde se lze kochat jedinečným výhledem na moře.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop