Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Zajímavosti

Časopis DŘEVO&stavby 6/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Útulna pro zahradníka

Útulna pro zahradníka

Dana Jakoubková | Čtvrtek, 23. listopad 2017 |

„I když je dům malý, filozofie za ním je vším, jen ne malou," píše Henry David Thoreau, americký literát, který čerpal svoji inspiraci v lese u rybníka, z prostého života v malém srubu, který si sám postavil. Jeho mantrou bylo: zjednodušuj, zjednodušuj, zjednodušuj.

Za vzor si ho vzali architekti z holandského cc-studia a navrhli útulnu do rozlehlé parkové zahrady v Utrechtu. Skrytá mezi stromy, listím přikrývaná a tvarovaná tak, aby její přítomnost odhalilo oko až v poslední chvíli, poskytuje chata suchý a teplý, pětatřicet metrů velký úkryt zahradníkovi.


Jestliže člověk nedrží krok s ostatními, je to možná proto, že slyší jiného bubeníka. Nechť tedy vystoupí z řady a jde za tou hudbou, ať je blízká, nebo vzdálená.


8 dřevostavba pro zahradníka

Srdce chaty žhne ohništěm, jehož betonové komínové těleso tvoří oporu střeše v hliníkovém rámu.

1 mini dřevostavba

Dvěma díly velkých posuvných dveří lze roh stavby otevřít ve dvou polohách tak, že křídla zcela kopírují stěny s okny a interiér se smísí s okolním prostorem.

4 dřevostavba mini pidi56 mini dřevostavba

Vše je doladěno barvou tak, aby pastroální idyla nebyla narušena.

7 interiér mini dřevostavby

půdorys mini dřevostavby
Takřka si můžete představit, jak by tu Thoreau žil před 172 lety v prostém bytí a navzdory depresivnímu materialismu i obchodní bezduchosti psal soubor esejů Walden aneb Život v Lesích o finančním otroctví a ekonomické soběstačnosti, o skromnosti a sepětí s přírodou.

 

 

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?