Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Zajímavosti

Tisk
Dřevostavba jako luxusní doupě (foto videospot)

Dřevostavba jako luxusní doupě (foto videospot)

Dana Jakoubková | Čtvrtek, 11. květen 2017 |

Dílem domek na hraní, v lecčem hrad i trochu chatrč. Pro někoho doupě, pro mnohé dětský sen. Doktorovi estetiky těžko představitelná veličina, pro mě hravá lesní pošetilost. Tento dům je prostě všechno, jen ne „přízemní".

Dřevostavba v koruně starého dubu

Autoři domu čerpali inspiraci v kultovní stavbě dějin italské architektury, renesanční Palladiho vile Almerico Capra, známé jako "La Rotonda" a zapsané na seznamu Světových dějin UNESCO. Do ní namíchali odkaz anglických kulturních tradic a za pomoci divadelních efektů vznikl vizuálně bohatý a hravý objekt usazený v koruně starého dubu.

211 V obývák dřevostavby na stromě25 V dřevostavba na stromě27 V sprcha dřevostavby v koruně stromů

Dřevostavba jako ochrana před městským běsněním

Stačí přejít masivní dřevěný most a hned za dveřmi čeká překvapení dle vzoru citované vily v podobě válcového jádra, které však přenese člověka trochu dál v historii, do imaginárního středověku. Ačkoliv jde o lehkou dřevěnou konstrukci, tím, že geometrie plánů ponechala hluboký volný prostor mezi vnitřním obložením a vnější stěnou, je dojem z mocnosti pevnostních stěn téměř dokonalý. Zaklapnutím dveří získává člověk pocit, že je jen ve svém světě, dokonale chráněný před městským běsněním a v souladu s přírodou vůkol.

Fotografie dřevostavby v koruně stromu si prohlédněte ve foto videospotu

Romantickou iluzi nedobytného hradu spolehlivě podporuje i „pochodňové" osvětlení lemující centrální obytnou místnost a otočná krbová kamna ve středu „rotundy". Ze zdí osmibokého válce pak vystupují jednotlivé výklenky – dílčí jednotky předsíně, ložnice, kuchyně a koupelny jako předscéna s výrazným efektem divadelních kulis. Vrchol válce budící dojem obranné bašty pak obsadila venkovní vířivka a sauna oblečená do modřínového dřeva.

Ten, kdo řekl, že dobré věci přicházejí v malém balení, mluvil jistě o tomto domě.

Do fasády domu zakomponovali autoři odvážný geometrický vzor „ševron" u nás známý jako „rybí kost". Přiléhající prostory výklenků pak zvenčí zhmotňuje skládané kaštanové dřevo za podpory dubových latí, ručně štípaného šindele a krajinek v nejvrchnějším patře se záměrem vytvořit „uměleckou" kompozici pláště domu.

Utopický popis tohoto celoročně obyvatelného domu skrytého pod baldachýnem letitého lesa odpovídá v reálu luxusnímu dvoulůžkovému apartmá, které postavil majitel Guy Mallinson v anglickém Dorsetu, lesích Robina Hooda. Jako materiál využil místní zdroje a při stavbě ani v nejmenším neporušil tělo stromu. Zajímavě členěný prostor, odloučení a maximální luxus v kontaktu s přírodou je významnou devizou tohoto 35 metrů čtverečních velkého stromového domku.

Guy Mallinson, majitel domu

guymallinson-mugshots-3 okMiluji dřevo a práci se ním. Dům jsme postavili s přáteli – zručnými řemeslníky svépomocí, s péčí a pozorností k detailu jakou si tento materiál zaslouží. Vyučuji lidi starým technikám zpracování dřeva, od kuchyňského náčiní přes stoly až po střešní šindele. Proto jsme nedaleko od stromodomu jen pomocí pořízu, sekery a ohýbání prutů postavili také Crafty kemp, kde pořádáme řemeslné dílny. Nájemníci domu na stromě se k nám samo sebou mohou přidat. Všechno je navrženo tak, aby se to i po našem odchodu mohlo beze stopy vrátit přírodě.

Vyzkoušejte si bydlení v tomto domě!
Woodman´s treehouse v Yonder Hill u městecka Holditch v blízkosti Jurassic coast si můžete pronajmout.

www.mallinson.co.uk

Technické parametry dřevostavby:

Typ domu: dřevostavba, 1+3+2 terasy
Užitná plocha: 35 m²
Kostrukční systém: lehký dřevěný skelet na pilotách
Fasáda: ručně štípané šindele, skládaná dřevěná polena, krajinky a latě
Teplo: otočná krbová kamna na dřevo
Voda zdroj / likvidace odpadní: veřejný vodovod / biologická čistička
Elektřina: veřejná síť
Projekt: Guy Mallinson, Keith Brownlie / Brownliem Ernst and Marks, www.beandm.co
Realizace: 2016, Guy Mallinson, www.mallinson.co.uk

Podívejte se také, jak vypadá sousední Crafty glamping kemp postavený ze dřeva.

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner