Minidomek, který má 35 metrů čtverečních si v koruně starého dubu postavil společně se svými přáteli svépomocí

Minidomek, který má 35 metrů čtverečních si v koruně starého dubu postavil společně se svými přáteli svépomocí

Dana Jakoubková | Neděle, 05. červenec 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Dílem domek na hraní, v lecčem hrad i trochu chatrč. Pro někoho doupě, pro mnohé dětský sen. Doktorovi estetiky těžko představitelná veličina, pro mě hravá lesní pošetilost. Tento dům je prostě všechno, jen ne „přízemní".


Luxusní dřevěný domek v koruně starého dubu

Autoři této minidřevostavby čerpali inspiraci v kultovní stavbě dějin italské architektury, renesanční Palladiho vile Almerico Capra, známé jako „La Rotonda" a zapsané na seznamu Světových dějin UNESCO. Do ní namíchali odkaz anglických kulturních tradic a za pomoci divadelních efektů vznikl vizuálně bohatý a hravý objekt usazený v koruně starého dubu.

Stačí přejít masivní dřevěný most a hned za dveřmi čeká překvapení dle vzoru citované vily v podobě válcového jádra, které však přenese člověka trochu dál v historii, do imaginárního středověku. Ačkoliv jde o lehkou dřevěnou konstrukci, tím, že geometrie plánů ponechala hluboký volný prostor mezi vnitřním obložením a vnější stěnou, je dojem z mocnosti pevnostních stěn téměř dokonalý.

Zaklapnutím dveří získává člověk pocit, že je jen ve svém světě, dokonale chráněný před městským běsněním a v souladu s přírodou vůkol. Romantickou iluzi nedobytného hradu spolehlivě podporuje i „pochodňové" osvětlení lemující centrální obytnou místnost a otočná krbová kamna ve středu „rotundy".

Ze stěn osmibokého válce pak vystupují jednotlivé výklenky – dílčí jednotky předsíně, ložnice, kuchyně a koupelny jako předscéna s výrazným efektem divadelních kulis. Vrchol válce budící dojem obranné bašty pak obsadila venkovní vířivka a sauna oblečená do modřínového dřeva.

Do fasády domu zakomponovali autoři odvážný geometrický vzor „ševron" u nás známý jako rybí kost. Přiléhající prostory výklenků pak zvenčí zhmotňuje skládané kaštanové dřevo za podpory dubových latí, ručně štípaného šindele a krajinek v nejvrchnějším patře se záměrem vytvořit uměleckou kompozici pláště domu.

Utopický popis tohoto celoročně obyvatelného domu skrytého pod baldachýnem letitého lesa odpovídá v reálu luxusnímu dvoulůžkovému apartmá, které postavil majitel Guy Mallinson v anglickém Dorsetu, lesích Robina Hooda.

Jako materiál využil místní zdroje a při stavbě ani v nejmenším neporušil tělo stromu. Zajímavě členěný prostor, odloučení a maximální luxus v kontaktu s přírodou je významnou devizou tohoto 35 metrů čtverečních velkého stromového domku.

luxunsi-domel-v-lese-1

Tajemství: Hranatý, řemeslně zručně ztvárněný vzhled domu zvenčí ničím nenaznačuje, že jádrem domu je vlastně válec. Foto: Guy Mallinson

luxunsi-domel-v-lese-vchod

Foto: Guy Mallinson

luxunsi-domel-v-lese-hlavni-dvere

Metamorfóza: Do domu lze vstoupit ze dvou stran po dřevěném mostě. Opálené dubové dveře s masivním ponorkovým oknem fungují jako metamorfický dekompresní mechanismus, který člověka v mžiku přenese od stávajících problémů do říše fantazie. Foto: Guy Mallinson

luxunsi-domel-v-lese-vchod-pres-lavku

Foto: Guy Mallinson

luxunsi-domel-v-lese-schodiste

Foto: Guy Mallinson

luxunsi-domel-v-lese-terasa

Relax: Terasa nabízí opakované čerpání relaxační pohody v podobě venkovní sprchy, houpací sítě či grilování. Foto: Guy Mallinson

luxunsi-domel-v-lese-houpacka

Soulad: Dokonalost kompozice terasového zákoutí se sprchou není jen ve skvělém oku fotografa, ale prvotně v hlavě architekta. Foto: Guy Mallinson

luxunsi-domel-v-lese-2

Foto: Guy Mallinson

Komentář majitele

Miluji dřevo a práci s ním. Dům jsme postavili s přáteli – zručnými řemeslníky svépomocí, s péčí a pozorností k detailu, jakou si tento materiál zaslouží. Vyučuji lidi starým technikám zpracování dřeva, od kuchyňského náčiní přes stoly až po střešní šindele.

Proto jsme nedaleko od stromodomu jen pomocí pořízu, sekery a ohýbání prutů postavili také Crafty kemp, kde pořádáme řemeslné dílny. Nájemníci domu na stromě se k nám samo sebou mohou přidat. Všechno je navrženo tak, aby se to i po našem odchodu mohlo beze stopy vrátit přírodě.

guymallinson-mugshots-3
Guy Mallinson
majitel a stavitel

luxunsi-domel-v-lese-interier-krbova-kamna

Foto: Guy Mallinson

luxunsi-domel-v-lese-interier-kuchyn

Hravost a styl: V interiéru je patrná hravost tvůrce i pochopení pro pocit luxusu. Segmentální dřevěný strop a mozaiková dubová podlaha interiéru zvýrazňují primární geometrické tvary. Krb se dá natočit právě tím směrem, kde se právě obyvatelé nacházejí. Foto: Guy Mallinson

luxunsi-domel-v-lese-interier-loznice

Snění: O co méně myšlenek se vejde do výklenku ložnice, o to více snění skýtá bezrámový stropní průhled na oblohu z postele. Foto: Guy Mallinson

luxunsi-domel-v-lese-interier-vstup-svetla-loznice

Foto: Guy Mallinson

DŘEVO&stavby články a projekty dřevostaveb

Líbí se vám časopis DŘEVO&stavby?
Ušetřete s předplatným až 270 Kč...

Každé dva měsíce vám časopis dorazí do poštovní schránky a k tomu dostanete online verzi zdarma.

> koupit předplatné

luxunsi-domel-v-lese-interier-toaleta

Posezení: I toaleta "ve dřevníku" drží osobitý styl. Foto: Guy Mallinson

luxunsi-domel-v-lese-interier-vana

Iluze: Diagonálně ubíhající strop a stěny koupelny vytváří iluzi hloubky ve stylu Borrominiho perspektivy jako v Pallazo Spada završené průhledem skleněnou stěnou na „dubové" pozadí. Foto: Guy Mallinson


Technické parametry

 • Typ domu: dřevostavba, 1+3+2 terasy
 • Užitná plocha: 35 m2
 • Kostrukční systém: lehký dřevěný skelet na pilotách
 • Fasáda: ručně štípané šindele, skládaná dřevěná polena, krajinky a latě
 • Teplo: otočná krbová kamna na dřevo
 • Voda zdroj / likvidace odpadní: veřejný vodovod / biologická čistička
 • Elektřina: veřejná síť
 • Projekt: Guy Mallinson, Keith Brownlie / Brownliem Ernst and Marks, www.beandm.co
 • Realizace: 2016, Guy Mallinson, www.mallinson.co.uk

luxunsi-domel-v-lese-uvodni

obr.: Ten, kdo řekl, že dobré věci přicházejí v malém balení, ml uvil jistě o tomto domě. Foto: Guy Mallinson


Oficiální Youtube kanál ukazuje, jak vypadá sousední Crafty glamping kemp postavený ze dřeva


Mohlo by vás zajímat...

Maringotka
Malý zahradní domek
Minidomek na 36 metrech čtverečních
DaS 3-2017
Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop